سبک سفرتان چیست؟

چرا تور قونیه

قونیه Konya (در قدیم Iconium) در قسمت مرکزی ترکیه  در ارتفاع حدود 1200 متری از سطح دریا ؛ در 261 کیلومتری جنوب آنکارا واقع شده است. این شهر در لبه جنوب غربی فلات مرکزی آناتولی قرار دارد و توسط یک دشت باریک احاطه شده. جمعیت قونیه حدود 2میلیون و200هزار نفر و اقتصاد این شهر به کشاورزی وابسته است. البته تولید ماشین آلات و ابزار کشاورزی، صنعت ریخته گری، افزایش کارخانجات آرد و فرش نیز به رونق اقتصاد قونیه کمک کرده اند.

شاید برای مسافران تور قونیه جالب باشد که بدانند نتایج کاوشهای باستانی نشان می دهد که منطقه قونیه در دوران Neolithic (اواخر عصر حجر) در 7000 سال قبل از میلاد مورد سکونت قرار گرفته است. سایر مهاجران شهر، پیش از اسلام؛ دوره های Calcolitic ، عصر برنز، Hittites، ایرانی ها، رومی ها و نهایتا بیزانس ها بوده اند. باستان شناسی نشان می دهد که استان قونیه یکی از قدیمی ترین سکونتگاه های آناتولی بوده و تا سال 1923 مهمترین شهر منطقه آناتولی بود. در قرن های 11 تا 13 قونیه پایتخت سلطنت سلسله سلجوقی در ترکیه بود و از آن زمان به صورت قونیه امروزی شکل گرفت.

گردشگرانی که تجربه سفر با تورهای ترکیه را دارند خوب است بدانند که امروزه مذهبی ترین شهر در ترکیه ، قونیه است و مردمش به آن افتخار می کنند. پذیرش واقعی اسلام در قونیه پس از پیروزی سلجوقیان در سال 1071، در زمان Kutalmisoglu Suleyman آغاز شد و هیچکدام از جنگهای رخداده در این منطقه نتواست این شهر را از اسلام دور کند. مرزهای استان قونیه در سال 1867 راه اندازی شد اما در همان سال شهر تحت تأثیر یک آتش سوزی بزرگ قرار گرفت و در سال 1873 قحطی بزرگی در شهر براه افتاد؛ اما پس از آن کشاورزی با ماشین آلات توسعه یافت و این شهر شروع به رشد اقتصادی کرد.

قونیه، با گذشته غنی تاریخی خود میزبان فرهنگ و تمدن است و در زمینه گردشگری، در بین مهمترین مراکز گردشگری تاریخی، فرهنگی و مذهبی قرار دارد. هر ساله بیش از 2 میلیون گردشگر تور ترکیه از شهر قونیه دیدن می کنند که درصد زیادی از آنها برای بازدید از آرامگاه و موزه مولانا، که شعر مشهور خود را در قرن سیزدهم در این شهر نوشت، با انواع تور قونیه همسفر می شوند. شاعر و عارف صوفی و یکی از متفکران و آموزگاران بزرگ مسلمان ، مولانا صلاح الدین رومی که در قرن 13 میزیسته و اشعار او در سراسر جهان شهرت دارد در اواخر عمرش در این شهر میزیسته و آثار او در موزه های مختلف گرداوری شده است.


بهترین زمان سفر با تور قونیه

آب و هوا در قونیه به عنوان یک اقلیم استوایی محلی و قاره ای شناخته می شود که تابستان ها گرم و خشک؛ و زمستان ها بسیار سرد و تا حدی ابری است. در طول سال، کمترین میزان بارش ترکیه در قونیه وجود دارد؛ و متوسط بارندگی سالانه به 337 میلی متر میرسد. در قونیه درجه حرارت به طور معمول از صفر درجه تا 25درجه سانتی گراد در طول سال متغیر است و به ندرت به زیر صفر یا بالاتر از 27 درجه میرسد. میانگین دما در شهر قونیه 11.6 درجه سانتی گراد است و در هر فصلی از سال مناسب گردشگری است.

بهترین زمان برای سفر با تور قونیه در فصل بهار و پاییز است که دمای هوا دلپذیر و شهر در بهترین شرایط آب و هوایی خود قرار دارد و به طور دقیق تر، بهترین ماه گردشگری قونیه ژانویه است.

 اما بر اساس جاذبه های طبیعی و ساحلی، بهترین زمان برای بازدید از قونیه در فصل تابستان از ابتدای ماه ژوئن تا اواخر ماه آگوست است که از شلوغترین ماههای گردشگری ترکیه و به طبع قونیه محسوب میشود.

 البته یکی از تورهای پرطفدار ترکیه در زمستان تور قونیه است؛ زیرا هرساله در دسامبر مراسم بزرگداشت مولانا در این شهر برگزار میشود و گردشگران زیادی را از سراسر جهان این شهر جذب میکند.


جاذبه های گردشگری قونیه

با تاریخ عمیق ریشه اش، قونیه گهواره بسیاری از فرهنگ ها و تمدن ها در طول تاریخ بوده است و جذابیت قابل توجهی را از همگرایی قدیمی و جدید به ارمغان می آورد. این شهر زیبا و تاریخی یکی از مقاصد محبوب تور ترکیه به شمار می آید که دارای مسجد های متعدد از دوران سلجوقی، صنایع دستی سنتی، موزه های مشهور، فرش، قاشق و تفنگ، سفال، کاشیهای بی نظیر و خوشنویسی است. 

معرفی برجسته ترین جاذبه های گردشگری برای سفر با تور قونیه:

1.     موزه مولانا Mevlâna Museum : خانه مولانا که در سال 1927 تبدیل به موزه شد.

2.     موزه کاشی Tile Museum : مدرسه زمان سلجوقیان (1251) که در 1955تبدیل به موزه شد.

3.     پارک پروانه های گرمسیری قونیه konya tropikal kelebek bahçesi شامل 6000پروانه و 20هزار گیاه گرمسیری

4.     مسجد عزیزیه Aziziye Mosque ساخت 1676 که در سال 1867بعد از آتش سوزی مجددا بازسازی شد

5.     کلیسای Aya Eleni Kilisesi

6.     پارک تپه علاءالدین Alaaddin Tepesi در آن مسجد Alaeddin Camii از قرن 13 و کاخ علاءالددین وجود دارد

7.     موزه چوب و سنگ کنده کاری شده Museum of Wooden Artefacts & Stone Carving

8.     موزه باستان شناسی Archaeological Museum

9.     مسجد سلیمیه Selimiye Mosque

10.                        کلیسای قدیمی Amphilochius


علاوه بر جاذبه های داخل شهر، گردشگران تور قونیه در روستاهای اطراف شهر قونیه نیز می توانند از آثار تاریخی و مکان های طبیعی فراوانی دیدن کنند که فاصله آنها تا شهر بسیار کوتاه است.


از مهمترین جاذبه های توریستی استان قونیه که در حومه شهر قونیه قرار دارند عبارتند از:

·         منطقه تاریخی Cappadocia

·         روستای 7000 ساله سیله Sille

·         شهر قدیمی Çatalhöyük مربوط به دوران Neolithic

·         آبشار Hadim Selalesi

·         صومعه آکین منستیر Ak Manastir و کالیترا Kilistra

·         روستا و دریاچه  Beyşehir و مسجد eşrefoğlu


تور مولانا قونیه:

هر ساله از دهم تا هفدهم دسامبر در شهر قونیه مراسمی برای بزرگداشت شاعر و عارف ایرانی، مولانا معروف به رومی، برگزار میشود. Whirling Dervishes Festival جشنواره درویش های چرخان؛ در این جشنواره مریدان مولوی برای نشان دادن عشق واقعی به معبود، با پوشیدن لباس های سفید به دور خود میچرخند. این چرخش عارفانه به رقص سماع معروف شده است و در دوره جشنواره با پخش موسیقی های صوفی و ترانه های مولانا انجام میشود. مراسم اصلی در شهر قونیه و در آرامگاه مولانا برگزار میشود، اما در دیگر شهرهای ترکیه هم مراسم های مشابهی انجام میشود و سهم بزرگی در جذب گردشگر ترکیه دارد. سفر به در قونیه در زمان برگزاری این مراسم به تور مولانا قونیه شهرت یافته است که مهمترین رویداد این شهر نیز به شمار می رود.


غذاها و رستوران های قونیه

از گذشته تا امروز، هر جامعه، باتوجه به شرایط محیطی اش، سیستم غذایی خود را توسعه داده است. فرهنگ غذایی قونیه که یکی از قدیمی ترین فرهنگ ها در زمینه آشپزی و یکی از بزرگترین آشپزخانه های جهان است، در دوره های تاریخی تغییراتی داشته و بسیار متنوع است. غذاهای ترکیه ای اغلب شامل گوشت فراوان و نان است که به دلیل نزدیکی به ایران باب طبع مسافران ایرانی تور ترکیه نیز هست. از معروف ترین غذاهای قونیه :

·         Lahmacun

·         Çiğ Köfte

·         Etliekmek

·         Fırın Kebab

·         Tirit


با توجه به این که قونیه شهر گردشگرپذیری است، تعداد رستوران های لوکس و سنتی، با غذاهای متنوع در سطح شهر زیاد است. در طول ماه رمضان، بسیاری از رستورانهای قونیه ممکن است در طول روز تعطیل باشند و فقط بعد از غروب آفتاب، ارائه غذاکنند. در رستوران های زیر، بازدید کنندگان تور قونیه می توانند از غذاهای محلی و بین المللی با کیفیت بالا لذت ببرند:

·         somatic fihi ma fih

·         Ali Baba Fırın Kebap Salonu

·         Kuzucu Ali ( Tandır Kebap & Sac Kavurma)

·         Mithat Tirit Salonu

·         Tatlıdil Etli Ekmek


هتل های قونیه

قونیه دارای هتل های زیادی است، که در نقاط مختلف شهر و با امکانات مختلف در رده های ارزان و گران دسته بندی میشوند. در فصول مختلف قیمت هتل ها ،به دلیل ازدیاد گردشگر، متغیر است؛ اما به گردشگران تور قونیه که برای بازدید از مراسم سالانه یادبود رومی در دسامبر سفر میکنند اکیدا توصیه میشود هتل خود را چند ماه قبل رزرو کنند.

بهترین هتل های قونیه :

1.      Hich Hotel Konya

2.      Bair Diamond Hotel & Convention Center

3.      Ramada Plaza By Wyndham Konya

4.      Araf Hotel

5.      Konya Dervish Otel

آفر های ویژه الماس نشان