سبک سفرتان چیست؟

جاذبه های گردشگری و تفریحی شیراز

چرا تور شیراز

شیراز

شهر شیراز مرکز استان فارس یکی از شهر های جنوبی ایران اسن که در دامنه کوه های زاگرس میباشد. این شهر به دلیل داشتن اثار تاریخی و مذهبی مهم و بسیار زیاد از مهمترین مراکز گردشگری ایران است. آب و هوای معتدل و طبیعت زیبای اطراف شیراز دلیل دیگری است که هم مسافران خارجی و هم مسافران ایرانی را به سوی این شهر میکشد. خدمات مناسب به گردشگران و وجود هتل های بسیار لوکس مجلل در کنار هتل های زیبا و ارزان قیمت باعث ایجاد رفاه مسافران و خاطرات خوب از سفر به این شهر شده. در ادامه بخش کوچکی از مکانهای گردشگری شیراز را معرفی میکنیم.

 

شرایط آب و هوایی شیراز باعث شده این شهر دارای باغ ها و پوشش گیاهی زیبایی باشد. یکی از این باغ ها ، باغ ارم میباشد. گفته میشود این باغ مربوط به دوره سلجوقیان میباشد که در دوره های دیگر بازسازی و دستخوش تغییرات شده. عمارت مرکزی باغ به شکل فعلی درزمان قاجاریه و به دست حسین علی خان نصیر الملک بنا نهاده شده که از نظر گچ بری ها و کاشیکاری ها از شاهکار های آن دوره بوده است. محوطه باغ در حدود 3 هکتار میباشد و دارای درختان و گلکاریهای بسیار زیبایی است. از درخت های موجود در باغ میتوان به دختهای سرو با شکوهی اشاره کرد که نمونه آنها در دیگر جاهای شیراز دیده نمیشود.

ازدیگر باغ های شیراز ، باغ عفیف آباد میباشد که از کهن ترین باغ های شیراز است. عمارت زیبای این باغ در سال 1905 به دست محمد خان فوام الملک ساخته شده و معماری آن ترکیبی از معماری 3 دوره هخامنشی و ساسانی و قاجاریه میباشد. این باغ در حال حاضر در اختیار ارتش قرار دارد و در آن یکی از بزرگترین موزه های سلاح خاورمیانه برپا است.

یکی از آرامگاه های شیراز ، آرامگاه احمد ابن موسی کاظم برادر امام هشتم شیعیان ، امام رضا (ع) است که باعث شده شهر شیراز یکی از مراکز مهم مذهبی شود و از آن به عنوان سومین حرم اهل بیت یاد شود و به شاه چراغ شهرت یافته. حرم شاه چراغ دارای معماری زیبایی است که با آینه کاری تزیین شده.

مسجد نصیر الملک از زیبا ترین مساجد ایران و شاید زیبا ترین آنها در شیراز و در نزدیکی های شاه چراغ میباشد.این مسجد در سال 1876 میلادی ساخته شده و معمار آن محمد حسن معمار بوده. از نظر کاشیکاری میتوان از این مسجد به عنوان با ارزش ترین بنای ایران یاد کرد. به دلیل استفاده از شیشه های رنگی در تزیین این مسجد ، به مسجد صورتی هم معروف گردیده.

از دیگر اماکن مهم شیراز، آرامگاه دو تن از سرامد ترین شاعران تاریخ ایران زمین و حتی جهان است.

 حافظیه آرامگاه حافظ شیرازی در شمال شیراز قرار دارد که ابتدا 65 سال پس از درگذشت حافظ بر روی آن ساخته شد و در دوره کریم خان زند عمارتی زیبا و حوضی در مجاور عمارت به همراه یک باغ به آن اضافه شد.

  

سعدیه ، آرامگاه سعدی دیگر شاعر به نام ایرانی در این شهر میباشد. این مکان که محل زندگی او در اواخر عمر بوده پس از درگذشتش به آرامگاهش تبدیل شده.

یکی از مکان های مشهور شیراز بازار سنتی وکیل است که به دستور کریم خان زند بنا نهاده شده و تا به امروز برپا میباشد.

از مهمترین و باشکوه ترین و معروف ترین سازه های فارس تخت جمشید میباشد. تخت جمشید در حدود 500 سال قبل از میلاد ساخته شده که برای ساخت آن بهترین معماران و مهندسان از سراسر جهان به آنجا فرا خوانده شدند. کتیبه های یافت شده در تخت جمشید نشان از نظم قوانین مدرن در آن زمان حکایت دارد.

 

کمی دور تر از تخت جمشید آرامگاهی ساده و به دور از تجمل در منطقه ای به نام پاسارگاد قرار دارد که متعلق به بزرگترین پادشاه ایران ، کوروش هخامنشی (کبیر) است. او در دوران حکومت خود بر نیمی از جهان حکمرانی میکرده و همواره به دنبال صلح آرامش همه اقوام و نژاد های در قلمرو خود بوده.

از دیگر مکان های دیدنی شیراز میتوان اماکن زیر را نام برد

باغ دل گشا

ارگ کریخان

عمارت نارنجستان قوام

دروازه قران

عمارت شاپوری

باغ جهان نما

مسجد عقیق 

آفر های ویژه الماس نشان