جزیره کبوتر کوش آداسی

کوش آداسی یکی از شهرهای زیبای ساحلی در غرب ترکیه است که در کنار دریای اژه قرار دارد. کوش آداسی رسماً بخشی از استان آیدین است و در فاصله 90 کیلومتری از جنوب ازمیر و در فاصله کوتاهی از جزیره یونانی ساموس واقع شده. امروزه تور کوش آداسی یکی از جذاب ترین تورهای ترکیه است که از سراسر جهان مخصوصا در ایران طرفداران بسیاری دارد. شهر کوش آداسی دارای جاذبه های توریستی فراوانی می باشد از ویرانه های باستانی قلعه و دروازه های آن تا مدرن ترین هتل ها و تفریحات آبی. کوش آداسی همچنین یک زندگی شبانه رنگارنگ را فراهم می کند، کلیه فعالیت های تابستانی که می توانید در سواحل بسیار زیبای اطراف آن تصور کنید.

علاوه بر اینکه بسیاری از مکان های تاریخی بسیار نزدیک به مرکز شهر هستند، اقامتی عالی با هتل و آپارتمان های متفاوت در تور کوش آداسی وجود دارد که بسیاری از آنها نزدیک به سواحل و مراکز تفریحی هستند. کوش آداسی در تمام سال آب و هوای مدیترانه ای معمولی با زمستان های معتدل و تابستانهای طولانی و گرم است به طوری که به مدت 300 روز در سال ، کوش آداسی در آفتاب غرق می شود. رشد شهر و اهمیت شهر به عنوان یک بندر تجاری در اوایل قرن 17 رخ داد و از آن زمان هم مسافران اروپایی و هم محلی شروع به صحبت در مورد کوش آداسی کردند.


جزیره کبوتر Guvercin Ada کوش آداسی


جزیره کبوتر کوش آداسی


جزیره کبوتر نماد شهر کوش آداسی محسوب میشود و علاوه بر ارائه ویرانه های قلعه ای از دوران بیزانس، مناظر بسیار چشمگیری از شهر ارائه میدهد. این جزیره در هنگام مهاجرت های فصلی میزبان پرندگان بسیاریست به همین دلیل به عنوان جزیره پرنده نامگذاری شد؛ پس از آن در زمان عثمانی ها نام جزیره به شهر داده شد (کوش آداسی در ترکی به معنای جزیره پرنده است) و نام جزیره به جزیره کبوتر تغییر پیدا کرد. جزیره کبوتر مکانی بسیار محبوب برای بازدید افراد محلی و گردشگران خارجی تور کوش آداسی می باشد. این جزیره با چشم اندازهای شگفت انگیز خود از کوش آداسی، باغ های زیبا و البته بقایای یک قلعه بیزانس و موزه ای کوچک، باید در لیست مکان های دیدنی هر گردشگر تور ترکیه قرار گیرد. منظره چشم نواز جزیره که با رنگ های پانورامای غروب آفتاب یکی می شود درکنار نورپردازی عالی در شب، نظر همه بازدید کنندگان را به خود جلب می کند.

از لحاظ تاریخی ، جزیره کبوتر به عنوان یک پایگاه نظامی مهم در دوره بیزانس و عثمانی خدمت می کرد تا از شهر و مردم آن در مقابل حمله از طریق دریا محافظت کند زیرا موقعیت این جزیره به تأمین امنیت ساحل از حملات دریا کمک می کرد. در یک سمت جزیره کبوتر، یک ساحل عمومی، کافه و رستوران برای خدمت رسانی به گردشگران تور کوش آداسی وجود دارد که توسط شهرداری اداره می شود؛ همچنین یک منطقه کنسرت و سایر برنامه ها در داخل دیوارهای جزیره وجود دارد. همچنین می توانید در مرزهای قلعه چشمگیر، قایق بادبانی جذاب را که با آرامش در حال شنا کردن در آبهای شیشه ای کوش آداسی هستند تماشا کنید.


قلعه جزیره کبوتر

قلعه Guvercinada ، واقع در منطقه Hacifeyzullah در شهر کوش آداسی قرار دارد که از آن به عنوان یک موزه کوچک دریایی استفاده میشود و بازدید از آن برای گردشگران تور کوش آداسی رایکان است. در ابتدا قلعه داخلی جزیره کبوتر توسط بارباروس هیرتین پاشا Barbaros Hayrettin Pasha ساخته شده و سپس دیوارهایی دور جزیره توسط ایلیاس آگا Ilyas Aga در سال 1826 ساخته شده اند. این قلعه که از زمان بیزانس تا کنون با افتخار در جزیره ایستاده است، برای هشدار دادن به افراد محلی در مورد حملات قریب الوقوع دزدان دریایی مورد استفاده قرار می گرفت و هنوز به عنوان "قلعه دزدان دریایی" شناخته می شود. دیوارهای اطراف جزیره نیز برای محافظت در برابر حملات مورد انتظار از جزایر یونانی و از دریا در دوره شورش مورا ساخته شده اند. ارتفاع دیوارها تقریباً 3 متر می باشد و طراحی آن در ساختارهای دفاعی تاریخی استفاده میشده. قلعه کبوتر دارای دو ورودی است، یکی ورودی اصلی مشرف به شهر و دیگری ورودی کوچک ثانویه که بخشی از دیوار در جهت شمالی محصور شده است.


قلعه جزیره کبوتر


در جنوب دیوارها، دروازه ای وجود دارد که توسط دو برج طاقدار محافظت می شود و گردشگران تور کوش آداسی می توانند با استفاده از پله هایی که به سمت جنوب هستند، به بالای آنها بروند. در حالی که برج شمالی به شکل پنج ضلعی ساخته شده، برج جنوبی به شکل استوانه است و در وسط قلعه برج نگهبانی نیز برای اشراف به اطراف وجود دارد. شکاف موجود در دروازه حاکی از آن است که کتیبه ای به آن آویزان شده بود، کتیبه ای که روی دیوار برج شمالی قرار دارد؛ این کتیبه شامل 4 خط و 20 جمله از سال 1242 بود. دروازه قلعه جزیره کبوتر در اثر زلزله ویران شد و پس از آن مدت طولانی برای ورود بازدیدکنندگان در تور کوش آداسی بسته بود زیرا در حال مرمت بود.


دسترسی به جزیره کبوتر در تور کوش آداسی

در زمان قدیم دسترسی به جزیره کبوتر تنها از طریق قایق امکان پذیر بود، اما امروز جزیره کبوتر توسط یک پیاده راه به طول 350 متربه سرزمین اصلی متصل می شود. این پیاده راه در دهه 1960 به عنوان جاده ارتباطی بین قلعه و جزیره ساخته شد و امروزه قطب برخی سفرهای روزانه قایق ها در تور کوش آداسی است. جزیره کبوتر در فاصله کمی از مرکز شهر به گونه ای قرار دارد که به راحتی و با چند دقیقه پیاده روی قابل دسترسی است. گردشگران تور کوش آداسی میتوانند با یک پیاده روی در کنار ساحل، از بندر Scala Nuova تا جاده ی منتهی به جزیره کبوتر برسند. جزیره کبوتر در مسیر "ساحل بانوان" واقع شده، پس می توانید با مینی بوس هایی که از Centrum به سمت ساحل بانوان میروند و در هر 5 دقیقه در تردد هستند به آن برسید.


جاذبه های گردشگری نزدیک به جزیره کبوتر

همانطور که گفته شد فاصله جزیره کبوتر تا مرکز شهر کوش آداسی بسیار کم بوده و با توجه به محل هتل، گردشگران می توانند در یک بازدید روزانه از جزیره کبوتر از سایر جاذبه های گردشگری کوش آداسی که در نزدیکی مرکز شهر قرار دارند نیز بازدید کنند. تعدادی از این جاذبه ها عبارتند از :

•         موزه Kuakmer

•         حمام سنتی Belediye

•         ساحل بانوان Ladies Beach

•         مجسمه El Heykeli

•         پارک F.Ozel Arabul

•         شبه جزیره Yilanci Burnu

•         کوه Kese

همچنین مراکزخرید و فروشگاههای بسیاری در خیابان منتهی به جزیره کبوتر وجود دارند که Scala Nouva، Akdogan Passage، Gucuoglu و بازار بزرگ سنتی از بهترین آنها هستند.