سفرنامه پوکت

پوکت جزیره بسیار زیبایی است در جنوب غربی تایلند. سالها بود که از دوستان و آشنایان در مورد پوکت و جاذبه هاش شنیده بودم و خیلی دوست داشتم که بالاخره هر طوری که شده سفری به پوکت داشته باشم.بعد از مدتها این فرصت خوشبختانه جور شد و توانستم در اولین فرصت سفری به پوکت داشته باشم و بعدا سر فرصت خاطرات سفرم به پوکت رو برای آشنایی دیگران بنویسم.برای رزرو تور پوکت سعی کردم تا جایی که امکان داره کاری کنم که سفر عالی و واقعا به یاد ماندنی داشته باشم و به همین خاطر چند فاکتور مهم رو حتی قبل از رزرو تور پوکت برای خودم در نظر گرفتم:

·         کیفیت هتل ها

·         قیمت تور

·         نقاط دیدنی و جاذبه های توریستی

·         بهترین زمان سفر

·         پرواز و مسافت تا ایران


وقتی به یک جمع بندی کلی رسیدم و تورهای پوکت رو بررسی کردم بالاخره متناسب با بودجه و اون تاریخی که مد نظرم بود، تور مورد نظر خودم رو انتخاب کردم و رزرو کردم. برای دیدن پوکت خیلی هیجان زده بودم و کلی تعریف از دیگران در مورد پوکت شنیده بودم.

پوکت هم برای جوان ها و هم برای خانواده ها مکان بسیار دیدنی است و جاذبه های توریستی مختلفی دارد. پوکت انقدر جالب و دیدنی است که بسیاری از توریست هایی که برای اولین بار به پوکت سفر می کنند، دفعات بعد هم باز برای سفرهای خارجی خودشان پوکت را انتخاب می کنند و این مسئله فقط مختص ایرانی ها نیست. در سفرم با زن و شوهر جوانی آشنا شدم که از ایتالیا اومده بودند و انقدر پوکت رو دوست داشتند که می گفتند برای بار سوم به پوکت سفر می کنند و قبلا ماه عسل رو هم در اونجا گذراندند. که این نکته، برای من جالب بود.

اگر شما هم جزو افرادی هستید که در سفرهاتون معمولا زیاد در هتل نمی مونید و بیشتر دوست دارید که بیرون از هتل تفریحات مختلفی داشته باشید، لازم نیست زیاد نگران انتخاب هتل باشید. به خصوص در مناطقی مثل پوکت واقعا هر بخش و منقطه پوکت، دیدنی است.


سفر با تور پوکت :

تور پوکت را بعد از راهنمایی های کارکنان دلسوز و مهربان آژانس مسافرتی الماس نشان، از طریق این آژانس رزرو کردم و منتظر روز موعود برای سفر شدم. سفر ما از تهران به پوکت، از طریق بانکوک انجام شد یعنی از تهران به بانکوک و از بانکوک به پوکت. (البته یکی از دوستان من قبلا برای سفر به پوکت از طریق قطر ایرویز اقدام کرده بود و از پروازش خیلی راضی بود ولی من ترجیح دادم که با ایرلاین های داخلی سفر کنم و در مجموع من هم راضی بودم)

پرواز یکم طولانی بود ولی واقعا ارزشش رو داشت چرا که تایلند مخصوصا پوکت (یا فوکت) واقعا مثل بهشت بود. توی هواپیما به ما فرم هایی می دادند که باید پر می کردیم و موقع ورود به خاک تایلند، همراه با پاسپورت تحویل می دادیم. این فرم دو بخش بزرگ و کوچک بود که بهم چسبیده شده بودند و فرم اصلی که بزرگتر بود رو موقع چک کردن پاسپورت، تحویل می گرفتند ولی فرم کوچکتر رو به مسافران بر می گرداندند. فرم کوچکتر رو بعضی جاها - مثل بعضی از هتل ها - از ما می خواستند. به فرودگاه بین المللی بانکوک رسیدیم که یکم شلوغ ولی بزرگ بود و حدودا دو ساعت در این فرودگاه بودیم تا نوبت پرواز به پوکت برسه. البته این دو ساعت استراحت برای پرواز هشت ساعته تهران بانکوک واقعا مفید بود. بالاخره سوار هواپیمایی که ما رو از بانکوک به پوکت می برد، شدیم و راهی جزیره زیبا و رویایی شدیم.

بعد از چند ساعت پرواز به فرودگاه پوکت رسیدیم. فرودگاه پوکت کوچکتر و بسیار جمع و جورتر از فرودگاه بانکوک بود ولی در نوع خودش بسیار زیبا و همه چیز مرتب بود و خوشبختانه از شلوغی فرودگاه بانکوک در اینجا خبری نبود. (اونجا صحبت هایی می شد که می گفتند ممکنه بزودی تعداد باندهای فرودگاه پوکت رو افزایش بدهند و فرودگاه رو بزرگتر کنند)

پوکت جزیره ای ذوزنقه ای شکل هست که فرودگاه در شمال غربی جزیره قرار گرفته و ضلع غربی فرودگاه به سمت ساحل دریاست. بطوری که وقتی در اون ساحل قدم می زنید و یا در آبهای اونجا شنا می کنید براحتی هواپیماهایی که از بالای سرتون رد می شدن رو می تونستید ببینید. اون هم از ارتفاع نه چندان زیاد که باعث می شه برای خیلی از توریست ها هیجان انگیز و جالب باشه.

توی فرودگاه راهنمای تور به سراغ ما اومده بود و بعد از سلام و احوالپرسی از مسافران سوار مینی بوس شدیم و ما رو به هتل بردند. توی مسیر داشتم به طبیعت سرسبز پوکت نگاه می کردم و غرق تماشای جنگل ها و زمین های سرسبز و طبیعت دیدنی پوکت شده بودم طوری که اصلا حواسم به توضیحات لیدر تور نبود. بالاخره بعد از حدود یک ساعت از فرودگاه به هتل رسیدیم. سرتاسر جزیره پوکت پر از هتل های متنوع است ولی بیشتر هتل های لوکس و درجه یک پوکت در ضلع شرقی جزیره هستند.


روز اول سفر :

وقتی رسیدیم به هتل، وسایل رو سریع گذاشتیم در اتاق ها و بعد از استراحت کوتاهی، من سریع لباس هامو عوض کردم تا گشتی در اطراف هتل بزنم. برام جالب بود که در پوکت که یکی از توریستی ترین نقاط تایلند و حتی دنیا است، قدم به قدم کیوسک های فروش تورهای گردشگری و صرافی (exchange) است.

پوکت از بازارهای محلی و انواع امکامات توریستی مملو است. همون روز اول متوجه شدیم که پوکت اتفاقا بهشت غواصان آسیا هم هست و یکی از معروفترین ومناسب ترین مکان ها در جهان برای غواصی است هم از لحاظ امکانات، هم از لحاظ مناطق بسیار مناسبی در دریا و اقیانوس که در اونها براحتی می توانستید غواصی کنید.

ضمنا با اینکه پوکت در واقع یک جزیره است ولی تعداد زیادی جزایر زیبا و توریستی اطراف پوکت هستند که معروفند و توریست ها از اونها بازدید می کنند مثل جزیره جیمزباند و جزایر فی فی.

البته جاذبه های توریستی پوکت به قدری زیاد و متنوع هستند که باعث می شوند که اصلا در طول اقامت در این جزیره حوصله تون سر نمی ره و حسابی بهتون خوش می گذره. روز اول با توجه به خستگی سفر و کمبود وقت فقط تونستیم با محیط اطراف هتل تا حدودی آشنا بشیم و قدمی بزنیم. غروب قدمی در ساحل دریا زدیم و از دور شناکردن مردم در آب دریا و کسانی که در ساحل کنار جنگل مشغول فیل سواری بودند رو می دیدیدم.

در پوکت انواع رستوران ها و اغذیه فروشی ها هم هست که اگر دوست داشتید می توانید از هر کدوم امتحان کنید. رستوران های تایلندی، ترکی، روسی، هندی، چینی، اروپایی، غذاهای گیاهی، دریایی، انواع استیک و پیتزا و خلاصه خیلی از غذاهای لذیذ دنیا رو می توانید در رستوران ها و فودکورت های پوکت امتحان کنید. بعضی از رستوران های خیلی خوب در پوکت کنار دریا هستند و شما می توانید همزمان با صرف نهار، عصرانه یا شام از منظره دریا هم لذت ببرید. به پیشنهاد یکی از دوستان به یکی از همین رستوران های کنار آب رفتیم و قرار شد که شام رو اونجا بخوریم. میز و صندلی ها رو کنار دریا چیده بودند و بعد از اینکه جای مناسبی رو پیدا کردیم و نشستیم و غذا سفارش دادیم. ظرف چند دقیقه غذا رو آوردند و در این فاصله محو تماشای زیبایی طبیعت اطراف مون شده بودیم. باورمون نمی شد که در همچنین مکان زیبایی می شد نشست و غذا خورد. از یک طرف دریا، از طرف دیگر جنگل و تازه در رستوران کناری هم آهنگ های بسیار جالب و آرامش بخشی پخش می شد که واقعا فضا رو جذاب تر می کرد. همگی خوشحال بودیم از اینکه شب اول توانستیم چنین جایی رو پیدا کنیم. قیمت غذاها هم با وجود کیفیت خیلی خوب، چندان بالا نبود و به صرفه بود.


روز دوم سفر :

صبح سریع خودمون رو به بوفه صبحانه هتل رسانیدم تا از صبحانه جا نمونیم. صبحانه هم انواع خوراکی ها و نوشیدنی ها رو داشت. چند نوع پنیر، کره، سوسیس، خوراک لوبیا، پنکیک، سیب زمینی، قارچ سرخ شده، نیمرو، ساندویچ های کلاب، سالادهای مختلف، چند نوع سوپ، میوه و چند مدل آبمیوه های طبیعی، چای و قهوه و خلاصه هر چیزی که برای صبحانه احتیاج داشتین و ازش لذت می برید، اونجا بود. طوری که حتی تا غروب حسابی سیر بودیم.

البته بعدا صحنه بسیار جالبی دیدیم. بعضی از هتل های پنج ستاره تاپ در پوکت و کشورهای دیگر که امکانات بسیار مناسبی برای مسافران خودشون دارند از جمله استخرهای روباز رو به دریا که جالب اینجاست در بعضی از این استخرها برای توریست هایی که خدمات Vip رزرو کرده اند، سینی صبحانه رو روی آب براشون می برند. یعنی توریست توی استخر رو به دریا می تونه هم صبحانه اش رو بخوره و هم از منظره دریا و بودن در آب استخر لذت ببره. ما همچین امکانی رو در هتل خودمون نداشتیم ولی وقتی یکی از این هتل ها رو از دور دیدیم و وقتی راهنمای تور ما درباره جزئیات این خدمات برامون توضیح داد، برامون جالب بود. به این نوع صبحانه floating breakfast (صبحانه شناور) می گفتند که فقط در هتل های تاپ و گرانقیمت اونجا چنین امکاناتی هست.


گشت در پوکت:

از روز دوم گشت ما در پوکت شروع شد و سعی کردیم تا جایی که در این سفر وقت داریم، از انواع تفریحات و سرگرمی ها لذت ببریم. بطور خلاصه چند تا از انواع تفریحاتی که در پوکت و نواحی اطرافش رو می توانید امتحان کنید عبارتند از: فیل سواری، ورزش های آبی و غواصی (که همونطور که گفته بودم خدمتتون پوکت واقعا بهشت غواصی است)، پارک آبی، رفتن به جزایر بسیار زیبای فی فی (که توصیه می کنم حتما به این جزایر برید) و جزیره جیمزباند، بازی گلف، دیدن باغ پروانه ها، باغ وحش، آکواریوم، کانو سواری در رودخانه خروشان، ماساژ و spa (و به خصوص fish spa) و حتی چند موزه جالب در گوشه و کنار پوکت است که می توانید از اونها هم دیدن کنید و بعضی هاشون واقعا جالب هستند.

البته در پوکت جشن ها و فستیوال های مختلفی هم برگزار می شوند که البته باید گوش به زنگ باشید و از همون روز اول در مورد زمان و مکان اجرای اونها بپرسید تا بتونید هم به موقع برسید و هم اینکه از برنامه های دیگر تور و یا برنامه های شخصی خودتون جا نمونید و وقت کم نیارید. چون پوکت انقدر زیباست و امکانات توریستی مختلفی دارد که واقعا آدم وقت کم میارد. البته اگر شما هم مثل من اهل گشتن و تفریح در بازارها، مراکز خرید، دیدن سواحل، فیل سواری، رفتن به جزیره های جالب و بکر باشید. و گرنه بعضی از توریست های خارجی هم بودند که بیشتر برای ریلکس کردن اومده بودند و علاقه چندانی نداشتند که خیلی وقتشون رو برای دیدن نقاط مختلف پوکت و جاذبه هاش بگذرونن، بیشتر توی هتل های تاپ می موندن و گاهی برای یه سری از تفریحات خاص - مثل شنا و ورزش های آبی یا دیدن جزایر فی فی - به بقیه ملحق می شدند.

واحد پول تایلند "بت" است که راحت می توانید در هر کدوم از صرافی ها دلار یا یورو رو به بت تبدیل کنید. در ضمن اینو هم اضافه کنم که پوکت جزو امن ترین شهرهای توریستی تایلند است ولی توصیه می کنم که با این وجود احتیاط کنید مخصوصا موقع گردش در جنگل که میمون ها وسایل شما رو برندارند و یا وقتی که در بخش های نسبتا شلوغ پوکت - مثل بعضی بازارهای محلی - می گردید مواظب باشید که وسایل تون رو جایی جا نگذارید و البته لازم هم نیست که همیشه پول زیادی با خودتون همراه داشته باشید.


حمل و نقل در پوکت:

نکته جالب اینجا بود که در پوکت می توانستید از انواع وسایل نقلیه استفاده کنید. بطوری که هم می توانید از تاکسی - که کمی گران است - استفاده کنید، هم اتوبوس و هم توک توک (وسیله موتوری جالبی که چیزی بین ماشین و موتورسیکلت است) و علاوه بر این بصورت روزانه امکان اجاره موتور و یا ماشین رو هم دارید.

به اینها قایق سواری رو هم باید اضافه کرد که البته قایق های پوکت دسته بندی های مختلفی دارند و هزینه هاشون هم با هم متفاوته. قایق های موتوری که مسافران و توریست ها رو با سرعت می برند معمولا هزینه شون دو برابر قایق های معمولی است که بهشون Long boat گفته می شه. اما در عوض لذتی که سوار شدن به قایق های سریع موتوری دارند رو واقعا نمی شد انکار کرد.


روز سوم سفر :

روز سوم سفر ما رو برای فیل سواری بردند. من اولین بار سوار فیل می شدم و اولش کمی هیجان زده بودیم ولی هرچه بیشتر به این حیوانات نزدیک می شدیم متوجه می شدیم که علیرغم جثه بزرگ شون، بسیار آرام و دوست داشتنی هستند. موقع سواری روی هر فیل معمولا دو یا سه نفر می نشستند که در حالت سه نفره، یکی از مربی های فیل ها هم همراه ما بود. خیلی جالب بود و مسافتی رو از ساحل تا جنگل رو با فیل ها طی کردیم و بعد از برگشتن هم فیلبان ها مشغول غذا دادن به فیل ها شدند.

چند تا عکس یادگاری جالب هم از ما موقع فیل سواری گرفتند که واقعا قشنگ و به یاد ماندنی بودند. به تمام کسانی که طرفدار حیوانات هستند توصیه می کنم که حتما در سفرهای خودشون به تایلند به فیل سواری بروند و اصلا نترسند چرا که بسیار حیواناتی آرام و دوست داشتنی هستند.


دیدار از جزایر فی فی و جیمز باند :

جزیره جیمزباند، جزیره کوچکی است که نزدیک پوکت قرار داره و با قایق ما رو به اونجا بردند. این جزیره قشنگ و بکر است و دلیل معروفیتش اینه که لوکیشن یکی از فیلم های قدیمی جیمزباند به نام "مردی با اسلحه طلایی" (The man with the golden gun) بوده که در دهه 1970 ساخته شده.

خیلی از توریست هایی که از این جزیره دیدن می کردند زیاد از گردش در این جزیره لذت نمی بردند و فقط به زیبایی طبیعتش و همچنین خاطرات فیلم های جیمزباند اشاره می کردند. اما در عوض وقتی ما رو به جزایر فی فی بردند واقعا به همه خوش گذشت و می شه گفت که یکی از جالب ترین بخش های سفر ما در پوکت دیدن این جزایر بود. جزایر فی فی چند جزیره است که یکی از اونها مسلمان نشین است و اتفاقا غذا رو در همون جزیره صرف کردیم و می تونم بگم که به ذائقه ما ایرانی ها غذاهای اونجا بیشتر سازگار بود.

در جزیره های مختلف پوکت می تونستید در ساحل گردش کنید و آفتاب بگیرید و یا در آب های زلال و بسیار تمیز شنا کنید و حسابی لذت ببرید. بعضی از جزایر فی فی واقعا بی نظیرند و از لحاظ تمیز بودن آب و هم منظره های بسیار زیبا عالی هستند طوری که باز هم دلتون می خواد به دیدن این جزایر و شنا در آبهای اونها برید.


ماساژ و spa :

یکی از جاذبه های تایلند ماساژ و spa است که تایلندی ها در این زمینه ها استاد هستند. دقیقا می دانند که چطور بدن شما رو به خوبی ماساژ بدهند طوری که هم شما احساس آرامش کنید و هم عضلات، استخوان ها و مخصوصا ستون فقرات شما حسابی سر حال بیارند.

علاوه بر این در پوکت چند مرکز spa هم هست که در صورت علاقه می توانید به اونها برید و البته بعضی از این مراکز خدمات fish spa رو هم ارائه می دهند که شما باید پاهاتون رو در تنگ های بزرگ آب بگذارید که پر از ماهی های سیاه رنگ است که دور پاهای شما جمع می شوند. ماهی های کوچک پاهای شما رو به آرامی با مکیدن پاکسازی می کنند و گفته می شود که این کار علاوه بر جذابیتی که برای مردم دارد، تا حدودی خواص مفیدی برای پوست انسان دارد.


روز چهارم :

پوکت چندین محل برای زیپ لاین دارد که واقعا هیجان انگیز هستند و ما در روز چهارم فرصت کردیم یکی از اون زیپ لاین ها رو بریم و استفاده کنیم. یکی از هیجان انگیزترین و جالب ترین امکانات تفریحی پوکت، زیپ لاین ها هستند که بیشتر در جنگل هستند و البته به شما کلاه ایمنی هم داده می شود و وقتی از یک سکوی زیپ لاین به سمت سکوی دیگر پرش می کنید و یه دفعه زیر پاتون خالی میشه، هیجان وصف نشدنی و آدرنالین زیادی دارد که تا خودتون انجام ندید متوجه لذت و هیجانش نمی شوید.

این هم باید اضافه کنم که زیپ لاین سواری در پوکت بسیار هیجان انگیز و البته کاملا ایمن هست طوری که زمانی ما اونجا بودیم نه تنها هیچ اتفاقی برای کسی نیوفتاد بلکه همه در آخر کاملا راضی بودند و از چهره توریست ها مشخص بود که همه لذت برده بودند. به شما هم پیشنهاد می کنم که اگر دنبال هیجان در سفر تایلند و پوکت هستید، زیپ لاین پوکت رو حتما تجربه کنید.


باغ وحش پوکت :

پوکت یک باغ وحش بسیار جالب و دیدنی دارد که بازدید از این باغ وحش واقعا ارزش دارد. طوری که نه تنها می توانید حیوانات مختلفی رو در این باغ وحش ببینید بلکه بر خلاف بسیاری از باغ وحش های دنیا می توانید کنار اونها به آرامی بنشینید و عکس های یادگاری بگیرید. من و دوستانم کنار ببر، فیل و میمون ها ایستادیم و عکس های یادگاری گرفتیم. من برای اولین بار عمرم به یک ببر انقدر نزدیک شده بودم و راستش رو بخوایید اولش حسابی می ترسیدم ولی با راهنمایی مسئول تایلندی اون بخش، به آرامی به ببر نزدیک شدم و دوستانم از من عکس گرفتند. بعد دوربین رو به همدیگر دادیم و یکی یکی از هم کنار ببر عکس می گرفتیم و ترس مون از این حیوانات کاملا ریخت. انقدر ببرها آرام و دوست داشتنی بودند که حتی خانمها و یا نوجوان ها هم کنارشون می نشستند و عکس های یادگاری می گرفتند. (البته بعضی از خانمها و یا بچه ها که از ببرهای بزرگ می ترسیدند، در عوض با بچه ببرها عکس می گرفتند) هرگز نگاه معصومانه و جذاب ببرها رو فراموش نمی کنم.

این باغ وحش حیوانات و پرندگان مختلف دیگری هم دارد مثل گورخر، تمساح، آهو، زرافه، مار، شتر و بسیاری از حیوانات دیگر که دیدنشان واقعا جالب بود و البته شرایط نگهداری از آنها هم نسبتا مناسب.


آکواریوم پوکت :

یکی از برنامه های جالب تور ما هم دیدار از آکواریوم پوکت بود. پوکت یکی از بزرگترین وزیباترین آکواریوم ها در تایلند رو دارد که واقعا در نوع خودش دیدنی و بی نظیره. آکواریوم پوکت بخش های مختلفی داشت که در هر کدوم می توانستید ماهی ها و آبزیان مختلفی رو از پشت شیشیه ببینید. چند ساعتی رو در این آکواریوم گذراندیم و البته دیدن ماهی های رنگارنگ، کوسه ها، دلفین ها، نهنگ، لاک پشت ها و انواع موجودات دریایی برای ما جالب بود.

بعضی وقتها هم با هم شوخی می کردیم و می خندیدیم. یبار داشتیم سر کوسه ها شوخی می کردیم و یک دفعه چنان زدیم زیر خنده که از خنده ما توریست های اروپایی که آنجا بودند هم خنده شان گرفته بود و یکی از آنها که فکر می کرد ما ایتالیایی هستیم، رو به ما کرد و به زبان ایتالیایی چیزی گفت و من به انگلیسی به ایشان گفتم که ما به زبان انگلیسی صحبت می کنیم (درست متوجه نمی شدم که اون خانم به زبانی صحبت می کند تا اینکه خود ایشان به ما گفت) و ایشان هم بعد از عذرخواهی، به انگلیسی پرسیدند که به چه چیزی می خندیم و من به انگلیسی گفتم به کوسه و ایشان هم با تعجب و خنده پرسیدند که کوسه ترسناک است و چه چیزش خنده دار است و همین هم باز باعث شد که همگی برای بار دوم بخندیم بطوری که از شدت خنده ما حتی تعدادی از توریست های خارجی دیگر هم به خنده افتاده بودند!

خلاصه اینکه یک دیدار بسیار جالب و مفرح از آکواریوم پوکت داشتیم که بقول قدیمی ها هم فال بود و هم تماشا.


روز پنجم و آخر سفر :

روزهای آخر در پوکت بیشتر به شنا و ورزش کردن در ساحل و گاهی گشت در مناطق مختلف پوکت مشغول شدیم و سعی می کردیم تا جایی که وقت داریم از زمان استفاده کنیم. در پوکت بعضی میوه ها مثل موز، آناناس، نارگیل، خارگیل، پاپایا، انبه، مژکی و... فراوان و بسیار خوشمزه هستند چون تایلند کشوری با آب و هوای استوایی است و باران فراوانی در این کشور می بارد، به همین دلیل محیطی بسیار مناسب برای پروش چنین میوه های است. شما می توانید در سفر به تایلند حتی از این میوه ها خریداری کنید و با خودتون به عنوان سوغاتی بیارید. کاری که من و یکی از دوستانم انجام دادیم.

روز آخر بعد از کلی تفریح و ماجراجویی، بالاخره سوار هواپیما شدیم و به سمت بانکوک و بعد به سمت ایران پرواز کردیم. توی هواپیما داشتیم به اتفاق دوستان خاطرات این سفر رو مرور می کردیم و جالب بود که همگی به این نتیجه رسیده بودیم که باز هم در آینده باید به پوکت سفر کنیم.


اگر شما به پوکت سفر نکردید حتما توصیه می کنم برای یک بار هم که شده به اتفاق خانواده و یا همراه با دوستان به این جزیره زیبا سفر کنید. مطمئن باشید که سفر خاطره انگیز و بی نظیری خواهید داشت.