پاموک کاله کوش آداسی

پاموک کاله (Pamukkale) یکی از زیباترین جاذبه های گردشگری کوش آداسی می باشد. امروزه پاموک کاله در سطح جهان شهرت زیادی پیدا کرده و بسیاری از مسافرانی که با تور کوش آداسی رهسپار این شهر می شوند یکی از اولین نقاط دیدنی که به آنها پیشنهاد می شود، پاموک کاله است. 

پاموک کاله یا پاموق قلعه در زبان ترکی استانبولی به معنای "قلعه پنبه ای" است. این منطقه دارای آبگیرهای طبیعی و حوضچه های زیبای پلکانی است که به دلیل بالا بودن میزان آهک در آب آن و ته نشین شدن مواد معدنی و رسوبات آنها در لایه های تپه های پاموک کاله، منظره بسیار زیبا و شگفت انگیزی را پدیدار کرده است. بطوری که امروزه بسیاری از توریست های تور کوش آداسی جهت گرفتن عکس های یادگاری روانه این منطقه می شوند. البته آب چشمه های پاموک کاله خواص درمانی نیز دارند.


پاموک کاله کوش آداسی


منطقه پاموک کاله در غرب ترکیه و در استان دنیزلی (Denizli) واقع در جنوب غربی ترکیه قرار دارد. امروزه بسیاری از توریست ها و گردشگران تور کوش آداسی، جهت تفریح و دیدن این منطقه دل انگیز و یا کسانی که دارای ناراحتی های پوستی هستند به پاموک کاله سفر می کنند چرا که آب حوضچه های این منطقه خواص بسیار مفیدی برای پوست دارند.


پاموک کاله کجاست؟

پاموک کاله در شرق کوش آداسی قرار دارد و فاصله آن تا کوش آداسی با استفاده وسایل نقلیه (مانند اتوبوس) حدود دو ساعت و نیم است. خوشبختانه در شهر کوش آداسی تاکسی و اتوبوس های زیادی هستند که در فصل های بهار و تابستان توریست ها و مسافران تور کوش آداسی را سوار کرده و به منطقه پاموک کاله می رسانند. لذا از لحاظ رفت و آمد به این منطقه جای نگرانی وجود ندارد.

البته ناگفته نماند که موقعیت جغرافیایی این منطقه به گونه ایست که حتی توریست های تور آنتالیا و یا تور ازمیر ترکیه نیز می توانند به این منطقه سفر کنند اما فاصله کوش آداسی نسبت به این منطقه بسیار کوتاه تر است و تورهای پاموک کاله از کوش آداسی بطور مرتب صورت می گیرند.


اهمیت پاموک کاله:

گفته می شود که حدود چهارصد هزار سال پیش در غرب آسیا و خاورمیانه زلزله ای بزرگ و مهیب اتفاق افتاد که اثرات عمیقی بر وضعیت جغرافیایی بسیاری از مناطقی که امروزه جزئی از خاک کشور ترکیه هستند، گذاشت. از وضعیت برخی از چشمه ها و رودخانه ها پس از این زلزله تا حدودی تغییر کرد. این تغییرات منجر به ایجاد وضعیت جدیدی در بسیاری از مناطق غرب ترکیه شد از جمله بوجود آمدن حوضچه های آب معدنی بر اثر ریزش آب چشمه های منطقه پاموک کاله و ترکیب شدن آنها با موادی مانند کلسیم و آهک تراورتن. (به همین جهت امروزه به لایه های تراس مانند پاموک کاله، تراس و یا حوضچه های تراورتن گفته می شود).

منطقه پاموک کاله در سال 1988 به ثبت سازمان یونسکو رسید و از آن تاکنون به عنوان یک اثر جهانی مورد توجه قرار گرفته است و از آن زمان تاکنون میزبان بسیاری از توریست های تور کوش آداسی و شهرهای دیگر ترکیه بوده است. امروزه این منطقه دارای بیش از هفده چشمه آب گرم است و البته دمای آب در حوضچه های پاموک کاله معمولا بالاست بطوری که بطور میانگین بین 30 الی 100 درجه سانتی گراد می باشد.


شهر قدیمی در پاموک کاله


جالب اینجاست که در گذشته به دلیل خواص درمانی آبهای پاموک کاله این منطقه از طرف یونانی های باستان و رومی ها مقدس دانسته می شد و حتی شهری نیز در کنار آن بنام هیراپولیس (Hierapolis) ساخته شده بود که امروزه خرابه های بجا مانده از این شهر زیبای تاریخی را نیز می توانید در سفر با تورهای کوش آداسی و پاموک کاله از نزدیک ببینید.


دیدار از پاموک کاله:  

امروزه به دلیل زیبایی بی نظیر منطقه پاموک کاله و استقبال توریست هایی که با تور کوش آداسی به این منطقه نیز سفر می کنند، هتل ها و مراکز توریستی زیادی تاسیس شده است. گفته می شود که هر ساله حدود یک میلیون توریست و گردشگر از پاموک کاله ترکیه دیدن می کنند. زیبایی این منطقه و چشمه های آب گرم آن که به حوضچه های پله ای و سفید رنگ سرازیر می شوند به حدی است که هر بیننده ای را که برای نخستین بار به این منطقه قدم می گذارد، مسحور خود می کند.

اگر می خواهید از آب های گرم و شفا بخش پاموک کاله لذت بیشتری ببرید، هنگام رفتن به این منطقه لوازمی مانند مایو شنا و حوله را فراموش نکنید.


چتر سواری در پاموک کاله کوش آداسی


البته تفریحات و سرگرمی های پاموک کاله صرفا به چشمه های آب گرم آن و حتی دیدن شهر تاریخی هیراپولیس ختم نمی شود بلکه در اطراف این منطقه تفریحاتی مانند پرش با چتر و پاراگلایدرسواری نیز برای توریست ها و جهانگردان مهیاست که از آنها نیز می توانید در سفر به پاموک کاله ترکیه لذت ببرید. همچنین استخرها و مجتمع های تفریحی زیادی در اطراف این منطقه قرار دارند که آماده پذیرایی از توریست ها و جهانگردان هستند.


در پایان کسانی که قصد رفتن به یک سفر بی نظیر و آرامش بخش و به یادماندنی با استفاده از تور کوش آداسی ترکیه را دارند، توصیه می کنیم پس از رسیدن به این شهر زیبا جهت رفتن به پاموک کاله نیز حتما اقدام کنند.