سبک سفرتان چیست؟

چرا تور اسکی

در سالهای اخیر تور اسکی در شماره یک لیست ورزش های زمستانی قرار گرفته و هر فصل اسکی بازان علاقه مند به کشف عظمت برف های عمیق کوهستان بیشتر و بیشتر می شوند. اسکی علاوه بر به چالش کشیدن و تحرک جسمی ، یک راه عالی برای کاوش در مناطق کوهستانی دورافتاده و تماس عمیق با طبیعت می باشد. کاوش در مناظر با شکوه، پیاده روی در میان برف های دست نخورده، نفس کشیدن در هوای تازه کوهستان، ایده مناسبی برای فرار از شلوغی شهر و پناه بردن به طبیعت می باشد. تور اسکی به دو قسمت داخلی و خارجی تقسیم میشود که معمولا از فعالیت های یک روزه تا سفرهای چند روزه را شامل می شود؛ سفرهای چند روزه تور اسکی شامل گذراندن شب در چادرها، کلبه ها یا هتل های کوهستانی است. کسانی که می خواهند تور اسکی را امتحان کنند باید از نظر جسمی متناسب باشند تا از این فعالیت حداکثر استفاده را ببرند. در واقع برای لذت بردن از اسکی سه مؤلفه اساسی وجود دارد : شرایط جسمی، آموزش و تجهیزات.


بهترین زمان همراهی با تور اسکی

با توجه به شرایط آب و هوایی و برف موجود، برنامه ریزی زمان تور اسکی ممکن است بسته به مهارت ها و اولویت هر فرد در زمستان یا بهار انجام شود.

بهار معمولاً به دلیل وجود برف (ذرتی)، یک نوع برف با سطحی سخت، که بطور روزانه ذوب و مجددا منجمد می شوند، شرایط برفی شگفت انگیزی را برای تورهای اسکی فراهم می کند. برف ذرتی برای اسکی بسیار آسان و لذت بخش است، اگرچه باید برای اسکی بهترین زمان در روز، ترجیحا صبح و اواخر بعد از ظهر را انتخاب کنید. علاوه بر تأمین نوع برف با ثبات تر، بهار دارای روزهای طولانی تر و هوای گرمتر می باشد که به معنی ساعات اسکی بیشتر است. از سوی دیگر، فصل زمستان شانس یافتن برف پودری را افزایش می دهد؛ دمای سرد، عدم وزش باد و بارش برف مداوم بهترین متحدین برای این برف تازه و فوق العاده سبک هستند که باعث می شود اسکی بازان و اسنوبرد ها بر روی آن شناور باشند؛ البته سواری بر روی برف پودری عمیق کار آسانی نیست و فقط برای اسکی بازان ماهر توصیه می شود. منظره کاملاً متفاوت، دره های سفید بلند ساکت و درختان برفی در مسیرهای تور اسکی ، جادوی زمستان واقعاً محیط های کوهستانی بی نظیر را دگرگون می کند.


تور اسکی داخلی

ایران به عنوان یکی از قدیمی ترین و بزرگترین تمدن های جهان، یک کشور چهار فصل واقعی می باشد که دارای چشم انداز بینظیر و زمین هایی است که رویای هرکسی را برای گشت و گذار در برف، شن و آب را در یک فصل برآورده میکنند. کوه های البرز در بین کوه های آلپ و هیمالیا قرار گرفته و برخی از شگفت انگیزترین دامنه ها و دره ها را ایجاد کرده اند که برخی از آنها دهه هاست میزبان اسکی بازان آلپاین و اسنوبرد هستند. استان تهران دارای هفت پیست اسکی مهم از جمله پیست اسکی بین المللی دیزین، اسکی توچال، پیست اسکی بین المللی شمشک، اسکی دربندسر و اسکی آبعلی می باشد. اسکی بک کانتری در دامنه کوه دماوند، بلندترین قله خاورمیانه و مرتفع ترین آتشفشان آسیا که 5609.2 متر ارتفاع دارد، در دسترس است.

بهترین پیست های اسکی داخلی :

1- پیست اسکی دیزین Dizin Ski Resort

پیست اسکی دیزین نه تنها مجهزترین پیست اسکی ایران است بلکه مهمترین و معتبرترین پیست اسکی در کل خاورمیانه نیز می باشد. پیست دیزین واقع در شمال تهران، اولین پیست اسکی در ایران است که توسط FIS به عنوان یک پیست اسکی بین المللی برای برگزاری مسابقات بین المللی شناخته شده است؛ این تشخیص به دلیل کیفیت و امکانات مختلفی از جمله مقررات فنی مانند شیب اسکی، طول مسیرهای پیاده روی اسکی، محل برگزاری مسابقات و امکانات رفاهی حاصل شده. برخلاف برخی دیگر از پیست های اسکی، در دیزین استفاده از اسکی برد مجاز است و همین امر باعث می شود اسکی بازان بیشتری با تور اسکی پیست دیزین همراه شوند.

دیزین در فاصله 123 کیلومتری شمال تهران از طریق جاده چالوس و در فاصله 71 کیلومتری از طریق جاده شمشک قرار دارد. در این تفرجگاه 4 تله کابین، 2 تله سیژ، 9 تله اسکی بشقابی و 1 تله اسکی چکشی نصب شده است؛ کمترین ارتفاع این تفرجگاه 2650 متر و بالاترین آن 3600 متر است. دیزین مسیرهای مختلفی برای اسکی آلپاین، اسنوبورد، کراس کانتری و اسکی بک کانتری فراهم کرده، همچنین یک پیست آماتور برای بچه ها و مبتدیان در پایین دامنه ها همراه با مربیان حرفه ای وجود دارد. دو هتل، بیش از 19 کلبه و رستوران در داخل و خارج از پیست با تنوع غذایی برای ارائه به گردشگران تور اسکی نیز وجود دارد.

2- پیست اسکی توچال Tochal Ski Resort

پیست اسکی توچال در بین دو دره واقع شده و دور از شلوغی شهر می توانید آن را به عنوان یکی از آرامش بخش و پرطرفدارترین پیست های اسکی در نظر بگیرید. گذراندن شب در هتل توچال آنقدر خارق العاده است که حداقل یکبار در تور اسکی سزاوار تجربه و لذت می باشد. مجموعه تفریحی چند منظوره توچال در نزدیکی قله توچال (ارتفاع  3944 متر) قرار دارد و پنجمین تفرجگاه مرتفع جهان در ارتفاع 3550 متری است. این مکان مناسب برای تور اسکی یک روزه از تهران می باشد که از طریق سواری در تله کابین در فاصله 5کیلومتری میدان تجریش می توانید از اسکی در بلندترین پیست اسکی ایران لذت ببرید. طول این تله کابین بیش از 7.5کیلومتر و از ارتفاع 1600متر تا ارتفاع 3750متر کشیده شده و دارای 7 ایستگاه می باشد. عمق برف در پیست اسکی توچال بین دو تا چهار و نیم متر متغیر و برای اسکی از ماه آبان تا خرداد مناسب است. در پیست اسکی توچال علاوه بر مکانی برای اجاره لوازم اسکی، یک آموزشکده اسکی نیز برای اسکی بازان مبتدی، متوسط و حتی پیشرفته وجود دارد.


تور اسکی خارجی

تور اسکی یکی از هیجان انگیزترین تورها در هر کشوریست که علاوه بر لذت یک سفر کوتاه مدت، فصل زمستان را به یک فصل پر هیاهو برای این ورزش جذاب تبدیل میکند. در تمامی کشورهایی که رشته کوههای زیادی دارند (مخصوصا آسیا و اروپا) پیست های اسکی با ویژگی های خاص وجود دارند تا تورهای زمستانی خود را جذاب تر کرده و گردشگرانی را از سراسر جهان جذب کنند. امروزه بهترین پیست های اسکی علاوه بر دارا بودن مسیر مناسب، امکانات رفاهی فراوانی مانند هتل ها، رستوران ها و انواع تفریحات داخلی و خارجی را نیز ارائه میکنند. اگرچه شناخته شده ترین پیست های اسکی جهان در اروپا و آمریکای شمالی قرار دارند اما تعدادی از برترین پیست های پیشرفته بین المللی هستند که با توجه به نزدیکی به کشورمان انتخاب اول بسیاری از هم وطنان علاقه مند به تور اسکی می باشند.

1- پیست های اسکی بانسکو Bansko و برووتس Borovets در بلغارستان. شهر بانسکو در 160کیلومتری شهر صوفیا واقع شده و با غنی ترین تاریخ فرهنگی بهترین اقامتگاه زمستانی در بلغارستان محسوب میشود. پیست اسکی بانسکو طولانی ترین پیست اسکی با شرایط و زیرساخت های عالی اسکی را ارائه میدهد. برووتس نیز پیست اسکی مدرن بلغارستان می باشد که در کوه ریلا واقع شده و دارای هتل های لوکس، رستوران ها، کافه ها، مغازه ها و انواع مناسبی از پیست برای مبتدی تا پیشرفته دارا است.

2- پیست های اسکی اولوداغ Uludag و پالان دوکن (ارزروم) Palandoken در ترکیه. پیست اسکی اولوداغ در منطقه مرمره ترکیه در ارتفاعات 1767 تا 3232 متری قرار گرفته و یکی از مهمترین تفرجگاههای تور اسکی ایرانیان در خارج از کشور میباشد. در این مجموعه 27 هتل با 3000نفر ظرفیت وجود دارد و علاوه بر هتل ها، مراکز خرید و سرگرمی و کلینیک بهداشت نیز فعالیت میکنند. پیست اسکی پالان دوکن در شهر ارزروم ترکیه واقع شده و معمولا به همین نام نیز خوانده میشود، در ارتفاعات این شهر معمولا تا ارتفاع 2-3 متری برف نشسته و ارتفاع قله آن 3185متر می باشد.

3- پیست گودائوری Gudauri در گرجستان. پیست اسکی گودائوری در فاصله 120 کیلومتری شمال تفلیس در رشته کوه بزرگ قفقاز در گرجستان قرار دارد که معمولا تا بهار پوشیده از برف است. طول شیب این پیست اسکی حدود 35 کیلومتر در ارتفاع 1993 تا 3276 متری میباشد و با وجود امکانات رفاهی و تفریحی همچنان در حال توسعه می باشد.

4- پیست های مشهور و مجهز ارمنستان شامل سه پیست Tsaghkadzor، Jermuk و Akhtamar – Sevan می شوند که پیست زاخکادزور در شهری به همین نام مشهورترین آنها می باشد. این پیست اسکی در 50 کیلومتری ایروان قرار گرفته که در سالهای اخیر کاملا بازسازی شده و مقصد اصلی تور اسکی می باشد.

5- کشور آذربایجان دارای دو پیست اسکی مشهور بین المللی به نامهای Tufandağ و Shahdag می باشد. پیست اسکی شاهداگ با حدود 3 ساعت فاصله از شهر باکو در سال 2009 افتتاح شده و هفت پیست جداگانه برای درجات مختلف اسکی بازان وجود دارد.

آفر های ویژه الماس نشان