امکان استفاده از تلفن همراه در سفر

رومینگ چیست ؟

امکان استفاده از تلفن همراه برای ارسال یا دریافت صوت، دیتا وپیامک هنگام مسافرت به خارج از محدوده جغرافیایی تحت پوشش شبکه اپراتور کشور مبدا، با استفاده از شبکه های تلفن همراه کشور مقصد را سرویس رومینگ بین الملل می گویند.


روش های اطلاع و فعال یا غیرفعالسازی رومینگ :

شماره گیری کد دستوری : ستاره ۱۰ ستاره ۲۹ مربع  #29*10*

ارسال پیامک ۲۹ به سرشماره پیامکی ۱۰

شماره گیری کد دستوری : ستاره یک ستاره شش مربع #6*1*


کشورهای طرف قرارداد

هم اکنون این سرویس از طریق ۲۷۱ اپراتور تلفن همراه در ۱۱۲ کشور قابل استفاده می باشد.

رومینگ اعتباری همراه اول هم اکنون در ۵۶ کشور و از طریق ۸۶ اپراتور قابل استفاده و قرار دادهای جدید دیگری نیز در حال انعقاد است.

از مزایای مهم استفاده از سیم کارتهای اعتباری امکان کنترل هزینه ی آن با توجه به اطلاع از میزان شارژ سیم کارت می باشد که در صورت اتمام شارژ تلفن همراه نیز امکان انتقال شارژ از ایران توسط بستگان وجود دارد. این امر در سفرهای زیارتی به عراق و عربستان برای زائرانی که به دلیل کهولت سن توانایی تهیه شارژ و یا وارد نمودن کد های فعال سازی در گوشی خود را ندارند بسیار حائز اهمیت می باشد.


افزایش اعتبار یا بستانکاری


افزایش اعتبار برای سیم کارت های دائمی :

•        مراجعه به دفاتر

•        پیامک حرف«B»  به ۹۹۰۰۰۹ -> انتخاب مبلغ بستانکاری -> ارسال مجدد شماره مربوطه -> دریافت شناسه قبض و پرداخت -> پرداخت مبلغ

•        مراجعه به سایت همراه اول -> همراه من -> وارد نمودن شماره تلفن -> دریافت رمز یکبار مصرف در تلفن همراه -> وارد نمودن رمز -> کلیک صورتحساب من -> افزایش بستانکاری -> انتخاب مبلغ مورد نظر -> انتخاب درگاه پرداخت -> پرداخت مبلغ

•        شما می توانید با استفاده از کد دستوری ستاره یک مربع به روش زیر، بدهی صورتحساب خود را (حتی در حالت قطع سیم کارت) پرداخت و یا با افزایش موجودی (بستانکاری) ، سقف اعتبار سیم کارت را افزایش داده و از قطع به دلیل بدهی بویژه در هنگام استفاده از سرویس رومینگ ، جلوگیری به عمل آورید.

•        شماره گیری کد دستوری #23*1* - انتخاب کد مبلغ مورد نظر - تایید مبلغ - ورود شماره کارت


افزایش اعتبار برای سیم کارت های اعتباری :

خرید شارژ به میزان لازم قبل از سفر به صورت حضوری از طریق : دستگاه خودپرداز بانکها ،  POSفروشگاهها، نمايندگيها و فروشگاههاي مجاز كارت شارژ، دستگاههاي وب كيوسك نصب شده در اماكن عمومي پرتردد

غیر حضوری از طریق : Top Up شارژ خودكار(از طریق مراجعه به سایت همراه اول و عاملين مجاز انجام میگردد بدین صورت که مشترک پس از ورود به بخش " شارژ اینترنتی سیم کارت اعتباری" ، مبلغ مورد نیاز خود را برای شارژ انتخاب نموده و پس از پرداخت مبلغ شارژ بصورت اینترنتی ، سیم کارت اعتباری به صورت مستقیم و بدون نیاز به مشاهده و وارد نمودن رمز شارژ در گوشی ، شارژ خواهد شد.)، مراجعه به سايت عاملين مجاز فروش شارژ، IVR (تماس با مرکز پاسخگویی به شماره ۹۹۹۰)، با استفاده از رمز شارژ دریافتی (دستور زیر را در گوشی وارد نمائید: (Okیا دكمه سبز # شماره رمز شارژ  *۱۴۰*)


نحوه استفاده از رومینگ

روش شماره گیری در هنگام استفاده از سرويس رومينگ به صورت زیر میباشد :

موبايل :  ******** ۰۰۹۸۹۱

شماره ثابت (تهران) :  ******** ۰۰۹۸۲۱


روش جستجوي شبكه :


خودكار (Automatic)


دستی (Manual) : در صورت پیدا نکردن شبکه تلفن همراه در کشور میزبان با مراجعه به Setting گوشی ، گزینه Manual  را انتخاب نموده و سپس اپراتور مورد نظر را انتخاب نمایید. تنظیمات براساس نوع گوشي متفاوت می باشد ؛


چند نمونه در ذيل آمده است :

Iphone : Menu > Setting > Carriers > Automatic (Off) > Operator name

Nokia : Menu > Setting > Phone setting > network [select]ion > Manual > Operator name

Samsung Galaxy : Menu > application > setting > wireless and network > mobile Network > Network Operators > Operator name


نکات ضروری و قابل توجه در رومینگ

1. روشن نمودن گوشی با سیم کارت همراه اول و دریافت پیامک در تمامی کشورهای طرف قرارداد رایگان می باشد.


2. با فعال سازي PIN CODE سيم كارت و رمز گوشي ،در صورت سرقت يا مفقودي تلفن همراه، سوء استفاده هاي احتمالي به حداقل مي رسانید .


3. در هنگام استفاده از سرویس رومینگ به خاطر داشته باشید هزینه مکالمات بر مبنای دقیقه محاسبه میگردد یعنی برای مکالمات کمتر از ۶۰ ثانیه هزینه یک دقیقه مکالمه و برای مکالمات کمتر از ۱۲۰ ثانیه هزینه دو دقیقه مکالمه محاسبه می شود پس همواره دقایق مکالمات خود را کامل نمایید.


4. بعد از پايان مكالمه با زدن دكمه قطع تلفن از قطع مكالمه خود اطمينان حاصل نمائيد تا هزينه ناشي از عدم قطع ارتباط را متحمل نگرديد.


5. در صورت بر قراري ارتباط بين دو تلفن همراه ايراني در كشور میزبان هزينه مكالمه براي تماس گيرنده و مخاطب مطابق با تعرفه های رومینگ محاسبه خواهد گرديد.


6. در صورت افزايش كاركرد تلفن همراه بيش از مبلغ ودیعه، اين شركت مجاز به قطع تلفن همراه بوده و مسئوليت پرداخت بدهي به هر ميزان تا قبل از زمان قطع بر عهده مشترك مي باشد. ضمن آنكه احتمال انتقال بخشي از مبلغ كاركرد تلفن به صورتحساب دوره بعد وجود دارد.


7. در صورت مفقود شدن گوشي بلافاصله مراتب را به يكي از بستگان درجه يك خود در داخل كشور اطلاع داده تا از طريق مراجعه به ادارات دولتي مشتركين نسبت به قطع آن اقدام نمايند.همچنین می توان با داشتن رمز دوم از طریق ورود به My MCI نسبت به قطع سیم کارت شخصاً اقدام نماید.


8. در رابطه با جلوگیری از استفاده از رومینگ بین الملل در نقاط مرزی ، به قسمت "همپوشانی" مراجعه نمایید.


9. مراقب باشید هنگام نصب اپلیکیشن های اجتماعی مانند IMO گزینه "ارسال پیامک خودکار برای مخاطبین تلفن همراه خود " را غیر فعال نمایید


10. برای فعال شدن برنامه Face Time و I Massage در گوشی های آیفون در حالت رومینگ ، پیامک فعال سازی بصورت خودکار ارسال می گردد که این پیامک ها با هزینه رومینگ محاسبه میشود


11. تعرفه های اعلام شده رومینگ ، فقط برای تماس با ایران می باشد. در صورت تماس با کشور ثالث، هزینه ها مطابق با تعرفه بین الملل کشور میزبان محاسبه می شود که از تعرفه تماس با ایران بیشتر می باشد


12. بسته های اینترنتی در هنگام استفاده از سرویس رومینگ ، غیر فعال می شود و هزینه اینترنت بر اساس حجم مصرفی و مطابق با تعرفه اعلام شده ، محاسبه می گردد.


13. در نقاط مرزی همواره احتمال استفاده از شبکه‌تلفن همراه کشورهای همسایه در هنگام برقراری ارتباط وجود دارد. بنابراین هنگام مسافرت به شهرها و نقاط مرزی یا در صورت سکـونت در آن‏ها، از داشتن آنتـن شبکه‌هـمراه اول بـر روی صفحه‌گوشی خود اطمینان پیـدا کرده و سپس اقدام به برقراری مکالمه کنید تا هزینه‌های ناخواسته‌رومینگ را متحمل نشوید. صرف نظر از مسافرت یا عدم مسافرت به خارج از مرزهای کشور، چنانچه برای برقراری مکالمه از سـرویس رومینگ بین‏ الملل استفاده کنید، هزینه آن مطابق با تعرفه ‏های اعلام شده ی‏ رومینگ بین‏ الملل محاسبه خواهد شد. با توجه به پرداخت هزینه مکالمات رومینگ به اپراتور طرف مقابل خارجی، این هزینه از مشترک دریافت شده و مسؤولیت پرداخت آن به هر میزان بر عهده مشترک است. برای اطمینان می توانید شبکه همراه اول را به روش دستی جستجو کنید.


14. به منظور جلوگیری از تحمیل هزینه بالا برای مکالمات خارج از کشور، لطفاً ضمن دقت در شماره‌گیری با پیش‌شماره‌های ۰۰ بین‌الملل، از نصب نرم‌افزارهای غیرمعتبر و یا از منابع ناشناس خودداری کرده و در زمان نصب نرم‌افزار به دسترسی‌های درخواست‌شده توسط نرم‌افزار دقت کنید.


15. سیم کارت شما ممکن است توسط بدافزارها هک و از طریق آن با خارج از کشور تماس گرفته شود؛ با دانلود مطمئن نرم افزارها و برنامه های مورد نیاز از فروشگاه های امن و معتبر و استفاده از آنتی ویروس بروز شده، از این گونه تهدیدات جلوگیری کنید.