چگونه سفرنامه ای کامل و بی نقص بنویسیم؟

چگونه یک سفرنامه بنویسیم؟
       
برای نوشتن یک سفرنامه از کجا شروع کنیم؟
دنیا جای خوبی برای گشت و گذار است و چه خوب که بتوانیم تجربه هایمان را از دیدن این جای خوب با دیگران به اشتراک بگذاریم. شاید شما هم از آن دسته از آدمهایی هستید که وقتی سفر می روید تا مدت ها از سفرتان حرف می زنید و برای سفر بعدیتان نقشه می کشید. با الماس نشان همراه باشید تا شما برای نوشتن سفرنامه های جذاب راهنمایی کنیم.


سفرنامه ای از پارک ملی پیلانس برگ
باید بگوییم برای خیلی از ما سفر کردن و دیدن شهرها مختلف مثل یک اتفاق تازست و چه خوب می شود بتوانیم این اتفاق را همیشگی کنیم. اما چگونه؟ ما پیشنهاد می کنیم از سفرهای کوتاه و بلندتان بنویسید و آنها را به یک سفرنامه مبدل کنید. اما سئوال اینجاست چگونه می توانیم یک سفرنامه نویس ماهر شویم؟ اصلا این سفرنامه ها را کجا باید بنویسیم و آنها را چه کسانی می خوانند؟
یک شیوه نوشتن سفرنامه همان روش سنتی است که آنها را در یک دفترچه می نوشتیم و یا در کتاب ها و مجلات چاپ می کردیم. اما در دنیای امروزی ما اینترنت همه جا را گرفته است و بسیاری از ما روزانه ساعت های زیادی را در دنیای مجازی صرف می کنیم. شما می توانید سفرنامه هایتان را از طریق یک وبلاگ، سایت و یا شبکه های اجتماعی با مردم در میان بگذارید. از لحظه به لحظه ی سفرتان حرف بزنید به شکلی که دیگران حس کنند با شما همسفرند. می توانید به سفرنامه هایتان رویکرد آموزشی بدهید تا دیگران به عنوان یک مرجع روی شما حساب باز کنند. سفرنامه هر چه با بیان واضح و ساده نوشته شود برای خوانندگان شما محبوبیت بیشتری دارد و به طبع آن دنبال کنندگان بیشتری هم خواهد داشت. برای مثال تصور کنید برای سفری تفریحی عازم تایلند شده اید شما می توانید از اولین روز سفرتان شروع به نوشتن و به اشتراک گذاشتن لحظه های سفرتان با عکس ها و مطالبتان شوید. در این بین از چالش ها و تجربه های سفرتان بگوئید، از افراد محلی که با آنها ملاقات کرده اید، از هر آنچه که برای شما تازگی دارد، چرا که برای دیگران نیز تازگی خاص خودش را دارد.

سفرنامه
در نوشتن سفرنامه به این نکته ی اخلاقی دقت کنید که اطلاعات درست و موثق را در نوشته هایتان بیاورید. تجربه ها و لحظه هایتان را آن طور که گذرانید برای دیگران بنویسید. پیشنهاد می کنیم از اقامتتان برای دیگران بگویید، محلی که در آن اقامت داشتید، هزینه ها، کیفیت و خدمات آنجا برای شما چگونه بوده است. قرار نیست شما تبلیغ جایی را کنید، قرار است آنچه که بر شما گذشته است را بنویسید تا راهنمای کلی برای سفر کردن دیگران شود. مطمئنا یکی از تجربه های شما دیدن جاذبه های گردشگری است، از آنها بگویید و حتی می توانید اشاره ای هم به تاریخچه ی آنها کنید. یکی از چالش های هر سفری مخصوصا برای آنهایی که برای اولین بار به مقصدی سفر می کنند ارتباط برقرار کردن با افراد و پیدا کردن مسیرهاست. تجربه ی شما در این زمینه ها چه بوده؟ از چه وسایل حمل و نقلی استفاده کردید و از چه مسیرهایی رفتید؟