معبد مدرن وانسانگ وارارام پاتایا

در جنوب پاتایا مجموعه معابد عظیم یانسانگ وارارام (همچنین وانسانگ وارارام نامیده میشود) Yansangwararam در زبان محلی معروف به معبد یان Wat Yan قرار دارد. منطقه معبد مساحتی حدود 145 هکتار میباشد و چندین ساختمان با سبک های معماری بسیار متفاوت و همچنین باغ های زیبا و یک دریاچه بزرگ در آن وجود دارد که این مجموعه را به مکانی زیبا و آرام برای استراحت تبدیل کرده است. همچنین برای راحتی گردشگران تور پاتایا امکاناتی مانند پارکینگ و رستوران نیز در آن وجود دارد. معبد یانسانگ وارارام با کلاسهای مدیتیشن خود در بین گردشگران تور تایلند معروف شده است، این کلاسها روزانه در ساعت 6 صبح و 4 بعد از ظهر برگزار می شوند. با قرار گرفتن در یک نقطه خاص در مجموعه معبد یان ، می توانید کوه طلایی بودا (Khao Cheejan) را از فاصله دور مشاهده کنید. مانند هر معبد دیگر، از گردشگران تور پاتایا خواسته میشود که لباس مناسب بپوشند، بطوری که شانه ها پوشیده، پیراهن آستین بلند و شلوار یا دامن بلند باشد.


ساختار معبد وانسانگ وارارام پاتایا

هنگامی که وارد مجموعه معبد وانسانگ وارارام می شوید، نخستین بنایی که مشاهده خواهید کرد، Viharn Sien ، یک معبد و موزه چینی با مجموعه ای باشکوه از آثار باستانی چینی که در 1993 افتتاح شد میباشد؛ این معبد یکی از بی نظیر ترین انواع خود در تایلند است که بازدید از آن حتما به گردشگران تور پاتایا توصیه میشود. بنای اصلی معبد یانسانگ وارارام ، به دلیل طراحی مدرنش شناخته شده و با سبکی بسیار متفاوت از معابد تایلندی ساخته شده است. یک غرفه به نام mondop یا mandapa نیز وجود دارد که حاوی نسخه ای از رد پای بودا است و در داخل یک چدی (گنبد بودایی) بزرگ سفید تعدادی از یادگارهای بودا و یارانش نگهداری می شوند. تعدادی از ساختمان های موجود در مجموعه در سبک های مختلف معماری مانند هند، ژاپنی، چینی، لانا تایلندی و سوئیسی ساخته شده اند و علاوه بر معابد، یک مدرسه، بیمارستان و تعدادی بنای یادبود تاریخی از جمله بنای پادشاه Prajadhipok نیز وجود دارد.


معبد وانسانگ وارارام پاتایا


پارک های بزرگ محوطه معبد یان دارای مجسمه های بی شماری از راهبان بودایی به همراه مجسمه برنز پادشاه Bhumibol Adulyadej و مادرش هستند. چشمگیر ترین ساختمان بدون تزئینات، یک برج دروازه دومرحله ای صومعه مانند است که با چهار برج سنگ ماسه ای قرمز احاطه شده و یک گنبد طلایی در بالای هر پنج برج قرار دارد. همچنین در نقاط مختلف محوطه چهره های مومی به اندازه واقعی راهبان بودایی وجود دارند که در حال مدیتیشن هستند. بازدیدکنندگان تور پاتایا با قدم زدن در محوطه معابد، انواع مجسمه ها و آثار هنری را مشاهده خواهند کرد؛ یكی از مجسمه های اصلی آن ، پادشاه راما هفتم و همسرش می باشد.


تاریخچه معبد یانسانگ وارارام

معبد یانسانگ وارارام در سال 1976 به منظور احترام به پادشاه Somdej Phra Yanasangworn که در آن زمان رئیس انجمن صومعه تایلند بود ساخته شد. اکنون ، این مجموعه به پادشاه فعلی تایلند ، پادشاه Bhumibol Adulyadej (راما ششم) اختصاص دارد که گفته می شود بیش از 600 میلیون دلار برای توسعه و ساخت آن هزینه کرده است.


چگونه به معبد وانسانگ وارارام برویم؟

مجموعه معابد وانسانگ وارارام در 15 کیلومتری جنوب پاتایا در کیلومتر 160 خروجی جاده Sukhumvit واقع شده است. بهترین راه برای رسیدن به آنجا برای گردشگران تور پاتایا توسط songthaew که به آن اتوبوس بات نیز گفته می شود، میباشد که می توانید آن را اجاره کنید. یک سواری راحت تر می تواند یک تاکسی خصوصی باشد که می توانید از طریق هتل خود رزرو کنید. قبل از حرکت ، حتماً در مورد قیمت با راننده به توافق برسید. علائم و دستورالعمل های موجود به زبان تایلندی است، اگر به صورت فردی به بازدید از معبد میروید حتما یک برنامه مترجم همراه خود داشته باشید. برای لذت بردن کامل از معبد وانسانگ وارارام بازدید شما می تواند چندین ساعت طول بکشد. دربهای معبد یانسانگ وارارام هر روز از ساعت 8 صبح تا 6 عصر بایر گردشگران تور پاتایا باز است و ورودی آن رایگان میباشد.

آدرس : 11999, Muang Pattaya, Amphoe Bang Lamung, Chang Wat Chon Buri 20150, Thailand


معبد مدرن پاتایا


بهترین زمان بازدید از معبد مدرن پاتایا

این مجموعه معمولاً خلوت است، به جز در تعطیلات عمومی تایلند و در تعطیلات آخر هفته که با بازدیدکنندگان داخلی تور تایلند شلوغ می شود؛ پس اگر از جمعیت متنفر هستید، دوشنبه تا پنجشنبه بهترین زمان برای بازدید از معبد است. از طرف دیگر، اگر از شلوغی و فعالیتهای همه معابد تایلند لذت می برید، بهتر است در ایام تعطیلات مختلف بودایی مانند جشن Songkran یا Lat Krathong از آن بازدید کنید که مراسم های ویژه ای در آن برگزار میشود. در بیشتر ایام سال شهرهای شرقی تایلند مانند پاتایا دارای آب و هوای مناسب برای لذت بردن از جاذبه های توریستی تایلند هستند، اما بطور میانگین در ماه نوامبر در این نواحی بارش باران فراوان و در ژانویه و فوریه کمترین میزان بارش رخ میدهد؛ در نتیجه بهترین زمان سفر با تور پاتایا و لذت بردن از جاذبه های آن از اوایل زمستان تا اوایل بهار میباشد.


هتل ها و جاذبه های نزدیک به معبد یان

با توجه به اینکه معبد یان در جنوبی ترین قسمت شهر پاتایا قرار دارد، هتل های کمی در فاصله نزدیک آن قرار دارند اما گردشگرانی که قسمت جنوبی شهر در تور پاتایا را برای اقامت انتخاب کرده اند میتوانند به راحتی با هزینه اندک و در فاصله کمتر از نیم ساعت به معبد برسند. بهترین هتل های پاتایا که در نزدیکی معبد یانسانگ وارارام قرار دارند در لیست زیر ارائه شده اند :

•         Villa Ozone

•         The Serenity Resort

•         Chivani Pattaya

•         Unique Paradise Resort

•         The Rest Pool Villa

از آنجا که معبد یان فاصله زیادی با مرکز شهر پاتایا فاصله دارد، برای گردشگران تور پاتایا بهترین کار ترکیب آن با بازدید از چند مورد دیگر از جاذبه های توریستی مجاور میباشد. همانطور که گفته شد معبد یان در حدود 15 کیلومتری جنوب پاتایا قرار دارد و بازدید از آن میتواند حداکثر نیمی از روز طول بکشد، در نتیجه بازدید از بهترین جاذبه های گردشگری پاتایا در آن نزدیکی روز شما را خاطره انگیز خواهد کرد. لیستی از دیدنی های نزدیک به معبد یان :

1- باغ استوایی نانگ نوچ Nong Nooch Tropical Garden

2- پارک آبی کارتون نتورک آمازون Cartoon Network Amazone

3- مزرعه گوسفند پاتایا (فارم شیپ) Swiss Sheep Farm

4- کوه بودا Khao Chi Chan Buddha

5- پارک آبی رامایانا  Ramayana Water Park