مجسمه ی بودای اعظم پوکت

در چند سال اخیر، اگر شما به هر جایی از جنوب شهر پوکت سفر کرده باشید و به تپه های مرکز جزیره نگاه می کردید، یک بنای تاریخی بسیار عظیم در حال ساخت را در آن می دیدید. این مجسمه در بین محلی ها به بودای اعظم شناخته می شود و یک جاذبه گردشگری برای هر دو گردشگران تور پوکت و بودایی های مقدس میباشد. مجسمه اصلی در میان تایلندی ها به عنوان Phra Puttamingmongkol Akenakkiri به رسمیت شناخته شده است که تازه ترین مجسمه مذهبی پوشیده از مرمر سفید است که در بالای تپه Nakkerd بین Chalong و Kata قرار دارد و میتواند از شهر پوکت و ساحل کارن karon دیده شود. این جاذبه باشکوه بهترین چشم انداز 360 درجه ای از جزیره را ارائه می دهد، با مناظر جالب از شهر پوکت، کتا، کارن، خلیج چالونگ و بسیاری دیگر.


مجسمه بودای اعظم پوکت


بودا بزرگ (یا Ming Mongkol Buddha) یکی از بزرگترین مجسمه های بودا در جهان است که از تقریبا همه جای جنوب پوکت قابل مشاهده میباشد. این یک مجسمه بلند و سفید 45 متری است که در بالاترین قسمت تپه Nakkerd در Ao Chalong قرار دارد. از بسیاری از نقاط در سراسر جنوب جزیره قابل مشاهده است، از زمانی که ساخت و ساز بودا بزرگ آغاز شد (در اوایل 2002) ، آن به یکی از محبوب ترین جاذبه های گردشگری پوکت تبدیل شد؛ البته هنوز هم ساخت آن تکمیل نشده است. با حدود 1500 بازدید کننده در روز، ترکیبی از عبادت کنندگان بودا و گردشگران خارجی و داخلی تور تایلند و برمه ، بودا بزرگ بارها و بارها به عنوان یک تله توریسم احساس می شود.


ساعات کاری : 8 صبح تا 7.5 عصر

آدرس : Soi Yot Sane 1, Chaofa West Rd, Nakkerd hill near Chalong


ساختار مجسمه بودای اعظم پوکت

بودا اعظم پوکت 25.45 متر در پایه و 45 متر ارتفاع دارد و توسط 94 پله قابل دسترسی است. این مجسمه ساخته شده از بتن اصلاح شده و تزئین با مرمر سفید درخشان که نماد طبیعی امید میباشد است؛ وزن مرمرهای استفاده شده حدود 135 تن است. کل مساحت مجموعه در حدود 7.8 هکتار میباشد و توسط یک جنگل استوایی احاطه شده. این معبد برای مردم محلی و بودایی های بین المللی خیلی چشمگیر و معنوی است. یک موزه کوچک در پایه مجسمه، تاریخچه این پروژه را ثبت می کند. همچنین پس از گذشت از یک راه پله 5 دقیقه ای میتوانید به سالن مدیتیشن برسید، در آنجا اکثرا راهبانی نشسته و دعا میکنند، بعضی از جلسات تمرین مدیتیشن بی نظیر نیز وجود دارد که هر گردشگر تور پوکت نیز میتواند در آنها شرکت کند.

در حقیقت، در این منطقه دو مجسمه بودا وجود دارد؛ مجسمه دوم کوچکتر با 12 متر ارتفاع، بااینکه طلایی رنگ است از 22 تن برنج ساخته شده ، و هشت میلیون بات هزینه برداشته. این مجسمه در مقابل بودای اعظم بسیار کوچک است، رو به سمت شرق به سمت خلیج چالونگ و خلیج فنگ نگا در پشت آن قرار گرفته است. تقریبا بعد از دو سوم از راه پله ها، یک مجسمه طلایی Toranee، الهه زمین و همچنین چندین مجسمه کوچکتر از بودا و راهبان مقدس وجود دارد. تصویر کوچکتر بودا ، به HM ملکه Sirikit اختصاص داده شده ، در حالی که بودا اعظم به HM King Bhumibol اختصاص داده شده است.


بودای اعظم پوکت


نحوه پوشش در معبد بودای اعظم

چون بودا اعظم پوکت یک مکان مذهبی است، پوشیدن لباس های ساحلی، دامن کوتاه و تی شرت با متون و یا تصاویر تهاجمی به نوعی بی احترامی به آن میباشد؛ در زمان بازدید از بودا اعظم لباس بهتر است که شانه ها و پاها تا زنو را بپوشاند. اگر احساس می کنید که لباس شما مناسب نیست، می توانید یک سارونگ sarong را برای پوشاندن خود از یک غرفه در کنار مجسمه بودا به صورت رایگان دریافت کنید. همچنین برای ورود به داخل معبد باید کفش خود را دربیاورید و در داخل معبد نباید سیگار بکشید، سرو صدا نکنید و پای خود را به سمت بودا نگیرید.


بازدید از بودای اعظم پوکت

بازدید از بودا اعظم برای گردشگران تور پوکت هزینه ای ندارد اما اگر 100 بات به بودای بزرگ اهدا کنید میتوانید نام خود یا یک پیام را برروی یکی از کاشی های مرمر بنویسید. اگر از نزدیک به مجسمه بودا بزرگ نگاه کنید، هزاران قطعه سفید سنگ مرمر را با پیام هایی از کسانی که به ساخت مجسمه کمک کرده اند را می بینید. بعضی از کلمات موفق باشید هستند، در حالی که بعضی دیگر در خاطره عزیزانی هستند که درگذشته اند. برای تکمیل مجسمه غول پیکر حدود 30 میلیون بات هزینه شده و تمام این بودجه به طور کامل از کمک های مالی به دست امده است.

برای جلوگیری از گرما و جمعیت توریست ها بهتر است صبح زود به بازدید از بودا بزرگ بروید، هرچند گشت در بعد از ظهر و پس از آن در رستوران Nakkerd ، برای صرف غذا تایلندی و تماشای خورشید روی خلیج کارن یک راه عالی برای اتمام روز است. گشت در بودا بزرگ حدود یک ساعت طول میکشد، هر چند اگر مایل به تماشای چشم انداز غروب پوکت باشید می توانید چند ساعتی را در اینجا بگذرانید. سطح جاده منتهی به بودای بزرگ در سال های اخیر بهبود یافته و پیاده روی از پایه به بالای تپه نیز یک ساعت طول می کشد. مجسمه بودا بزرگ سالانه باز است اما بازدید از آن در روزهای بارانی و زمانی که باد شدید جریان دارد به دلیل ارتفاع آن مناسب نیست. در تعطیلات تایلندی (تعطیلات مربوط به بودا) بسیار شلوغ است.

جاذبه های گردشگری پوکت که در نزدیکی مجسمه بودای اعظم قرار دارند : بازار و ساحل کاتا Kata Fresh Market & Beach باشگاه غواصی پوکت Phuket Scuba Club ، معبد چالونگ Wat Chalong ، محل سوارکاری فیل Kinnaree Elephant Camp و بهشت پرندگان پوکت Phuket Bird paradise میباشند.


مجسمه ی بودای اعظم پوکت


دسترسی به مجسمه بودای اعظم

بودا بزرگ در حدود 17 کیلومتری مرکز شهر پوکت قرار دارد. وضعیت جاده بسیار خوب است، هیچ مشکلی برای رفتن به این معبد با ماشین و یک tuktuk یا حتی پیاده وجود ندارد. جاده ای که به بودا بزرگ میرسد، جاده Chao Fa  شرقی نزدیک Chalong است. در جاده Chao Fa بسیاری از علائم قرمز و سفید در مسیر وجود دارند، پس از آن به Soi Yodsane بپیچید و به سادگی بعد از 6 کیلومتر به تپه خواهید رسید. حمل و نقل عمومی به مجسمه بودا اعظم کم است، بنابراین گرفتن تاکسی یک ایده خوب است یا در یک تور داخل شهر پوکت عضو شوید. به عنوان یکی از محبوب ترین جاذبه های گردشگری، بودا اعظم در بسیاری از برنامه های تور پوکت ، همراه با سواحل و سایر سایت های دینی قابل توجه قرار دارد. کسانی که از پیاده روی لذت می برند می توانند یک تور شهری پوکت را رزرو کنند که شامل یک پیاده روی از طریق جنگل های سرسبز قبل از سفر به بودا بزرگ و همچنین سفر به معبد چالونگ Wat Chalong، بزرگترین معبد بودایی در پوکت است؛ همچنین تورهای خصوصی پوکت اغلب از این مکان دیدن می کنند.

در جاده ای که به بودا بزرگ منتهی میشود، چندین رستوران وجود دارد (از جمله Nakkerd Seaview Restaurant واقع در نزدیکی بودا بزرگ)، گردشگران تور پوکت در این رستوران ها غذاهای تایلندی خوشمزه، با قیمت مناسب را پیدا خواهند کرد. همچنین در مسیر و در محوطه بودا اعظم فروشندگانی نیز هستند که خوراکی ، نوشیدنی و انواع هدیه و سوغات را ارائه میکنند.