پرگه آنتالیا

ترکیه کشوریست که صنعت گردشگری آن در تمام طول سال فعال است و تور ترکیه در سال های اخیر از پرطرفدارترین تورهای خارج از کشور از ایران بوده است. آنتالیا شهری مدرن و جذاب که دارای اماکن تاریخی جذاب، موزه باستان شناسی، سواحل طولانی آفتابی، شلوغ ترین فرودگاه ساحلی، هتل های خوب و جاذبه های توریستی فراوان است. آب و هوای آنتالیا معتدل و 300 روز در سال آفتابی میباشد و به همین دلیل تور آنتالیا به ورزش های آبی و سواحل خود شهرت دارد. البته با توجه به تاریخ غنی و طولانی ترکیه آثار باستانی فراوانی در این شهر وجود دارند و بسیاری از آنها از زمان عثمانی و تعداد معدودی از دوران رومیان می باشند که برخی از آنها به عنوان خانه ها، هتل ها، استراحت گاهها و رستوران ها بازسازی شده اند.


شهر باستانی پرگه

پِرگه perge نزدیکترین ویرانه قابل توجه رومی به آنتالیا است  که در لیست بایدهای هر گردشگر تور آنتالیا قرار دارد. پرگه، به یونانی پرگا Perga ، شهر باستانی پامفیلیا در استان آنتالیا و در 17 کیلومتری شرق شهر آنتالیا واقع شده که مرکز فرهنگ بومی و مقر الهه آرتمیس بود. تاریخچه شهر پرگا به بیش از ده هزار سال پیش برمیگردد و با توجه به کاوش ها و اکتشافات بیشمار در این منطقه باستان شناسان بر این باورند که قسمت بزرگی از شهر، حدود 70درصد؛ هنوز در زیر زمین پنهان است. به همین دلیل محققان موزه آنتالیا با پیگیری اکتشافات خود هم اکنون در بخش غربی این شهر مشغول هستند. اولین کاوش های منظم باستان شناسی در پرگه در سال 1946 و بین سالهای 1953 تا 1957 توسط استاد Arif Müfid Mansel انجام شد که به نمایندگی از انجمن تاریخی ترکیه عمل می کرد.


شهر پرگه آنتالیا


پس از به قدرت رسیدن لیدیا، این شهر در سال 334 پیش از میلاد تسلیم اسکندر بزرگ شد، اما درخشان ترین دوره این شهر در زمان سلطنت رومیان در سده های 2 تا 3 میلادی بود. نکته قابل توجه گردشگران تور آنتالیا این است که مشهورترین متولد شده در پرگه، ریاضیدان و ستاره شناس برجسته، آپولونیوس بود (از 262 - 190 سال قبل از میلاد). پرگه باستان به این واقعیت مشهور است که وقتی سنت پولس(یکی از اولین مبلغان مسیحیت) سفر خود را آغاز کرد، در سال 46 میلادی از این شهر بازدید کرد و اولین خطبه خود را در اینجا موعظه کرد، به همین دلیل در دوره بیزانس به یک شهر مهم برای مسیحیان تبدیل شد.


تاریخچه پرگه

مطابق اساطیر یونانی، ریشه های افسانه ای پرگه به قرن سیزدهم قبل از میلاد باز می گردد، اولین سکونتگاه این منطقه در تپه آکروپولیس، از شمال با بهترین ویرانه های کشف شده، توسعه یافته است. نخستین یافته های باستان شناسی از ناحیه آکروپولیس پرگه به اواخر هزاره پنجم قبل از میلاد مسیح می رسد. قدیمی ترین آثار اسکان مداوم از هزاره سوم قبل از میلاد آغاز می شود و نشان می دهد که این شهر از دوران بیزانس وجود داشته است. در قرن چهارم قبل از میلاد مسیح، پرگه در منابع مکتوب ظاهر شد ، pseudo-Scylax شهر را در رودخانه کایستروس  که در 10 کیلومتری دریا واقع شده است اما از تجارت دریایی سود می برد توصیف میکند.

تا سال 334 قبل از میلاد، مانند سایر شهرهای پامفیلیا، پرگه نیز در منطقه نفوذ پارس قرار داشت؛ اما در قرن دوم قبل از میلاد، این شهر اولین دوره شکوفایی را تجربه کرد و شروع به ضرب سکه های خود با تصویر آرتمیس کرد. 188 پیش از میلاد مسیح شهر تحت سلطنت روم قرار گرفت و پس از آن عضو استان جدید رومی گالاتیا، که تا دریای مدیترانه ادامه داشت، شد. در قرن اول و دوم پس از میلاد پرگه یکی از بزرگترین شهرهای آسیای صغیر بود، بسیاری از بهترین ساختمانهای حفظ شده در این شهر متعلق به این دوره هستند. سومین و آخرین دوره رونق شهر در سده های 5 و 6 میلادی رخ داد ، زمانی که این شهر دارای یک مقام اسقف بود؛ متأسفانه پایان پرگه بسیار زود رخ داد، زیرا در قرن هشتم در جریان حمله اعراب به آسیای صغیر شهر ویران شد و هرگز بازسازی نشده است.


جاذبه های توریستی شهر پرگه آنتالیا

تئاتر Theatre

ساختمان چشمگیر تئاتر باستان در ضلع غربی جاده پرگه قرار دارد که از ویژگی های یونانی و رومی ترکیب شده و با ظرفیت 15هزار نفره، احتمالاً در حدود سال 120 میلادی ساخته شده است. صحنه این بنا که در نیمه دوم قرن دوم میلادی ساخته شده در دو طبقه بسیار غنی تزئین شده و روی سکویی قرار دارد که با نقوش برجسته و مناظر اساطیری تزئین شده بود. این نقش برجسته ها و همچنین بسیاری از مجسمه هایی که در این تئاتر پیدا شده اند، هم اکنون در مجموعه موزه باستان شناسی در آنتالیا قرار دارند.

استادیوم Stadium

استادیوم پرگه دومین استادیوم باستانی با بهترین حفاظت میباشد که در قرن دوم ساخته شده و می تواند با 12ردیف صندلی 12000 تماشاگر را در خود جای دهد. طول آن 234 متر و عرض آن 34 متر است که این ابعاد به یکی از بزرگترین ها در نوع خود تبدیل شده است. این استادیوم همچنین در قسمت شمالی عرصه ای برای نبرد گلادیاتوریو داشته که برای بازدیدکنندگان در تور آنتالیا بسیار هیجان انگیز میباشد.


استادیوم پرگه آنتالیا


مقبره پلانیا مگنا Tomb of Plancia Magna

درست قبل از ورود به شهر پرگه از طریق دروازه های باشکوه آن، به مقبره پلانیا مگنا، که در جلوی دیوارهای شهر قرار دارد خواهید رسید. Plancia Magna حامی ساخت بسیاری از بناها در شهر بود و نام وی در کتیبه های مختلف دیده می شود.

دروازه های رومی Roman gates

دسترسی به پرگه تنها از طریق دروازه های موجود در محدوده سطح شهر امکان پذیر بود و امروزه گردشگران تور آنتالیا که به بازدید پرگه می آیند باید از این دروازه های شگرف عبور کنند. ابتدا باید از دو دروازه ساخته شده در زمان روم عبور کنید که بین آنها حیاطی وجود دارد که در قرن چهارم میلادی ساخته شده است و هر دو طرف آن توسط برج های بلند محافظت می شدند.

دروازه هلنیستیک Hellenistic gate

دروازه هلنیستی کاملاً چشمگیر و برترین نماد پرگه است. برج های دایره ای که از سنگ ساخته شده و در دو طرف دروازه شهر قرار گرفته اند و به حیاط وسیع و پوشده از مرمر دسترسی می دهند. کنار برجها ، دروازه بزرگی خواهید دید که شبیه دروازه هادریان Hadrian در آنتالیا است.

خیابان ستون دار Colonnaded Street

پرگه خانه دو خیابان ستون دار است كه از مركز شهر عبور می كنند، این خیابان های هماهنگ شما را به کلیه نقاط دیدنی اصلی در داخل دیوارهای شهر سوق می دهد. بسیاری از ستون ها به خوبی حفظ شده و با نقشهای برجسته تزئین شده اند؛ همچنین در بالای آن کانالهایی را مشاهده خواهید کرد که آب را برای چشمه ها و حمام ها در وسط خیابان های رنگارنگ تأمین می کردند.

حمام رومی Roman Baths

هر گردشگر تور ترکیه میداند که حمام ها از اجزای اصلی آثار باستانی این کشور هستند، حمام رومی پرگه واقع در ضلع غربی دروازه هلنیستی، از دیدنی های جذاب این شهر است. حمامها از ساختمانهای به خوبی حفظ شده در پرگه هستند که می توانید صفحات مرمری که برای تزئین دیواره های حمام ها و اتاق های مختلف (استخر، اتاق آب گرم و ...) استفاده می شدند را ببینید. در بعضی از اتاقها، حتی می توانید اتاق دیگ بخار را ببینید که به خوبی چگونگی عملکرد سیستم ارائه می دهد.

دیوارهای شهر City walls

هنگامی که در پرگه قدم میزنید، دو دیوار وجود دارد که به موازات یکدیگر قرار دارند؛ ساخت این دیوارها که به سمبل پرگه تبدیل شده اند به قرن 3 قبل از میلاد برمی گردد. قدیمی ترین دروازه شهر و همچنین دو برج در امتداد این دیوارها وجود دارد؛ بخش های طولانی از این دیوارها هنوز سرپا هستند، به خصوص در ضلع شرقی شهر و برخی از برج ها تا ارتفاع اصلی خود وجود دارند.

آگورا Agora

آگورا منطقه ای به شکل مربع است که توسط ستون های دیدنی و جذاب احاطه شده و قبلاً مغازه هایی در آن وجود داشته اند که فروشندگان کالا را به ساکنان شهر می فروختند. جزئیات و برجستگی های موجود در ستون های این مکان نه تنها تعجب گردشگران تور آنتالیا، بلکه تحسین هر کارشناس و خبره باستان شناسی را برمی انگیزد.


آگورا پرگه آنتالیا


پالاسترا Palaestra

پالاسترا در امتداد خیابان غربی شامل یک حیاط باز است که با اتاقهای بسیار احاطه شده؛ این مکان بسیار مهم در پرگه بود که به تمرینات بدنی اختصاص داشت. قنات های تأمین آب جاری شهر که از این قسمت میگذشت هنوز هم قابل مشاهده است.

چشم انداز تراس Viewpoint Terrace

یک پیاده روی کوتاه تا تراس این فرصت را به گردشگران تور آنتالیا می دهد تا از منظره ای متفاوت، شهر زیبا باستانی پرگه را ببینید. این یک دیدگاه خیره کننده برای دیدن عظمت پرگه میباشد، همچنین یک نیمکت وجود دارد که می توانید در آن بنشینید و از دیدن شهر لذت ببرید.

نامریا هادریان Hadrian’s Nymphaeum

همچنین به نام چشمه هادریان، در انتهای شمالی خیابان اصلی قرار دارد. این سازه به عنوان نقطه شروع کانال در وسط خیابان اصلی که آب را به شهر توزیع می کند ، کاملاً چشمگیر است. در دو طرف چشمه قدم هایی وجود دارد که به نمای تراس منتهی می شوند.


نکاتی برای بازدیدکنندگان پرگه در تور آنتالیا

•         شهر باستانی پرگه هر روز از 9 صبح تا 7 بعد از ظهر در ماه های تابستان (آوریل-اکتبر) و از 8:30 صبح تا 5:30 بعد از ظهر در فصل زمستان قابل بازدید است.

•         قیمت بلیط ورودی به شهر پرگه 35 لیر ترکیه برای هر نفر میباشد.

•         منطقه باستانی پرگه بسیار وسیع بوده و بازدید از آن حداقل سه ساعت طول می کشد.

•         همه مناطق دسترسی به شهر پرگه مسطح و آسان برای پیاده روی نیستند، کفش خوب همراه خود داشته باشید.

•         بسیاری از مجسمه های شگفت انگیز و سایر کشفیات از پرگه هم اکنون در موزه باستان شناسی آنتالیا قرار دارند، بنابراین بازدید از این موزه را نیز در برنامه تور آنتالیا خود قرار دهید.

•         در پرگه یک مرکز توریست، یک فروشگاه سوغات کوچک، یک کافه تریا، توالت و یک مسجد نیز وجود دارد.


دسترسی به پرگه آنتالیا

بهترین ایده برای رفتن از آنتالیا به پرگه استفاده از ماشین اجاره ای است، زیرا میتوانید در همان روز از غارهای موجود در مسیر، ویرانه های آسپندوس و آبشار کورشونلو دیدن کنید. پرگه تنها 17 کیلومتر با مرکز شهر فاصله دارد و اکثر آژانسهای مسافرتی محلی در آنتالیا تور پرگه را با حدود 120 لیر ترکیه برگزار میکنند و به بازدید از جاذبه های اطراف نیز میروند. از مرکز آنتالیا تا پرگه و سپس به آسپندوس و برگشت با تاکسی دربست برای شما 160 لیر ترکیه هزینه خواهد داشت. همچنین گردشگران تور آنتالیا که میخواهند از حمل و نقل عمومی استفاده کنند میتوانند توسط تراموا T1 به ایستگاه آکسو1 رفته و پس از 20دقیقه پیاده روی به پرگه برسند.


دسترسی به پرگه آنتالیا


بهترین زمان برای بازدید از شهر باستانی پرگه

پرگه را می توان در تمام طول سال بازدید کرد اما بیشتر مردم در طول فصل تابستان (ژوئن-اوت)، وقتی هوا بسیار گرم و آفتابی است به ترکیه می روند؛ بازدید از پرگه در آن زمان می تواند ایده خوبی باشد، با این وجود در بیشتر مناطق پرگه سایه وجود ندارد بنابراین یک بازدید صبحگاهی احتمالاً بهترین راه خواهد بود.تابستان آنتالیا در طول روز واقعا گرم می شود، اگر نمی توانید گرمای بیش از حد را تحمل کنید ، حتما باید در بهار (مارس-ژوئن) به بازدید از پرگه در تور آنتالیا بروید؛ همچنین در این دوره جمعیت گردشگران نیز بسیار کم میباشد. در فصل زمستان (دسامبر-ژانویه) برای بازدید از پرگه هوای استثنایی وجود دارد، و ممکن است هیچ گردشگر تور آنتالیا در اطراف وجود نداشته باشد بنابراین زمان بسیار خوبی برای بازدید خواهد بود. با این حال، اغلب در زمستان در سواحل مدیترانه ترکیه هوا بارانی است، بهتر است در صورت بارش باران از آن بازدید نکنید.