شینگن

توافقنامه شینگن

در 14 ژوئن سال 1985 در روستای کوچکی به نام شینگن (شنگن) Schengen واقع در لوکزامبورگ یک موافقتنامه بین کشورهای آلمان، بلژیک، فرانسه، هلند و لوکزامبورگ امضا شد. موضوع این توافقنامه حذف مرزهای بین کشورها و ایجاد یک اروپای بدون مرز است، به این معنی که مردم کشورهای عضو این پیمان به راحتی و بدون کنترل مرزی تحت قوانین مشترک در این کشورها جابجا شوند.


کشورهای عضو پیمان شینگن :

اکنون بیشتر منطقه شنگن شامل کشورهای اتحادیه اروپا میشود، البته کشورهای غیر عضوی هم وارد این پیمان شده اند که تعداد مجموع عضوها تا کنون به 26 کشور رسیده و شامل : اتریش، بلژیک، جمهوری چک، دانمارک، استونی، فنلاند، فرانسه، آلمان، یونان، مجارستان، ایسلند، ایتالیا، لتونی، لیختن اشتاین، لیتوانی، لوکزامبورگ، مالت، هلند، نروژ، لهستان، پرتغال، اسلواکی، اسلوونی، اسپانیا، سوئد و سوئیس میشود. کشورهای رومانی، بلغارستان، کرواسی و قبرس (عضو اتحادیه اروپا) درحال مذاکره برای پیوستن به توافقنامه شینگن می‌باشند.


ویزای شینگن

شهروندان بسیاری از کشورها برای ورود به کشورهای عضو پیمان شنگن باید ویزای شنگن دریافت کنند. ویزای شینگن یک ویزای موقت است که به شما اجازه سفر به هر کشور عضو منطقه شنگن را برای بازدید ، تحصیل یا کسب و کار می‌دهد. مدت زمان اعتبار ویزای شینگن به این صورت است که در هر 6 ماه اجازه 90 روز اقامت در کشورهای شنگن را دارید. درصورتی که 90روز پیاپی در یکی از کشورهای شینگن اقامت داشته باشید باید به مدت سه ماه از منطقه شینگن خارج شوید.


انواع ویزای شینگن

ویزای اتحادیه شینگن Uniform Schengen Visa (USV) :

ویزای اتحادیه شنگن یک مجوز ورود به کشورهای عضو پیمان شنگن است که در بازه زمانی معین اجازه اقامت می‌دهد. با توجه به هدف سفر، ویزای اتحادیه شینگن به دو بخش A و C دسته بندی میشود:

-  دسته A همان ویزای ترانزیت فرودگاهی Airport Transit Visa است، که دارنده ی این نوع ویزا می‌تواند در فرودگاه کشور عضو شنگن هواپیمای خود را عوض کند. (حق خروج از فرودگاه را ندارد)

-  دسته C یک ویزای کوتاه مدت شنگن است که اجازه اقامت کوتاه مدت در منطقه شنگن را با توجه به اعتبار ویزا می‌دهد. این نوع ویزا با توجه به هدف سفر به سه گروه زیر تقسیم می‌شود :


گروه اول -  ویزای یکبار ورود شینگن Single-entry :

با داشتن این ویزا شما می‌توانید در یک بازه معین تنها یکبار وارد منطقه شینگن شوید. در این نوع ویزا در تگ "Number of entries" عدد یک یا single نوشته شده و مناطقی که مجاز به ورود به آنها هستید در تگ "Valid for" بیان شده است.


گروه دوم - ویزای دوبار ورود شینگن Double-entry :

شرایط این ویزا مانند ویزای یکبار ورود شینگن است با این تفاوت که با داشتن این ویزا دوبار اجازه ورود به کشورهای عضو شنگن را دارید.


گروه سوم - ویزای چندبار ورود شینگن Multiple-entry :

 ویزای چندبار ورود اجازه ورود به منطقه شنگن را به هرتعداد که بخواهید به شما می‌دهد و در بازه های یک ساله، سه ساله و پنج ساله صادر می‌شود. برای دریافت ویزای چندبار ورود باید سابقه سفر به کشورهای عضو شینگن را داشته باشید و حداقل یکبار ویزای دوبار ورود شینگن دریافت گرده باشید؛ همچنین باید با دلیل و مدرک نشان دهید که چرا نیاز به سفرهای منظم به این کشورها را دارید.


ویزای اعتباری منطقه محدود شینگن Limited territorial validity visas (LTV) :

ویزای اعتباری منطقه محدود به شما اجازه ورود و اقامت در کشور عضو شینگنی که برای شما ویزا صادر کرده یا کشورهایی که در ویزای شما قید شده، را می‌دهد.


ویزای ملی شینگن National Visas :

ویزای ملی به بعضی افرادی که قصد تحصیل، کار یا اقامت موقت و دائم در کشورهای عضو شینگن را دارند داده میشود. ویزای ملی بسته به هدف سفر به صورت یکبار ورود و چندبار ورود صادر می‌شود.


شرایط کسب ویزای ملی چندبار ورود شینگن :

·         دانشجوی بین المللی که برای انجام پروژه هایی در بازه زمانی کمتر از یکسال به کشورهای شینگن سفر می‌کند.

·         دانشجوی بین المللی که قصد شروع تحصیلات در کشورهای شینگن را دارد؛ برای این گروه نیز ویزای ملی چندبار ورود یکساله با قابلیت تمدید صادر می‌شود.

·         کار آموزشی یا پژوهشی در یک موسسه معتبر در هرکدام از کشورهای شینگن؛ با توجه به سوابق فرد و افراد خانواده اش.

·         هر فرد متخصصی با هدف به اشتراک گذاشتن تخصصش در کشورهای شینگن؛ مانند ورزشکاران یا هنرمندان.

·         شرایط اضطراری که فرد نتواند در زمان مشخص شده از کشورهای شینگن خارج شود؛ مانند شرایط پزشکی.


علاوه بر شرایط بالا، انواع ویزای شینگن براساس هدف سفر به کشورهای عضو شینگن به صورت زیر دسته بندی میشود:

1.      ویزای ترانزیت

2.      ویزای توریستی

3.      ویزا برای دیدن اقوام و دوستان

4.      ویزای کاری

5.      ویزا برای فعالیت های ورزشی و فرهنگی

6.      ویزای تحصیلی

7.      ویزا برای ملاقات رسمی

8.      ویزای شینگن به دلایل پزشکی


دریافت ویزای شینگن چه مراحلی دارد؟

بسته به اینکه از طریق چه کشوری برای ویزای شینگن اقدام میکنید، باید پیش از اقدام شرایطی داشته باشید که احتمال قبولی ویزای شنگن برای شما وجود داشته باشد، این شرایط شامل: مدارک کافی و کامل، سابقه سفر، سن و ارائه مدرکی برای اثبات بازگشت به کشور می‌شوند. پس از بررسی و تطابق شرایط باید مدارک خود را آماده کنید؛ مدارک درخواستی اکثر کشورهای شینگن مشابه می‌باشد و ممکن است در جزئیاتی باهم تفاوت داشته باشند.

مدارک لازم برای اخذ ویزای شینگن

1.      فرم کامل شده و امضا شده درخواست ویزای شینگن

2.      دو قطعه عکس مربوط به سه ماه اخیر

3.      پاسپورت معتبر (با حداقل 6 ماه اعتبار) و پاسپورت های قبلی با مهر ویزا (درصورت وجود)

4.      رزرو بلیط رفت و برگشت هواپیما و هتل یا دعوتنامه درصورت اقامت در منزل بستگان

5.      بیمه مسافرتی معتبر در کل منطقه شینگن

6.      اثبات تمکن مالی (گواهی بانکی، اسناد ملکی یا نامه حمایتی)

7.      پرداخت هزینه دریافت ویزا


هزینه ویزای شینگن

هزینه درخواست ویزای شینگن با توجه به نوع ویزا ، سن و شرایط متقاضی متفاوت است؛ اما در حالت کلی برای ویزای موقت شینگن برای بزرگسالان 60 یورو (70 دلار آمریکا)، برای کودکان بین 6 تا 12 سال  35 یورو (41 دلار آمریکا) و برای کودکان زیر شش سال رایگان است. هزینه ویزای شینگن برای اقامت بلند مدت (بیش از 90 روز) نیز 90 یورو می‌باشد.


مدت زمان اقامت و اعتبار ویزای شینگن

مدت زمان اقامت Duration of stay : مدت زمان اقامت حداکثر روزهایی است که شما میتوانید در کشورهای شینگن حضور داشته باشید؛ از اولین روزی که وارد مرز شنگن میشوید تا زمانی که کشور را ترک یکنید.

اعتبار ویزای شینگن Visa validity : مدت زمانی است که میتوانید از ویزای خود برای اقامت در منطقه شنگن استفاده کنید.


روند اخذ ویزای شنگن چگونه است ؟

تمامی مدارک درخواستی باید به زبان مورد نظر ترجمه شوند و دارای مهر دارالترجمه رسمی باشند. پس از تکمیل مدارک درخواستی با توجه به کشور مورد نظر باید تقاضای وقت سفارت کنید. بهترین زمان درخواست ویزای شینگن بین 3ماه قبل از شروع سفر تا 30 روز قبل از آن است. پس از آن به سفارت کشور مربوطه دعوت شده و علاوه بر انجام انگشت نگاری، مهمترین مرحله دریافت ویزای شینگن که مصاحبه است، انجام می‌شود.

در روز مصاحبه مدارک درخواستی را همراه خود داشته باشید. در طول مصاحبه از شما سوالات شخصی در مورد محل اقامت، درآمد، هدف سفر، مدت اقامت و تضمین بازگشت پرسیده خواهد شد؛ که مجموعا ده تا 15 دقیقه طول می‌کشد. برای اخذ ویزای تضمینی شینگن از راهنمایی کارشناسان با تجربه الماس نشان کمک بگیرید تا در روند تکمیل مدارک و انجام مصاحبه ، با بررسی دقیق جزئیات و شرایط بهترین راهکارها را برای تایید ویزای شما ارائه دهند.

 پس از انجام مصاحبه باید منتظر اعلام نتیجه از سفارت باشید، این زمان ممکن است بین 15 روز تا 3ماه طول بکشد. بعد از کسب ویزای شنگن باید از طریق همان کشوری که درخواست داده‌اید وارد منطقه شینگن شوید، و پس از آن می‌توانید به دیگر کشورها سفر کنید. البته داشتن ویزای شینگن به معنای تضمین ورودتان به کشورهای عضو شنگن نیست و با توجه شرایط، مقامات مرزی هر کشور می‌توانند اجازه ورود یا عدم ورود شما را صادر کنند.


ویزای شینگن ایتالیا

یکی از کشورهای عضو شینگن که سفر به آن بسیار پرطرفدار است، کشور ایتالیاست؛ علاوه بر سفرهای توریستی، مهاجرت به ایتالیا با هدف تحصیل و کار نیز انجام می‌شود. زمانی که قصد سفر با تور ایتالیا را دارید در ابتدا باید درخواست ویزا کنید که همکاران ما در آژانس الماس نشان با گرفتن وقت سفارت فوری ایتالیا و مشاوره های هوشمندانه روند اخذ ویزای ایتالیا را برای شما سرعت می‌بخشند. دریافت وقت سفارت ایتالیا به صورت آنلاین از طریق وب سایت سفارت انجام می‌شود و پس از آن با مراجعه حضوری به سفارت و انجام انگشت نگاری و مصاحبه، درصورت ارائه مدارک کامل و قانع کننده ویزای ایتالیا طی زمان دو تا سه هفته برای شما صادر می‌شود.