شینگن


جهت درخواست ویزای شینگن با ما تماس بگیرید.02154171-02125712

ویزای شینگن

"تحقق رویای سفر به اروپا"

همانگونه که جهت ورود به اماکن مهم یا شهر ها بلیط و مجوز لازم است جهت ورود به اکثر کشورهای اروپایی مجوزی لازم است که به آن ویزای شینگن(Schengen VISA)   میگوییم 

این مجوز از طرف مراجع ذیصلاح صادر میشود که در صورت دریافت آن میتوان به تمام کشورهای عضو اتحادیه اروپا مجوز ورود گرفت .

انواع ویزای اروپا  برای ایرانیان 

1-مجوز ورود به بریتانیا 

2-مجوز ورود به شینگن (آلمان ، اتریش، اسپانیا ، ایسلند، ایتالیا ، بلژیک ، پرتغال ، دانمارک، سوئد ، فرانسه، فنلاند ، لوکزامبورگ، نروز، هلند، یونان) 

3-کشورهای اروپای شرقی 

مجوز اول را با پاسپورت ایرانی براحتی میتوان گرفت مشروط براینکه اثبات کنید قدرت پرداخت هزینه های سفر و همچنین قصد بازگشت به کشور را دارید. در صورتی که با دعوت نامه درخواست ویزا کنید شخص میزبان ضمانت بازگشت شما را متعهد میشود

مجوز دوم یا همان ویزای شینگن است که در این مقاله سعی بر این است که شما را با کم و کیف آن آشنا کنیم.

 • چه مدارکی جهت گرفتن ویزا نیاز است؟
 • شرایط گرفتن ویزای شیگن چیست؟
 • طریقه پر کردن فرم درخواست ویزای شینگن چگونه است؟
 • هزینه اخذ ویزای شینگن چقدر است ؟

از جمله سوالاتی است که در این مقاله به آنها پاسخ داده شده است.

کشورهای عضو شینگن:

 30 سال پیش 4 کشور از اروپا تصمیم میگیرند به شهروندانشان بعنوان شهروندان یک کشور واحد بنگرند بصورتی که هر شهروند بتواند آزادانه از مرز کشور خود خارج و به سایر کشورهای عضو این تفاهم نامه وارد شود.کم کم در طول این 30 سال به تعداد کشورهای متفق القول این تفاهم نامه افزوده شدو هم اکنون تعداد آنها 26 کشور میباشد.

از این 26کشور 22 تای آنها عضو اتحادیه اروپا میباشند و 4 کشور دیگر عضو انجمن تجارت آزاد اروپا (EFTA

منطقه شینگن اروپا اکثر کشورهای اروپایی را بجز(بریتانیا و کشورهایی نظیر رومانی ،بلغارستان ، کرواسی قبرس و ایرلند را در بر میگیرد البته کشورهای ذکر شده نیز در تلاشند که بزودی عضو شینگن شوند .

نروژ ، ایسلند، سوئیس ،لیختین اشتاین هم که عضو اتحادیه اروپا نیستند اما خود را در زمره کشورهای شینگن قرارداده اند .و از مزیت مسافرت آزاد در منطقه شینگن بهره مندند .

 27 کشور عضو اتحادیه اروپا عبارتند از: بلژیک, بلغارستان, قبرس, دانمارک, استونی, فنلاند, فرانسه, یونان, ایرلند, و ایتالیا, لتونی, لوکزامبورگ, لیتوانی, مالت, هلند, لهستان, پرتغال, رومانی, اسلواکی, اسلوانی, اسپانیا, بریتانیا, سوئد, چک, آلمان, مجارستان, اتریش.

15 کشور عضو اتحادیه اروپا که از پول واحد “یورو” استفاده می کنند نیز عبارتند از: بلژیک, قبرس, فنلاند, فرانسه, یونان, ایرلند, ایتالیا, لوکزامبورگ, مالت, هلند, پرتقال, اسلوانی, اسپانیا, آلمان و اتریش.

مهمدریافت ویزای شنگن به معنی گارانتی ورود نیست.

بسیاری از افراد تصور میکنند که اخذ ویزای شینگن به معنی تضمین ورود به محدوده شینگن  است. اما ویزای شینگن  فقط به معنی تضمین رسیدن به یکی از مرزهای شینگن  است, نه بیشتر. پس از آن مقامات مرزی شینگن  تصمیم میگیرند که به شما اجازه ورود داده و یا به دلایلی از ورودتان به محدوده شینگن  جلوگیری بعمل آورده و شما را به کشوری در خارج از شینگن  که از آن آمده اید اخراج کنند. مقامات مرزی شینگن  قانونا میتوانند حتی در صورت دارا بودن ویزای معتبر, از ورود شما به شینگن  جلوگیری بعمل آورده و شما را به کشوری که از آن آمده اید اخراج کنند. برای مثال ممکن است فرد با ارائه مدارک جعلی و یا تقلب دیگری در سفارتخانه موفق به گرفتن ویزا شده باشد. از جمله به همین دلیل مرزها ورودی شینگن  این حق را دارند که همه مسافرین ورودی دارای ویزا را مورد کنترل مجدد قرار دهند و در صورتی که دارای شرایط ورود نباشند از ورود آنان به محدوده شینگن  جلوگیری بعمل آورند.

مسافر ورودی به شینگن  باید آماده باشد که در صورتی که در هر زمانی و به هر دلیلی مورد شک مقامات مرزهای ورودی شینگن  قرار گیرد موارد زیر را توضیح دهد:

1-هدف از مسافرت وی چیست و صحت آن را از طریق ارائه مدارک ثابت کند.
2-آدرس محل اقامتش وی در شینگن  (هتل یا نزد آشنایان) کجاست.           
3- از پس هزینه های خود در مدت اقامت بر خواهد آمد یا خیر (پول به همراه دارد و یا اینکه شخص دیگری پرداخت مخارج وی را تقبل کرده است و در اینصورت نام, آدرس و شماره تلفن این شخص). 

4- بلیط ترک شینگن  دارا باشد و یا اینکه پول کافی جهت خرید بلیط جهت ترک شینگن  را دارا باشد.

موارد بالا بویژه هنگامی که با ویزای یک کشور شینگن  که ویزا را صادر کرده است به کشور دیگر شینگن  که ویزا را صادر نکرده است وارد میشوید اهمیت بیشتری دارد. ویزای شینگن  جهت تردد به همه کشورهای عضو اعتبار دارد اما برای مثال چنانچه با استفاده از ویزای صادر شده توسط مثلا یونان از مرز سوئد وارد شینگن  شوید, باید بتوانید در صورت درخواست به همه پرسشهای افسران مرزی از جمله چهار مورد بالا پاسخ دهید.

تذکر: ویزای شینگن  جهت تردد به همه کشورهای عضو اعتبار دارد اما در بعضی موارد بسیار استثنائی (که توضیح آن از حوصله این بحث خارج است) ویزای شینگن  میتواند تنها جهت ورود به کشور صادر کننده آن اعتبار داشته باشد و دارنده ویزا در این صورت حق مسافرت به کشور دیگر شینگن  را نخواهد داشت. در چنین صورتی مورد این محدودیت مشخصاً در ویزای صادر شده درج خواهد شد. همانطور که گفته شد چنین مواردی بسیار استثنائی است.

برای مثال مقامات مرزی پلیس شینگن  در سوئد حق دارند حتی بدون نیاز به حکم دادستان, هر مسافر ورودی در مرزهای سوئد را تا 6 ساعت جهت بازجویی در بازداشت نگاه دارند. جهت بازداشت بیشتر از 6 ساعت دادستان تصمیم گیری خواهد نمود. این قوانین در دیگر مرزهای شینگن  نیز تقریبا مشابه است. در ضمن اطلاعاتی که شما بهنگام درخواست ویزای شینگن  به هر سفارتخانه شینگن  ارائه داده اید قابل کنترل توسط مقامات مرزی همه کشورهای عضو است و در صورتی که با دلایلی که در مرز ورودی ارائه میدهید همخوانی نداشته باشد میتواند اساس و پایه جلوگیری از ورود فرد دارای ویزا به محدوده شینگن  باشد.

دارا بودن مدارک کافی بهنگام ورود به مرزهای شینگن  تضمینی برای هر مسافر است تا مورد اقدامات ناخوشایندی از قبیل مصاحبه در مرز و یا بازداشت موقت تا بررسی صحت و سقم ویزایش و حق ورود به شینگن  قرار نگیرد.

به نوع ویزای خود توجه کنید:

در یک ویزای شینگن  تاریخ و ارقام مختلفی وجود دارد که عدم توجه به آن ممکن است در مواردی منجر به مشکلات جدی گردد. به این تاریخ و ارقام بدقت توجه کنید. این موارد در مورد ویزای صادر شده توسط همه کشورهای عضو محدوده مشترک است.

تاریخ اعتبار ویزا یکی از بزرگترین اشتباهات ایرانیان که در مواردی منجر به بروز مشکلات جدی برای آنان در مرزها ی سوئد یا شینگن  میگردد این است که تصور میکنند تاریخ اعتبار یک ویزا به معنی تاریخی است که میتوانند در طی مدت آن در کشور های عضو شینگن بسر ببرند. در حالیکه تاریخ اعتبار یک ویزا فقط به معنی آن است که دارنده ویزا در طی آن حق استفاده از ویزای خود را دارد و ویزا در خارج از چهارچوب آن اعتبار ندارد. اینکه فرد مجاز است چه مدت در شینگن بسر ببرد بصورت رقم روزانه (از یک تا 90 روز ) جداگانه در ویزا درج شده است .

مهم: شما در هیچ صورتی پس از اتمام تاریخ اعتبار ویزا حق باقی ماندن در کشور شینگن  را ندارید حتی اگر از تعداد روزهای مجاز ویزای شما نیز باقی مانده باشد. در مثال بالا اگر مثلا در تاریخ 30 مارس وارد کشور شینگن  شوید با وجود اینکه 30 روز مجاز هم دارید حق باقی ماندن بیش از یک روز در محدوده ی شینگن  را ندارید چرا که مدت اعتبار ویزای شما روز 31 مارس به پایان میرسد و این ویزا پس از گذشت مدت اعتبار آن باطل خواهد شد. یا برای مثال اگر در روز 10 مارس وارد شینگن شوید با وجود اینکه 30 روز مجاز هم دارید حق باقی ماندن بیش از 21 روز در شینگن را ندارید چرا که مدت اعتبار ویزای شما 31 مارس به پایان میرسد و این ویزا پس از گذشت مدت اعتبار آن باطل خواهد شد.

با توجه به توضیحات بالا متوجه فرق مابین “تاریخ اعتبار ویزا” و “تعداد روزهای مجاز ویزا” باشید و مسافرت خود را طوری برنامه ریزی کنید که روزهای مجاز آن در چهارچوب مدت اعتبار ویزا باشد و از آن “بیرون نزند”. 

یک ویزای شینگن  همیشه پس از به پایان رسیدن مدت اعتبار آن باطل خواهد بود, حتی اگر از طول مدت روزهای مجاز آن هم باقی مانده باشد. همچنین یک ویزای شینگن  همیشه پس از به پایان رسیدن تعداد روزهای مجاز آن باطل خواهد شد حتی اگر از مدت اعتبار آن باقی مانده باشد.

تعداد دفعات ورود مندرج در ویزا تعداد دفعاتی که میتوانید در مدت اعتبار ویزای خود به شینگن وارد شوید به سه صورت زیر در ویزای شینگن درج و مشخص شده است:

یک بار ورود (سینگل) Single Visa: با رقم 1 در ویزا مشخص شده و به این معنی است که پس از یک بار ورود و خروجتان از شینگن , ویزایتان بدون توجه به تاریخ اعتبار و روزهای مجاز آن باطل خواهد شد. حتی اگر از طول مدت اعتبار ویزا و تعداد روزهای مجاز آن هم باقی مانده باشد, ویزایی که برای یک بار ورود معتبر باشد پس از یک بار استفاده از آن همیشه باطل است.

تعداد ورود مشخص: با رقم از 2 به بالا در ویزا مشخص شده و به این معنی است که در مدت اعتبار ویزای خود میتوانید به دفعاتی که در ویزا مشخص شده به شینگن وارد شوید. پس از استفاده از تعداد دفعات مجاز ورود, ویزایتان بدون توجه به تاریخ اعتبار و روزهای مجاز آن باطل خواهد شد.

تعداد ورود نامحدود(مالتیپل)multiple Visa: با کلمه “مولتی” در ویزا مشخص شده و به این معنی است که در مدت اعتبار ویزای خود و روزهای مجاز درون ویزا میتوانید بصورت نامحدود به شینگن وارد شوید.

مهم: تعداد روزهای مجازتان با هر بار ورود و خروج از شینگن  محاسبه و کسر میگردد. برای مثال اگر 30 روز مجاز ویزا دارید و پس از 10 روز اقامت در شینگن  از آن خارج شده و با استفاده از نوع ویزای “مالتیپل” خود بیشتر از یک بار مجددا وارد شینگن  شوید,10 روز اقامت قبلی از تعداد روزهای مجازتان کسر و 20 روز مجاز دیگر جهت استفاده باقی دارید. اگر پس از آن نیز با استفاده از نوع ویزای “مالتیپل” خود وارد شینگن  شده و مثلا 2 روز در شینگن  باقی مانده و از آن خارج شوید, هنگام برگشت مجددا 12 روز از تعداد 30 روز مجازتان کسر و در نتیجه 18 روز دیگر باقی دارید و الی آخر. به عبارتی: وجود تعداد مثلا 30 روز مجاز در ویزای “مالتیپل” شینگن  به این معنی نیست که در هر بار ورود به شینگن  حق 30 روز بسر بردن را دارید بلکه هر بار که از شینگن  وارد و سپس از آن خارج میشوید از تعداد روزهای مجازتان کسر میگردد.

بسیار مهم است که اگر مثلا به شینگن مسافرت کرده و در طول مدت ویزای خود مایلید به کشورهای خارج از شینگن  (مثلا آمریکا) مسافرت کرده و دوباره به شینگن برگردید هنگام تقاضای ویزای شینگن , تقاضای اجازه ورود و خروج بیش از یک بار و یا چند باره (مالتیپل) نمایید تا دچار مشکل نشوید.

مثال (این مثال واقعی است و برای یک خانواده ایرانی بهنگام ترک سوئد اتفاق افتاده است:  یک خانواده چند نفره ایرانی از ایران با ویزای توریستی شینگن  جهت دیدار بستگان خود وارد سوئد شدند. ویزای شینگن  آنها جهت یک بار ورود و خروج به شینگن  معتبر بود (ویزای سینگل). این خانواده بهمراه دوستان خود در سوئد با یک تور مسافرتی بمدت یک هفته به یکی از نقاط توریستی ترکیه مسافرت نمودند بدون اینکه توجه نمایند با ترک سوئد ویزای آنان اگرچه دارای 90 روز مجاز است, اما بواسطه اینکه جهت یک بار ورود و خروج به شینگن  اعتبار داشته هنگام ترک شینگن (پرواز به سوی ترکیه) باطل گردید. این خانواده قادر به بازگشت به شینگن نشده و مجبور گردیدند که از ترکیه به ایران برگردند.

تمام کسانی که عضو کشورهایی بجز کشورهای ذکر شده باشند برای ورود به منطقه شینگن باید ویزای شینگن اخذ کنند .البته مثل سایر قوانین استثنا وجود دارد که خارج از بحث ماست .

مدارک لازم جهت اخذ ویزای شینگن : در اکثر کشورهای  حوزه شینگن شبیه به هم است؛ فقط در جزییات ممکن است متفاوت باشد.مدارکی که باید در روز مصاحبه همراه داشته باشید موارد زیر است:

(در صورت نیاز به  اخذ ویزای شینگن تضمینی داشتن مدارک ذیل الزامی است)

 • فرم تکمیل‌شده درخواست ویزا

اولین مرحله برای درخواست ویزای هر کشوری تکمیل فرم درخواست روادید آن کشور است که باید از سفارت مربوطه به صورت حضوری یا اینترنتی دریافت شود. این فرم را باید به همراه مدارک مورد نیاز دیگر در زمان مصاحبه ارائه دهید. 

توجه: هرچند که این کشورها عضو شینگن هستند و ویزای همهشان ویزای شینگن محسوب می‌شود، اما فرم درخواست برای هر کشوری متفاوت است، بنابراین مثلا برای درخواست ویزای آلمان نباید به سفارت فرانسه مراجعه کرد

 • شناسنامه و کارت ملی

ترجمه‌ی رسمی شناسنامه و کارت ملی با فتوکپی از تمام صفحات باید حتماً موجود باشد.

 • گذرنامه
  از اعتبار گذرنامه باید حداقل ششتا هفت ماه باقی مانده باشد.
 • کپی گذرنامه را تنها از صفحات یک و صفحاتی که در آن‌ها  ویزای شینگن خورده تهیه کنید.
 • سه قطعه عکس رنگی 

ویژگی‌های ضروری عکس مورد نظر: عکس رنگی، زمینه سفید، تمام رخ، جدید که کاملا با ظاهر فعلی صاحب عکس هم‌خوانی داشته باشد، دو قطعه عکس در ابعاد ۶ در ۴ باشد.
طبق مقررات شینگن ، عکس شما بر روی برچسب ویزا چاپ خواهد شد.

اسناد ملکی و مدارک شغلی و منابع مالی

 • مدارک شغلی مانند روزنامه رسمی یا جواز کسب و  گواهی اشتغال به تحصیل یا گواهی اشتغال به کار که روی سربرگ رسمی محل کار، با امضای مدیر عامل و ذکر سمت شغلی، حقوق ماهانه و مدت زمان اشتغال به کار باشد. لازم است که این مدارک به همراه ترجمه‌شان به سفارت ارائه داده شوند.
 • پرینت حساب بانکی؛ گردش سه ماه آخر و مانده حساب به زبان  انگلیسی بانک و مهر شده باشد.
 • همراه داشتن اصل و ترجمه سابقه بیمه تامین اجتماعی در صورت داشتن   .
 • سند ملکی به نام شخص درخواست کننده؛ اصل و ترجمه‌ سند که اصل سند هنگام تحویل بقیه مدارک به مسافر بازگردانده خواهد شد.
 • بلیط پرواز رفت و برگشت به کشور مقصد

توجه: برای رزرو بلیط هواپیما لازم نیست هزینه‌ای پرداخت شود.

 • بیمه مسافرتی

برای کل مدت زمان سفر که باید حداقل هزینه ۳۰ هزار یورو را برای هر مسافر پوشش دهد.متقاضیان روادید باید بیمه‌ مسافرت فردی یا جمعی داشته باشند. این بیمه باید هزینه‌های احتمالی بازگشت به میهن تحت مراقبت‌های پزشکی، هزینه‌های احتمالی نیاز به درمان و یا هزینه‌های بیمارستانی اضطراری را پوشش دهد و تا پایان طول اقامت در تمام کشورهای منطقه شینگن معتبر باشد. شرکت بیمه‌گذار باید نماینده‌ای معتبر در کشور مقصد داشته باشد؛ در ضمن شخص دعوت‌کننده در کشور مقصد هم می‌تواند بیمه‌ی مسافرتی را از یک شرکت بیمه در آن کشور بگیرد.

برگه تائیدیه رزرواسیون هتل(واچر)

برای کل مدت اقامت و مطابق با تاریخ بلیط رفت و برگشت.  این رزروها صرفا برای ارائه به سفارت است و تنها هزینه‌ای جزئی برای انجام رزرواسیون دارند.

 • دعوت‌نامه:

اصل دعوت‌نامه که شخص دعوتکننده از کشور مقصد برای مسافر فرستاده.
اگر دعوتنامه داشته باشید نیازی به برگه رزرواسیون هتل نخواهید داشت.مدارک مورد نیاز ممکن است گاهی با توجه به شرایط فرد و کشور صادرکننده ویزا متفاوت باشد که در این صورت بهتر است به بخش ویزای توریستی مربوط به همان کشور مراجعه کنید.

 • توجه: مدارک ترجمه شده، نیاز به مهر دادگستری دارند که معمولاً دارالترجمه‌ها خودشان پس از ترجمه مدارک، برای گرفتن این مهر اقدام می‌کنند.
 • توضیحات بیشتر:
 • ·          برای اخذ ویزای شینگن برای کسانی مثل زنان خانهدار یا فرزندان که تحت تکفلاند، گواهی اشتغال به کار و شرح صورتحساب بانکی (با تاریخ گشایش حساب) مربوط به همسر یا پدر الزامی‌ است.- روی ویزا ذکر می شود با این ویزا چند بار میتوانید به محدوده شینگن وارد شوید. کد ۱ (سینگل) یعنی اینکه پس از یک بار ورود و خروجتان از شینگن، ویزای شما بدون توجه به تاریخ اعتبار و روزهای مجاز آن باطل خواهد شد. به همین ترتیب کد نامحدود (مالتیپل) به معنی ورود نامحدود به محدوده شینگن است و شما میتوانید در مدت اعتبار ویزا و تعداد روزهای مجاز مشخص در ویزایتان به شینگن  وارد و از آن خارج شوید.
 • اولین ورودتان به مرزهای شینگن باید از همان کشوری باشد که در فرم تقاضای خود اعلام کرده و بر اساس آن ویزا گرفتهاید. تغییر مسیر ورودی میتواند در مرزهای شینگن مشکل ایجاد کند و در بدترین حالت ممکن است ویزا را باطل کنند و دارنده ویزا را به کشور مبدا بفرستند.   مثلا اگر شما ویزای شینگن  خود را از یونان گرفته باشید ولی از فرانسه وارد شینگن  شوید، مقامات مرزی در فرانسه میتوانند به دلایلی کاملا قانونی به شما اجازه ورود نداده و شما را به کشوری در خارج از شینگن اخراج کنند.- بعد از ورود به محدوده شینگن عملا میتوانید به همه کشورهای آن مسافرت کنید چرا که کنترل مرزی بین کشورهای شینگن وجود ندارد.

داشتن ویزای شینگن لزوما به معنی تضمین ورود شما به محدوده نیست. مقررات گفتهشده چهارچوب کلی است و مقامات مرزی هر کشوری مجازند تا با توجه به وضعیت ویژه هر مسافر به او اجازه ورود بدهند و یا از ورودش به محدوده شینگن جلوگیری کنند.- افرادی که ویزای شینگن در گذرنامه‌ی خود دارند، شانس بیشتری برای اخذ ویزای دوباره خواهند داشت.

 انواع ویزای شینگن 

ویزای شینگن  دارای چهار نوع مختلف است که در خود ویزا از طریق چهار حرف الفبای انگلیسی (A B C D) مشخص شده است.

ویزای (A)ویزای ترانزیت. مسافر حق خارج شدن از فرودگاه را ندارد و فقط میتواند در یکی از فرودگاههای شینگن  هواپیمای خود را عوض کرده و رهسپار کشوری در خارج از شینگن  گردد 

مثال: فردی ایرانی دارای اقامت یا ویزای آمریکا که در فرودگاه یکی از کشورهای شینگن  بتواند هواپیمای خود را به مقصد آمریکا عوض کند.  

ویزای (B)ویزای عبور. مسافر فقط حق دارد از فرودگاه خارج شده و از شینگن  بعنوان منطقه عبوری استفاده کرده تا از طریق زمینی خود را به کشور دیگر غیر شینگن  برساند. مسافر حق توقف غیر ضروری در شینگن  را ندارد. مثال: یک ایرانی مقیم روسیه که عازم ترکیه است از طریق مرز زمینی وارد شینگن  شده و بصورت عبوری از طریق زمینی خود را به ترکیه برساند.  

ویزای ( (C. ویزای بازدید: معمولی ترین نوع ویزا که اکثر ایرانیان نیز با آن وارد شینگن  میشوند. میتواند حداکثر دارای 90 روز “اعتبار” و حداکثر 90 روز “روزهای مجاز” باشد.
ویزای. (D) ویزای بلند مدت. معولا برای اشخاصی مانند تجار و مانند آن صادرمیشود که به دلایل ویژه مثلا بازرگانی مجبورند در طی سال بارها به شینگن  وارد و از آن خارج شوند. مدت اعتبار ویزای از نوع (D) میتواند تا یک سال باشد اما حداکثر روزهای مجاز آن همان 90 روز است.

تقاضای بسر بردن بیشتر از 90 روز در شینگن  دیگر ویزا حساب نشده بلکه تقاضای اقامت محسوب میگردد

کدام کشورها راحتتر ویزا میدهند؟

کشورهای شناخته شده‌تری مثل اتریش، آلمان، هلند و فرانسه به دلیل اینکه سالانه توریست‌های زیادی رو از سراسر دنیا می‌پذیرند به ایرانی‌ها هم راحت‌تر ویزا می‌دهند. کشورهای بلوک شرق اروپا مثل مجارستان یا جمهوری چک کمی به ایرانی‌ها سخت می‌گیرن. طبق آمار اکونومیست که در سال ۲۰۱۱ ارائه شده، فرانسه بیشترین ویزای شینگن رو در اختیار متقاضیانش تو کل دنیا قرار داده است .