کانادا

کانادا از جمله کشورهاییست که در سالهای اخیر علاوه بر گردشگران ، مهاجران بسیاری را برای اقامت موقت و دائم به خود جذب کرده است. مردم اکثر کشورها برای سفر به کانادا (به هر دلیلی) احتیاج به گرفتن ویزا دارند و شهروندان کشورهای محدودی تنها با پاسپورت یا مجوز سفر اینترنتی (eTA) می‌توانند وارد کانادا شوند. ویزای کانادا انواع مختلفی دارد، که شامل : ویزای توریستی ، ویزای تحصیلی ، ویزای کاری  و ... می‌شود.

ویزای توریستی کانادا یک سند رسمی درج شده در پاسپورت شماست که نشان می‌دهد شما شرایط مورد نیاز برای ورود به کانادا را دارید. برای دریافت ویزای کانادا شما باید شرایطی داشته باشید که شامل موارد زیر می‌شوند :

·    در سلامتی جسمی و روحی باشید

·    سابقه کیفری نداشته باشید

·    پول کافی برای اقامت خود در کانادا داشته باشید

·    روابط عاطفی، املاک، شغل و یا هر دلیل محکم دیگری برای برگشت به کشور خود داشته باشید


انواع ویزای توریستی کانادا :

·    ویزای یکبار ورود یا سینگل Single تنها اجازه یکبار ورود به خاک کانادا و اقامت 6 ماهه در این کشور را می‌دهد. درصورتی که فرد دارنده این نوع ویزا از کشور کانادا خارج شود باید برای ورود مجدد درخواست ویزای جدید کند، مگر اینکه به ایالت متحده ، سنت پیر (St. Pierre) یا میکلون (Miquelon) سفر کند. (دراینصورت برای برگشت به کانادا احتیاج به ویزا ندارند)

·    ویزای چندبار ورود یا ویزای مولتیپل کانادا (Multiple) اجازه ورود به کشور را به دفعات می‌دهد و در هربار ورود 6 ماه می‌توانید در کانادا اقامت کنید. مدت اعتبار ویزای مولتی کانادا 10 سال می‌باشد، اما چون اعتبار پاسپورت های ایرانی 5ساله است ویزای مولتیپل در ابران 5 سال اعتبار خواهد داشت؛ که به همین دلیل به ویزای 5 ساله کانادا نیز معروف است.

·    سوپرویزای کانادا مخصوص افرادی می‌باشد که فرزند یا نوه آنها در کانادا اقامت دائم دارد یا تحت پوشش شرکت بیمه کانادایی باشند(تحت شرایط خاص). مدت اعتبار این ویزا نیز مانند ویزای مولتی 10 سال است اما برای هموطنانمان 5 ساله صادر می‌شود؛ در یک بار ورود با سوپرویزای کانادا میتوانید دو سال درکانادا اقامت موقت داشته باشید.


مدارک اخذ ویزای توریستی کانادا :

مدارک خواسته شده از سمت سفارت کانادا برای هر متقاضی متفاوت است و با توجه به نتایج سوالات اولیه (در وب سایت سفارت) مدارک درخواستی اعلام می‌شود. اما به صورت کلی مدارک زیر مورد نیاز است :

1.      پاسپورت معتبر با حداقل یک سال اعتبار

2.      پاسپورت های قبلی که دارای مهر ویزا هستند

3.      مدارک شناسایی

4.      عکس دیجیتال

5.      گواهی بانکی و اسناد ملکی (برای اثبات تمکن مالی لازم)

6.      هدف سفر (دعوتنامه، رزرو بلیط هواپیما، رزرو بلیط هتل و ...)

7.      .مدارک شغلی یا تحصیلی (درصورت وجود)

8.      فرم های تکمیل شده درخواست ویزا


ارائه مدارک شغلی و ملکی به این دلیل است که افسر مهاجرت را قانع کنید پس از اتمام اعتبار ویزای خود از کشور کانادا خارج می‌شوید. داشتن دعوت نامه جزء مدارک اجباری درخواست ویزا نیست، اما در صورتی که از یکی از بستگان یا دوستان دعوت نامه داشته باشید، احتمال موافقت با ویزای توریستی کانادا شما افزایش می‌یابد. قبل از شروع به روند درخواست ویزای کانادا با مشاورین آژانس الماس نشان در خصوص جزئیات مدارک و فرم ها مشورت نمایید. روند دریافت ویزای سینگل یا ویزای مولتی کانادا مشابه است و تنها تفاوت آن در قانع کردن مامور سفارت کانادا می‌باشد.


هزینه ویزای کانادا

هزینه های مربوط به دریافت ویزای کانادا به صورت آنلاین و از طریق کارت های ویزا یا مستر قابل پرداخت هستند. هزینه ویزای توریستی در هر سه حالت ویزای سینگل، ویزای مولتی یا سوپرویزای کانادا ، 100 دلار کانادا و هزینه ویزای توریستی برای یک خانواده حداکثر تا 500 دلار کانادا است. هزینه انگشت نگاری 85 دلار کانادا می‌باشد که به حساب اداره مهاجرت و شهروندی کانادا واریز می‌شود.


مراحل دریافت ویزای توریستی کانادا

در صورتی که شرایط لازم برای کسب ویزای کانادا را دارید، می‌توانید درخواست ویزای خود را ارائه دهید؛ این امر به دو صورت حضوری و اینترنتی انجام می‌شود. با توجه به اینکه سفارت کانادا در ایران فعالیت ندارد، اگر بخواهید درخواست خود را کتبا ارائه کنید باید به کشور ثالثی بروید، که علاوه بر صرف زمان، هزینه بردار نیز می‌باشد؛ به همین دلیل ارسال درخواست به روش آنلاین گزینه بهتری است. برای اخذ ویزای تضمینی کانادا ارائه درخواست از طریق کارشناسان معتبر و باتجربه الماس نشان راهی مطمئن و ساده است.

در ابتدا باید مدارک خواسته شده را ترجمه کرده و با مهر دارالترجمه رسمی آنها را در وب‌سایت سفارت کانادا آپلود کنید. پس از آن فرمهای درخواستی را به درستی تکمیل کرده و هزینه های مربوطه را پرداخت نمایید. پس از این مرحله باید در انتظار وقت سفارت باشید، که معمولا از دو تا سه روز بعد از ثبت درخواست این وقت به شما داده خواهد شد، و به مدت یک ماه وقت دارید تا برای انجام انگشت نگاری به سفارت کانادا بروید. همانطور که گفته شد سفارت کانادا در ایران غیر فعال است و متقاضیان ایرانی ویزای کانادا باید از طریق سفارت های کشورهای واسط (ترکیه، گرجستان،آذربایجان، ارمنستان و امارات) اقدام کنند.

در این مرحله سفارت کانادا با بررسی مدارک، توان مالی و دلایل ارائه شده برای برگشت به کشور، نتیجه درخواست شما را از طریق ایمیل اعلام می‌کند؛ زمان اعلام نتیجه ممکن است تا 3 ماه طول بکشد. در این بازه ممکن است از شما مدارک آزمایشات پزشکی، گواهی عدم سوءپیشینه یا مصاحبه بخواهند که دراینصورت زمان اعلام نتیجه افزایش می‌یابد. در صورت مثبت بودن نتیجه ، باید پرینت ایمیل و اصل پاسپورت خود را به مراکز وک (VAC) تحویل دهید؛ با توجه به این امر که حضور شما به عنوان متقاضی ویزی کانادا در این مرحله اجباری نیست مسافرت و انجام این کار به صورت شخصی کاری وقت گیر و هزینه بردار است. شرکت هواپیمایی الماس نشان با در اختیار داشتن تیم متخصص ، پیکاپ ویزا ( پیکاپ پاسپورت ) را انجام می‌دهد، به این صورت که مدارک لازمه را از طرف شما به سفارت کانادا ارائه داده و ویزای توریستی را تحویل می‌گیرند.

در صورتی که تمایل به تمدید ویزای توریستی خود دارید باید 30 روز قبل از به پایان رسیدن اعتبار ویزای فعلی، درخواست خود را به اداره مهاجرت کانادا ارسال کنید. در صورت تایید درخواست، یک مدرک توریستی که حاوی اجازه ی اقامت به مدت مشخصی است به شما داده میشود؛ اگر به صورت آنلاین درخواست خود را ارسال کنید، نتیجه طی دو تا سه روز به شما اعلام می‌شود.


ریجکت ویزای توریستی کانادا

دلایل رد شدن (ریجکت Reject) ویزای توریستی کانادا میتواند یکی از موارد زیر باشد:

·    نافص یا جعلی بودن مدارک درخواستی

·    نامشخص بودن هدف از سفر به کانادا

·    تردید مامور مهاجرت درخصوص بازگشت پس از اعتبار ویزا

·    کافی نبودن مدارک مالی یا نداشتن وضعیت شغلی مناسب

·    پیوندهای ضعیف خانوادگی در کشور مبدا یا داشتن وابستگی در کانادا

·    داشتن سوءسابقه

·    نداشتن سابقه سفر مناسب


درصورتی که نتیجه اعلام شده در ایمیل سفارت کانادا منفی باشد، دلایل آن در همان ایمیل شرح داده میشود؛ و شما با برطرف ساختن عوامل نامعلوم یا ناقص میتوانید در نامه ای رسمی درخواست بررسی مجدد پرونده‌تان را بدهید. برای درخواست مجدد ویزای کانادا محدودیت زمانی وجود ندارد، اما در صورت اعتراض به نتیجه بهتر است تا زمان پاسخ از سفارت صبر کنید. درصورتی که بخواهید درخواست مجددی برای ویزای کانادا ارسال کنید باید مراحل درخواست (حتی انگشت نگاری ) را تکرار کنید وهزینه های درخواست ویزا و انگشت نگاری را مجددا پرداخت کنید.