سبک سفرتان چیست؟

جاذبه های گردشگری و تفریحی ازمیر

چرا تور ازمیر

شهر ازمیر Izmir ، سومین شهر بزرگ ترکیه ، در قسمت غربی کشور قرار دارد و یکی از قدیمی ترین شهرهای جهان مدیترانه که در طول 5000 سال گذشته اهمیت تاریخی تقریبا مستمری داشته، میباشد. کاوش ها نشان می دهد که اولین قبایل ساکن در ازمیر ، یونانی ها بودند و بعدها ایرانیان، رومیها و عثمانیان  نیز در آن ساکن شدند. در طول قرن های بعد شهر ازمیر توسط یونانی ها و ترک ها تسخیر شد و شاهد جنگ های متعددی بین این دو قوم بود، تا اینکه در اوایل قرن بیستم توسط آتاتورک به خاک ترکیه پیوست؛ اما شهر در طول این دوران خسارات زیادی دید و سه روز بعد از پیوستن به خاک ترکیه، توسط یک آتش سوزی عظیم ویران شد.

بعد از ویرانی ازمیر در سال 1922، شهر شروع به ساخته شدن دوباره کرد و بعد از جنگ جهانی دوم این روند بسیار سرعت گرفت. با داشتن فرصت های تولیدی متنوع، منابع طبیعی غنی و کیفیت بالای زندگی، ازمیر از طریق بخش کشاورزی، صنعت، خدمات و صادرات توسعه یافته، به یک شهر پیشرو در ترکیه و جهان تبدیل شده است. در حال حاضر در بین شهرهای ترکیه، ازمیر شهریست که بیشترین میزان غربی بودن را از لحاظ شیوه زندگی ساکنان، ارزش ها و ایدئولوژی هایشان را پذیرفته و برای مسافران اروپایی تور ترکیه یک مقصد محبوب به شمار میرود.

ازمیر با داشتن تاریخ غنی 8500 ساله، دارای موزه ها، نمایشگاه ها و مراکز فرهنگی فراوان، آثار باستانی بینظیر، رویدادها و جشنواره های محلی سالانه است. استان ازمیر 5.3 درصد از جمعیت ترکیه را با جمعیت 4.5 میلیونی خود تشکیل می دهد و در رتبه سوم از 81 شهر از لحاظ اندازه و توسعه اجتماعی و اقتصادی قرار دارد. یکی از عواملی که اخیرا به اقتصاد ازمیر رونق بخشیده، صنعت گردشگری و جذب توریست است؛ از آنجا که این شهر دارای جاذبه های گردشگری فراوانیست، توانسته درصد زیادی از مسافران تور ترکیه را به خود جذب کند.


بهتری زمان سفر با تور ازمیر

با توجه به موقعیت جغرافیایی ازمیر، ویژگی های مشابه آب و هوایی تقریبا در هر بخش استان مشاهده می شود و در مجموع دارای آب و هوای معتدلی است. ازمیر در منطقه آب و هوای مدیترانه ای قرار دارد، که نسیم دریایی خنک در تابستان، گرمای سوزان خورشید را از بین می برد، اما تابستان طولانی، کمی گرم و خشک؛ و زمستان نیز معتدل و بارانی است. از آنجایی که میانگین روزهای آفتابی تا 300 روز در سال است، میتوان نتیجه گرفت که ازمیر یک مقصد همیشگی تور ترکیه محسوب میشود.

بهار در ازمیر تنها ماه های مارس و آوریل را دربرمیگیرد و در ماه می هوا تقریبا تابستانی است. تابستان ازمیر تقریبا تا اکتبر؛ با 14 ساعت آفتابی در روز؛ طول میکشد. ماه نوامبر را میتوان تنها ماه پاییزی در نظر گرفت که دمای هوا بین 10تا 20 درجه است و احتمال بارش باران وجود دارد. زمستان در ازمیر همیشه سرد و مرطوب، اما بارش برف بسیار نادر است و درجه دمای هوا به ندرت به کمتر از صفر میرسد.

بهترین زمان برای سفر با تور ازمیر در اواخر بهار و اوایل تابستان است (ماه ژوئن)، زمانی که دمای هوا هنوز به گرمترین میزان خود نرسیده و هزینه های اقامت بسیار ارزان تر از ماههای تابستان است. البته فصل پاییز نیز فرصت خوبی برای سفر با تور ازمیر به شمار میرود، چرا که در سپتامبر و اکتبر هوا هنوز گرم و مناسب گشت و گذار، جمعیت مسافران تور تابستان ازمیر کاهش یافته و احتمال بارش باران نیز بسیار کم است.


معرفی جاذبه های مختلف تور ازمیر

با تاریخ برجسته، بناهای تاریخی منحصر به فرد و شهرهای کهن مشهور جهانی، ازمیر یک شهر افسانه ای در منطقه اژه است. اما مانند بسیاری از شهرهای دیگر ترکیه، جاذبه های توریستی مهم سفر با تور ازمیر شامل سواحل زیبا و آفتابی، شنا و ورزش های آبی پرهیجان نیز میشود. البته از علاقه گردشگران تور ترکیه به خرید در بازارهای جذاب و سنتی شهرهای آن نباید غافل شد، که خوشبختانه ازمیر در این زمینه نیز کمبودی ندارد.

مهمترین جاذبه های توریستی ازمیر به شرح زیر است:


·         Ephesus (افسس)

شهر باستانی افسس یکی از مهمترین شهرهای باستانی ترکیه است که به بهترین شکل ممکن حفاظت و تعمیر شده. خیابان های این شهر شامل خانه های قدیمی، معابد، تئاترها، کتابخانه ها، و معبد مجلل آرتمیس (یکی از عجایب هفتگانه معروف جهان باستان) است که قدمت آنها به قرن چهارم ق.م برمیگردد.


·         Agora Museum (موزه آگورا)

موزه فضای آزاد آگورا در منطقه نمازگاه ازمیر از دوران رومیان(قرن دوم) در سه طبقه ساخته شده و شامل خرابه هایی از بازارهای رومی و یونانی است. نکته قابل توجه گردشگران تور ازمیر این است که منطقه آگورا در قرن دوم توسط زلزله ویران و پس از آن مجددا بازسازی شد.


·         Asansor (آسانسور ازمیر)

آسانسور در سال 1907 توسط Bayraklıoğlu، یک بانکدار و بازرگان ثروتمند یهودی برای عبور از میان منطقه Karataş و دامنه کوه ساخته شد. امروزه Asansör نه تنها دارای یکی از بهترین چشم اندازهای شهراست، بلکه یکی از مشهورترین رستوران های استان ازمیر در آن قرار دارد.


·         Çeşme (چشمه)

منطقه چشمه یک منطقه بسیار محبوب برای گردشگران تور تابستان ازمیر است، که شامل مکان های تاریخی مانند قلعه ای از قرن شانزدهم و کاروانسرای باستانی است. ساحل های متعدد با شنهای سفید، رستوران های عالی در غذاهای دریایی و ترکیه ای و چشمه های آبگرم این منطقه میتواند یک تعطیلات آرامش بخش عالی را رقم بزند.


·         Kemaraltı (بازارکمرالتی)

بازار تاریخی کمرالتی ، یکی از بزرگترین بازارهای سنتی ترکیه است که قدمتی بالغ بر 500 سال دارد. بیش از 200 فروشگاه در 270هکتار مساحت در مرکز ازمیر انواع اجناس شامل: پارچه، جواهرات، سوغات متنوع و غذاهای سنتی را ارائه میکنند.


·         Foça (فوچا)

ناحیه فوچا در محل شهر باستانی Phocaea واقع شده است و گفته می شود توسط همان افرادی کشف شد که شهر مارسی در فرانسه را کشف کردند. در 600سال قبل از میلاد مسیح ساکنان فوچا خانه ها و معابد خود را با مجسمه های چوبی به شکل خروس تزیین میکردند.


·         Saat Kulesi (برج ساعت)

یکی از جاذبه های گردشگری تور ازمیر برج ساعت واقع در میدان Konak ، نماد شهر ازمیر و معماری عثمانی است. این ساختمان در سال 1901 توسط لوانتین، معمار فرانسوی ساخته شد و 25 متر ارتفاع دارد، این برج دارای 4 فواره زیبا در 4 گوشه میباشد.


·         Şirince (شیرینچه)

در کنار تپه هایی که درختان میوه های معطر و زیتون قرار دارند، شیرینچه یکی از محبوب ترین روستاهای استان ازمیر است. نمای کلی روستا با معماری زیبای سنتی و مدرن با خانه های چوبی که نزدیک به 100 سال قدمت دارند، از مهمترین عوامل جذب گردشگر تور ازمیر به این منطقه است.


·         Pergamon Akropol (شهر پرگامون)

شهر قدیمی پرگامون (به معنی قلعه) در ارتفاع 300متری قرار دارد و توسط ماشینهای کابلی قابل دسترسی است .این شهر در شهر برگاما Bergama قرار گرفته و در آن تئاتر، معابد، کتابخانه و قصرهای مجلل پادشاه مربوط به قرن دوم قرار دارند.


·         Museum of History and Art (موزه تاریخ و هنر ازمیر)

یکی از بزرگترین مجموعه های آثار باستانی ترکیه ، موزه تاریخ و هنر ازمیر، دارای 3 سالن با مجسمه های زیبا، اشیای گرانبها، سرامیک، جواهرات و بسیار یافته های دیگر از ازمیر قدیمی (Smyrna)، Teos، Miletos و Pergamon است.


هتل های ازمیر

از هتل های مرکز شهر تا استراحتگاه های ساحلی، ازمیر دارای امکانات اقامتی در سطح جهانی به تناسب نیازهای اقشار مختلف بازدیدکنندگان تور ازمیر است. اکثر هتل های این شهر در فاصله ای کوتاه از فرودگاه قرار گرفته اند و مناسب برای کسانیست که به دنبال مدیریت کار و استراحت در زمان کم هستند. بسیاری از این هتل ها دارای سالن های کنفرانس و اتاق های جلسه برای مذاکرات تجاری و معاملات هستند. 5هتل برتر ازمیر به شرح زیرند:

1.      Swissotel Buyuk Efes Izmir

2.      B.Equine Hotel

3.      Movenpick Hotel Izmir

4.      Piano Hotel

5.      Wyndham Grand Izmir Ozdilek


آفر های ویژه الماس نشان