سبک سفرتان چیست؟

جاذبه های گردشگری و تفریحی باتومی

چرا تور باتومی

یکی از زیباترین مناطق گرجستان، آدجارا Adjara در جنوب غربی این کشور و در خط ساحلی دریای سیاه واقع شده. باتومی که اغلب "مروارید دریای سیاه" نامیده می شود، در جمهوری خودمختار آدجارا واقع شده است. بازدید کنندگان آدجارا طبیعت بی نظیر و بی قید و شرط این منطقه را تحسین می کنند؛ آدجارا مخصوصا برای گردشگران اروپایی تور گرجستان بسیار جذاب است. باتومی همیشه پس از سرزمین تفلیس و کویتیسی سومین شهر بزرگ در گرجستان بوده، اما در سالهای اخیر به سرعت تغییر کرده؛ توسعه عمده ای که در این شهر رخ داده آن را به دومین شهر بزرگ در گرجستان تبدیل کرده است.با توجه به موقعیت باتومی در دریای سیاه، آب و هوای متوسط در تمام طول سال در این شهر حاکم است و در هر زمان جمعیت زیادی از مردم تور باتومی را برای سفر توریستی خود انتخاب میکنند.

گرجستان زبان مخصوص خود را دارد و درک آن برای گردشگران خارجی بسیار سخت است؛ انگلیسی به طور گسترده ای در میان جوانان صحبت می شود، اما بعضی از مردم سالمند به زبان روسی نیز صحبت می کنند. گرجستان اخیرا یکی از اعضای اتحادیه اروپا شده است، اما از یورو استفاده نمی کند. ارز گرجستان لاری میباشد، البته دلار و یورو در فروشگاههای بزرگ نیز مورد استفاده قرار میگیرند، و دستگاه های خودپرداز در همه جای شهر وجود دارد. تاریخ باتومی بسیار طولانی و پر فراز و نشیب بوده؛ این منطقه در زمان های بسیار قدیم مورد سکونت واقع شده و در آن زمان نقش مهم شهر بندری را ایفا کرده است.  اولین اشاره به باتومی را می توان در آثار فیلسوف یونانی، ارسطو پیدا کرد و می توان آن را به قرن چهارم قبل از میلاد مرتبط دانست.


جاذبه های گردشگری باتومی

باتومی دارای هشت کیلومتر مرز ساحلی با دریای سیاه است که آن را نه تنها یک اسکله مهم برای کل گرجستان، بلکه به یکی از محبوب ترین مقاصد تور گرجستان نیز تبدیل کرده است. سواحل باتومی سنگی و بدون شن و ماسه هستند، اما اطراف آنها انواع تفریحات، مانند تئاترو سینما، رستوران و کافه و ورزش های آبی برای سرگرمی گردشگران تور باتومی وجود دارد. دلفین ها در لنگرگاه باتومی در تمام طول سال شنا میکنند و تبدیل به یک عضو همیشگی شهر شده اند. بخش قدیمی شهر بسیار جالب توجه است، بیشتر خانه های این منطقه در قرن نوزدهم ساخته شده اند و جاذبه های گردشگری بسیاری در آن قرار دارند.

مهم ترین جاذبه های توریستی باتومی :


پارک ساحلی یا بلوار باتومی Batumi Boulevard

پارک ساحلی باتومی مرکز اصلی تفریحات شهر میباشد، این ساحل سنگی به طول شش کیلومتر (مسیر قدیم و جدید) به جاذبه اول برای بازدید گردشگران تور باتومی تبدیل شده است. موسیقی در همه جا پخش میشود، کافه ها و رستوران های بسیار، باشگاه ها، مراکز ورزشی و چرخ و فلک باتومی در این بلوار وجود دارند.


باغ گیاه شناسی Botanical Garden

باغ گیاه شناسی باتومی در ده کیلومتری شمال شهر، شبیه به باغ عدن Eden از صفحات کتاب مقدس انجیل است. هیچ راهی برای نامگذاری این منطقه شگفت انگیز وجود ندارد که بتواند نمونه های متنوع گیاهان نادر، عجیب و زیبای موجود را بیان کند.


میدان اروپا و تندیس مدیا Europe Square & Medea Monument

میدان اروپا باتومی در قسمت شمالی شهر در مجاورت ساختمان دولتی جمهوری خودمختار آدجارستان قرار گرفته و در آن ساعت نجومی، فواره های نپتون و مجسمه یادبود مدیا قرار گرفته اند. مدیا یکی از شاهزاده های گرجستان بوده و برای ساخت مجسمه وی هزینه ای بالغ بر 1میلیون لاری صرف شده است.


آکواریوم باتومی Batumi Aquarium

آکواریوم باتومی توسط یک معمار دانمارکی به نام Henning Larsen، در سال 1966 با الهام از سنگهای ساحل باتومی ساخته شد. داخل آکواریوم 4 بخش مختلف از آبزیان وجود دارد که اگر به نمای ساختمان دقت کنید 4 سنگ عظیم را خواهید دید. در زمان تور باتومی از ساعت 11صبح تا 2 و 3 تا  6غروب میتوانید از این آکواریوم بازدید کنید.


موزه باستان شناسی باتومی Batumi Archaeological Museum

موزه باستان شناسی باتومی از سال 1994 راه اندازی شده و بیش از 22800 یافته تاریخی در آن وجود دارد. ساختمان این موزه به نسبت آثار باستانی موجود در آن کوچک است و از ساعت 10 صبح تا 6عصر پذیرای بازدیدکنندگان میباشد.


میدان پیازا باتومی  Piazza Square

یکی از زیباترین بناهای باتومی و حتی گرجستان که نظر هر گردشگر تور باتومی را جلب میکند، ساختار ایتالیایی میدان پیازا است. مساحت این میدان 5700 مترمربع بوده، که شامل هتل، رستوران و کافه میباشد؛ هرروزه در این میدان موسیقی زنده اجرا میشود.


آبشار و پل ماخونتستی Makhuntseti Waterfall & Bridge

آبشار ماخونتستی با 50 متر ارتفاع در نزدیکی (فاصله 30تا50 کیلومتری) بندر باتومی قرار گرفته است. پل سنگی ماخونتستی در کنار آبشار و بر روی رودخانه Besletka قرار گرفته و گفته میشود در قرن دوازدهم با استفاده از سنگ های آتش فشانی ساخته شده است.


قلعه گونیو Gonio Fortress

قدیمی ترین قلعه گرجستان، قلعه گونیو واقع در 15کیومتری شهر باتومی در روستایی به همین نام، در نزدیکی مرز با ترکیه قرار گرفته است. این قلعه در قرن 15میلادی ساخته شد و داستانهایی در مورد آن رواج دارد که بازدید از آن را برای گردشگران تور باتومی جذاب تر میکند.


دریاجه نوریگلی Nurigeli Lake

دریاچه نوریگلی یکی از جاذبه های توریستی باتومی و حتی گرجستان میباشد که در فاصله 130 متری از دریای سیاه در شمال باتومی قرار دارد. در این دریاچه 8 متری انواع تفریحات مانند ماهیگیری و قایقرانی انجام میشوند، و در اطراف آن باغ وحش، پارک کوچک و دوچرخه سواری وجود دارند.


موزه استالین Stalin Museum

استالین یکی از رهبران شوروی سابق، اهل روستای گوری گرجستان بود، او در سالهای 1901 و 1902 در ساختمانی در باتومی ساکن بود و به سازماندهی کارگران کمک بسیاری کرد. خانه محل سکونت او در باتومی به موزه ای تبدیل شده است که وسایل جا مانده از وی را به نمایش گذاشته اند.


فستیوال های باتومی


Black Sea Jazz Festival : از سال 2007 هر سال تابستان فستیوال موسیقی باتومی در همه رشته ها مخصوصا جاز، میزبان بهترین موسیقی دانان جهان میباشد.


International Birdwatching Festival : جشنواره بین المللی تماشای پرندگان از سال 2012 هر ساله در ماه سپتامبر در منطقه آدجارا باتومی برگزار میشود.


Batumoba - City Festival: یکی از جشنوارهای که برای مردم محلی باتومی مهم میباشد، رویداد زاد و ولد شهر، "Batumoba" است که در آغاز پاییز هر ساله اتفاق میافتد.


Summer Festival : هر سال، در نیمه اول ژوئن، آدجارا میزبان جشنواره تابستانی مملو از تفریحات و ورزش های آبی است که توسط آژانس توسعه گردشگری سازماندهی میشود.


Rural Tourism Festival “Gandagana” : از اکتبر سال 2015، آدجارا جشنواره گردشگری روستایی Gandagana را میزبانی می کند. در طول دو روز متوالی، در میدان اروپایی باتومی، مردم هر منطقه غذاهای محلی خود را ارائه می کنند.


بهترین زمان سفر با تور باتومی

آب و هوای باتومی تحت تأثیر جریان های دریایی از دریای سیاه قرار دارد و همچنین به دلیل بارندگی زیاد در طول سال، آن را به یکی از مرطوب ترین شهرهای گرجستان تبدیل میکند. برای لذت بردن از آب و هوای دلپذیر که عمدتا آفتابی باشد، بهترین زمان سال برای سفر با تور باتومی در ماه های می، ژوئن و سپتامبر است. اکثر مردم در اواخر بهار یا اوایل تابستان به باتومی سفر می کنند، این زمان فصل اوج گردشگری در گرجستان میباشد و باید انتظار پرداخت بیشتر برای هتل ها را در نظر داشته باشید. از ماه آوریل تا می شما تعداد زیادی از گردشگران را در باتومی مشاهده نخواهید کرد، زیرا بیشتر آنها از آب و هوای بارانی اجتناب می کنند. بهترین زمان برای همراهی با تور باتومی در ماه های آوریل و اکتبر است، زمانی که آب و هوا معتدل و دلپذیر (برای شنا کمی سرد) اما پرواز و هتل ها بسیار ارزان هستند.


آفر های ویژه الماس نشان