سبک سفرتان چیست؟

چرا تور همدان

همدان

همدان شهری با آب هوای سرد در ایران میباشد. این شهر به عنوان قدیمیترین شهر ایران و یکی از شهر های کهن جهان شناخته میشود. از همدان به عنوان پاییتخت اولین پادشاهی ایران یعنی ماد ها یاد میشود و از همین جهت به عنوان پایتخت تاریخ و تمدن ایران نام گرفته. در مناطقی از همدان اثار بسیار زیادی از دوره هخامنشی یافت شده که نشان میدهد از شهر های پر اهمیت آن دوره بوده.

در همدان اثار باستانی و اماکن تفریحی طبیعی زیادی وجود دارد که در پایین به مختصری از آنها میپردازیم.

از مشهور ترین مکان های طبیعی همدان غار علی صدر طولانی ترین غار آبی جهان میباشد. برای بازدید از این غار به همراه یک همراه سوار بر قایق میشوید و با حرکت در طول مسیر با دیدن اشکال به وجود آمده طبیعی شگفت زده خواهید شد. 

تپه هگمتانه پهناور ترین تپه باستانی ایران در همدان میباشد. در حفاری های صورت گرفته در این تپه اثار بسیار با ارزشی یافت شده. این مکان در مرکز شهر قرار دارد و بازدید از توصیه میشود. باستان شناسان قدمت این تپه ها را در حدود 3000سال تخمین زده اند. 

آرامگاه باباطاهر عریان هم از دیگر آثار تاریخی همدان است. باباطاهر از شاعران بنام ایران در قرن 10است که دو بیتی های او شهرت جهانی دارد.  

دیگر آرامگاه مشهور همدان آرامگاه داشمند و پزشک مشهور جهانی بوعلی سینا میباشد که مربوط به قرن 10 میلادی است. بنای این آرامگاه تلفیق زیبایی از معماری سنتی ایران و معماری بعد از اسلام میباشد. 

حمام قلعه یکی از زیبا ترین حمام های همدان است که بنای آن مربوط به دوره قاجار میباشد. درون این حمام یک موزه مردم شناسی قرار گرفته.

بازار همدان همانند دیگر بازارهای سنتی ایران مسقف بوده و دارای سقفی گنبدی میباشد. این بازار که پیشینه آن به دوره قاجاریه منصوب میشود به دلیل قرار گرفتن شهر همدان بر سر راه ابریشم از رونق فراوانی برخوردار بوده.  

گنج نامه و یا به روایتی جنگ نامه سنگ نوشته ای در دل کوه از داریوش و خشایارشا هخامنشی میباشد که در 5 کیلو متری همدان قرار گرفته. این سنگ نوشته به سه زبان باستانی به تمجید از پادشاهان پرداخته.

آفر های ویژه الماس نشان