ایرلاین ایرفرانس

هواپیمایی ایرفرانس

یک شرکت هواپیمایی متعلق به فرانسه است که پرچم دار فرانسه نیز محسوب می‌شود و یکی از بزرگترین ایرلاین‌های دنیا است. مقر آن در ترمبلی فرانسه در شمال پاریس قرار دارد. این شرکت عضو مؤسس Skyteam اتحادیه جهانی است. ایر فرانس در سال ۲۰۱۰ به ۳۲ مقصد در داخل فرانسه پرواز می‌کرد. همچنین این شرکت به ۱۵۴ مقصد در دنیا که در ۹۱ کشور قرار دارند برای جابجایی بار پرواز می‌کند. مرکز پروازهای این شرکت فرودگاه شارل دوگل پاریس است.

ایرلاین ایرفرانس

فرودگاه‌های اورلی پاریس، لیونسنت اگزوپری، فرودگاه ساحلی نیس نیز به عنوان هاب ثانویه خدمت می‌کنند. ایر فرانس در ۷ اکتبر سال ۱۹۳۳ از ادغام ایر ارینوت، ایر یونیون، شرکت پرتال هوایی عمومی، شرکت بین‌المللی ناوبری فرانسه و حمل و نقل آرینه تشکیل شد. در طول دوران جنگ سرد از ۱۹۵۰ تا ۱۹۹۰ ایر فرانس یکی از ۳ خطوط اصلی ایرلاین‌های غرب بود. ایر فرانس در سال ۲۰۰۳ با ادغام شدن با KLM تبدیل به ایر لاین ملی فرانسه شد. در اکتبر سال ۲۰۰۱ شرکت ۱۲٫۵۳ میلیارد یورو در آمد داشت. ایر فرانس در سال ۲۰۰۴ با اختصاص دادن ۲۵ درصد پروازهای اروپا، عنوان بزرگترین ایرلاین اروپا را از آن خود کرد.

Air France

ایر فرانس در پروازهای کوتاه مدت (زیر ساعت) از ایرباس‌های A۳۲۰ و هواپیماهای جت استفاده می‌کند در حالی در پروازهای طولانی مدت معمولاً از هواپیماهای ایرباس و بویینگ پهن‌پیکر استفاده می‌کند. از ایرباس‌های A۳۸۰ که بزرگترین و مجهزترین هواپیماهای مسافربری جهان است برای اولین بار در ۲۰ نوامبر ۲۰۰۹ در مسیر فرودگاه شارز دوگل پاریس تافرودگاه جان اف کندی نیویورک استفاده شد.ناوگان ایرفرانس تا اواسط سال 2016 میلادی در حدود 227 فروند هواپیمای مدرن ایرباس و بویینگ به صورت فعال دارد.

هواپیمایی ایر فرانس