logo
phone

جاذبه های گردشگری ایروان

پل شیطان ایروان
پل شیطان ایروان

در ایروان جاذبه‌های تاریخی بسیاری وجود دارد و حتی بعضی از مکان‌های دیدنی ارمنستان دارای افسانه و تاریخچه خاصی است که با شنیدن آن‌ها برای بازدید از آن وسوسه خواهید شد، یکی از این جاذبه‌های ایروان، پل شیطان است که نام اصلی آن پل ساتانا ایروان است که دلیل نام‌گذاری آن به شیطان منظور پل‌های بسیار قدیمی است که مردم در آنجا بر این باور هستند که این پل توسط شیطان ساخته‌شده و یا شیطان در ساخت آن دخیل بوده است. پل شیطان ارمنستان یکی از عجایب در طبیعت ایروان است که بر روی رودخانه‌ای به نام ووروتان واقع شده است و چشمه‌هایی زیر پل وجود دارد که آب آن به داخل رودخانه می‌ریزد که جریان آن در رود شدت می‌یابد و رود را پر آب می‌کند.استخرهایی نزدیک به چشمه‌ها وجود دارد که جنبه درمانی برای مردم دارد و بیشتر آب رود برای آبیاری گیاهان مورداستفاده قرار می‌گیرد. در طول تاریخ این پل ارزش و اهمیت زیادی داشت به‌طوری‌که در دوران جنگ آزادی خواهان، آزادی خواهان بلشویک‌ها قصد اشغال این منطقه را داشتند زیرا پل شیطان در رفت‌وآمدهای منطقه مهم بود.مسافران در سفر با تور ارمنستان می توانند از بهترین جاذبه های گرددشگری ایروان بازدید کنند.

ادامه مطلب
پارک ورنیساژ نقاشان ایروان
پارک ورنیساژ نقاشان ایروان

در یکی از پارک‌هایی ایروان به نام پارک ساریان ک دارای فضای سبز بسیار زیبایی است در روزهای آخر هر هفته نمایشگاهی از نقاشی‌ها در فضای آزاد با همکاری جمعی از هنرمندان و افرادی که برای فروش کارهای هنری آمدند برپا می‌شود و یک فضای هنری در مکان به وجود می‌آید که به همین دلیل یکی از مراکز فرهنگی ایروان به‌حساب می‌رود. این نمایشگاه نقاشی ارمنستان که به دست هنرمندان ارمنستان ساخته‌شده است در سال 1980 کار خود را شروع کرد در ابتدا این مجموعه رو به روی مرکز نقاشان ارمنی برگزار می‌شد و در حال حاضر پارک ورنیساژ نقاشان در پارک ساریان کنار میدان اپرا که در آن مجسمه‌ی یادبود نقاشی بسیار معروف به نام ساریان واقع شد است، دیده می‌شود.هدف از به وجود آوردن چنین نمایشگاهی، ارتباط به‌صورت مستقیم هنرمندان با مردم بود که در سفر به ارمنستان با رفتن به این پارک که جز مراکز تفریحی ایروان است در روزهای آخر هفته بر روی چمن های پارک تابلوهای نقاشی با اندازه های مختلف خواهید دید و همچنین هنرمندان بسیاری را از نزدیک می‌بینید. مردم در این پارک یک روز تفریحی سیاحتی خواهند داشت که بازدید از این نمایشگاه نوعی تقدیر از کارهای هنرمندان است. مسافران در سفر باتور ارمنستانمی توانند از بهترینجاذبه های گرددشگری ایروانبازدید کنند.

ادامه مطلب
پارک عشاق ایروان
پارک عشاق ایروان

پارک عشاق در ارمنستان که منظور همان پارک لاورز ایروان است یکی از پارک های معروف در این شهر است که در خیابان بقرمیان و در منطقه کنترون واقع شده است و طرح آن توسط آلبرت بوقسیان داده شد که بعد از یک سال تحقیق توسط معمار طراح فرانسوی پیر رامباچ به تائید شورای شهر ایروان رسید و در بین سال 2005 تا 2008 نوسازی شد که مجسمه شاعری به نام گئورگ امین در سال 2010 در پارک عشاق ایروان قرار گرفت. تاریخ این پارک به قرن 18 برمی‌گردد که در آن زمان یک گورستان قرون وسطایی بود که کلیسای کوچکی نیز در آن وجود داشت.طراح فرانسوی با دیدگاه ارمنی و ترکیب طرح‌هایی ژاپنی در مورد این پارک ایده پردازی کرد که فضای سبز بسیار زیبا و دل انگیزش با قرار دادن امکاناتی مانند کافه کوچک با صندلی، حوضچه بسیار زیبا در کنار کافه، یک سالن آمفی‌تئاتر و 4 آبشار بسیار زیبا که این پارک در بین پارک‌های ارمنستان منحصربه‌فرد می‌کند، همچنین وجود 370 درخت سرسبز و زیبا نمای پارک را لطیف‌تر کرده است و بستری مناسب برای افرادی که دوست دارند در یک محیط طبیعی به گشت‌وگذار بپردازند، را فراهم کرده است.مسافران در سفر باتور ارمنستانمی توانند از بهترینجاذبه های گرددشگری ایروانبازدید کنند.

ادامه مطلب
پارک دنیای آب ایروان
پارک دنیای آب ایروان

سفر به ایروان که شهری پر از جاذبه‌های دیدنی است می‌تواند لذت تفریحی بی‌نظیر را در پارک دنیای آب ایروان نیز تجربه کنید. این پارک یکی از مراکز تفریحی ارمنستان است که به‌صورت روباز در دو هکتار احداث شده است و بخش‌هایی مانند استخر شنای موج دریا، سرسره‌های تفریحی آبی، قسمت بازی کودکان، استخر کودکان، جکوزی، بازی های متنوع آبی و ... را دارا می باشد. در پارک دنیای آب مسابقات جذاب و هیجان‌انگیزی بین افراد برگزار می شود و در هنگام خوردن غذا در رستوران های آن ‌که بهترین و خوشمزه‌ترین خوراک‌های دریایی سرو می‌شود، موسیقی زنده اجرا می‌شود که ناهار برای شما دل‌چسب‌تر می‌کند. همچنین نوشیدنی‌های مختلفی در این مجموعه سرو می‌شود که آب‌تنی در این پارک که بین ماه ژوئن تا پایان سپتامبر در سال صورت می‌گیرد را به یاد ماندی می‌کند. ورود به این پارک آبی در ایروان برای تمام سنین مجاز است و امکانات در آن برای همه‌ی افراد در نظر گرفته‌ شده است. اکثر کسانی که در ماه ژوئن تا سپتامبر به ارمنستان سفر می کنند برای یک روز تفریحی به همراه خانواده به این پارک می‌روند.مسافران در سفر باتور ارمنستانمی توانند از بهترینجاذبه های گرددشگری ایروانبازدید کنند.

ادامه مطلب
بنای یادبود قتل‌عام ارامنه ایروان
بنای یادبود قتل‌عام ارامنه ایروان

ایروان که در سال 2010 به‌عنوان پایتخت کتاب جهان معرفی شد، در سال گردشگران بسیاری به آن سفر می‌کنند و از بهترین جاذبه‌های گردشگری آن و تاریخی‌ترین آن‌ها مثل بنای یادبود قتل‌عام ارامنه بازدید می‌کنند. این بنا که در سال 1968 برای یاد بود شهدای 24 آوریل سال 1915 که طرح این قتل عام به دست امپراتوری عثمانیبود، ساخته شد، در این برنامه قتل 1.5 میلیون نفر از ارمنیان که در ترکیه زندگی می‌کردند مجروح و کشته شدند. که هرسال در همین زمان صدها هزار نفر ارامنه برای ادای احترام به این مکان می‌آیند.در اینجا دو ستون با 44 متر ارتفاع می‌بینید که منظور ارمنستان غربی و شرقی و همچنین وحدت ارامنه را به نمایش می‌گذارد. بخشی از این مکان که آتشدانی نیز در آن همیشه شعله ور است و 12 ستون به صورت خمیده که منظور همان 12 ایالت غربی ارمنستان که در آن قتل‌عام صورت گرفته است می‌باشد که سمبلی از تجدید حیات ارامنه است، زیزرناکابرت نام گرفته است. با رفتن به این مکان دیدنی که در پارک تسیتسرناکابردایروان قرار گرفته است، از موزه مستندات تاریخی و آثار هنری که در آن اشیایی مربوط به قتل عام سال 1915 وجود دارد، دیوار بزرگ که بر روی آن اسم ایالت‌ها و شهرهایی که در آن‌ها قتل‌عام صورت گرفته است و باغچه درختان کاج که هر درخت توسط شخص مهم جامعه در زمان بازدید از این مجموعه کاشته شده است، می‌توانید مشاهده کنید.مسافران در سفر باتور ارمنستانمی توانند از بهترینجاذبه های گرددشگری ایروانبازدید کنند.

ادامه مطلب
پارک پیروزی ایروان
پارک پیروزی ایروان

اگر در سفرتان به ارمنستان به دنبال تفریح و سرگرمی هستید به پارک پیروزی ایروان بروید که هم فال است هم تماشا، این پارک در بالای هزار پله قرار دارد که امکانات خوبی را مانند شهر بازی، رستوران های کوچک که در موقع خوردن غذا موسیقی زنده پخش می شود، دریاچه کوچک که می توانید سوار قایق های پارویی شوید و بهترین لحظات را برای خود و خانواده رقم بزنید، می باشد. شما با رفتن ب این شهر بازی و پارک با یک تیز چند نشان را می زنید که هم می توانید در پارک به تفریح بپردازید و یا به بازدید مجسمه مادر ارمنستان که در قسمت انتهایی پارک می باشد بروید و همچنین از موزه جنگ ارمنستان که در زیر مجسمه مادر است بروید.قبل از اینکه نماد مادر ارمنستان را در این قسمت قرار دهند، مجسمه و تندیس ژوزف استالین که یاد بود جنگ بزرگ میهنی شوروی می بود در اینجا قد علم کرده بود. شما با رفتن به پارک در ارتفاع بالایی نسبت به شهر ایروان قرار دارد و می توانید شهر را به خوبی تماشا کنید. به همراه کودکان به پارک بروید تا آنها نیز از سفر خاطره ای خوش داشته باشند.گردشگران در سفر باتور ارمنستانمی توانند ازجاذبه های گردشگری ایرواندیدن کنند.

ادامه مطلب
شهر آبوویان ایروان
شهر آبوویان ایروان

سفر به ارمنستان کشوری پر از تاریخ و فرهنگ همیشه جذاب بوده است، به دلیل اینکه شهر دارای قدمت بسیاری می باشد دارای مکان های بسیار باستانی و قدیمی است که شهر آبوویان که در استان کوتایک واقع در ۱۰ کیلومتری شمال شرقی ایروان، قرار دارد. شما می توانید توسط جاده ها و راه آهن ایروان پایتخت ارمنستان به این شهر بروید و از بخش زیبای تاریخ شهر دیدن نمایید. بعضی از گردشگران و مردم آبوویان را با عنوان دروازه شمالی ایروان می شناسند.در گذشته، در سده 13 میلادی قسمتی از روستای الار در این نقطه از ارمنستان قرار داشت که حتی از طرف ستپانوس اربلیان نام آن برده شده است که به دلیل بزرگداشت خاچاتور آبوویان یک نویسنده ارمنی در سال 1961 نام شهر به آبوویان تغییر کرد. قابل توججه گردشگران در ایروان با بازدید از این شهر می توانید از تفرجگاه آرزنی که در 6 کیلومتری شهر قرار گرفته است نیز بروید.گردشگران و مسافران در سفرهایشان باتور ارمنستانمی توانند ازجاذبه های گردشگری ایرواندیدن کنند.

ادامه مطلب
بازار شوكا ایروان
بازار شوكا ایروان

یکی از جذابیت های سفر برای همه ی گردشگران خرید و رفتن به بازارها می باشد که در ارمنستان هم شما از این لذت بی نصیب نخواهید ماند. یکی از بازارهای معروف در ایروان بازار شوکا می باشد و برای خرید میوه و تره بار و آجیل و خشک بار جای مناسبی است. در اینجا شما می توانید انواع مختلف میوه های آسیایی و گرمسیری که بسیار تازه هستند را بیایبد و یا شیرینی های مختلف های سنتی و خانگی ارمنی و آجیل های مخصوص هم خریداری کنید که بسیار خوشمزه و پرطرفدار می باشند.شکل های شیرینی ها و خوردنی های بازار به گونه ای درست شده است که هر کسی را به سمت خود جذب می کند. بازار شوکا یک بازار سرپوشیده است که به این صورت خرید برای مسافران آسان تر خواهد بود. از شیرینی های بی نظیر در این بازار، حتما باقلوای معروفش را بخرید. برای رفتن به این مرکز خرید در ارمنستانبه خیابان مشتوتز در شهر ایراوان بروید. به طوری می توان گفت که شما به بازاری پر از خوراکی های وسوسه انگیز می روید پس سعی کنید با خود پول کافی همراه داشته باشید.گردشگران و مسافران در سفرهایشان باتور ارمنستانمی توانند ازجاذبه های گردشگری ایرواندیدن کنند.

ادامه مطلب
بازار ورنیساج ایروان
بازار ورنیساج ایروان

یکی دیگر از مراکز خرید معروف در ایروان شهری بی نظیر در ارمنستان بازار ورنیساج می باشد که در واقع یک بازار هنر و صنایع دستی ویا بهتر بگوییم یک بازار محلی است. روزهای کاری این بازار شنبه و یکشنبه از صبح تا ساعت 5 بعد از ظهر می باشد و از لحاظ موقعیت مکانی در نزدیكی میدان جمهوری قرار گرفته است و جزء جاذبه های پرطرفدار توریست ها در سفر به ارمنستان است. کالاهایی که شما در اینجا می توانید خریداری کنید و به عنوان سوغات به همراه خود ببرید، انواع جواهرات، نقره‌جات، نقاشی‌ها، صنایع دستی، انواع اشیاء، كتاب‌ها می باشد.بازار ورنیساج برعکس بازار شوکا، یک فضای باز در ایروان است و نام آن نیز گرفتته شده از کلمه ای فرانسوی است. حتی اگر قصد خرید ندارید بازدید از این بازار که مجموعه ای از کارهای سنتی فرهنگی ارمنی است برایتان جذاب خواهد بود و می توانید با قسمتی از فرهنگ مردمان ارمنی آشنا شوید. ورنیساج توسط هنرمندانی که می خواستند ثمره تلاش های ارائه کنند در سال 1980 تاسیس گردید. در سفرتان سعی کنید رفتن به معروف ترین مکانهای دیدنی در ایروان را در برنامه خود قرار دهید.گردشگران و مسافران در سفرهایشان باتور ارمنستانمی توانند ازجاذبه های گردشگری ایرواندیدن کنند.

ادامه مطلب
کلیسای جامع سنت گریگور ایروان
کلیسای جامع سنت گریگور ایروان

کلیسای گریگور لوساوریچ در شهر ایروان پایتخت ارمنستان جزء معروف ترین مکان های توریستی که جنبه مذهبی دارد می باشدو توریست های بسیاری برای بازدید از این مجموعه اشتیاق نشان می دهند. این کلیسا که در بین مردم به عنوان بزرگترین کلیسای ارمنستان مطرح شده است، آداب و مراسم های مختلف دینی و مذهبی در آن برگزار می گردد و توسط مورد استفاده مردم قرار می گیرد .در سال 1980 به دلیل هزار و هفتصدمین سالگرد مسیحییت و توسط اسقف اعظم زاون اول دستور ساختش داده شد که در ساخت این مجموعه از سنگ های دوف نیز استفاده شده است و در سال 2001 این کلیسای معروف به بهره برداری رسید همچنین در سال 2000، پیکره گریکر لوساوریچ مقدس با برگذاری مراسمی با شکوه در قسمت روبروی در اصلی کلیسا قرار داده شد.کلیسای گریگور در زیر ستون هایش شمش طلا قرار داده اند و در اینجا شما مجموعه ای از یاد بودهای گریکرلوساوریچ را از نزدیک خواهید دید. این کلیسا که دارای مساحتی بالغ بر 3822 متر مربع می باشد و ارتفاع 54 متری دارد و همانطور که گفتیم سمبل هزار و هفتصدمین سالگرد اعلام مسیحیت بعنوان مذهب رسمی ارمنستان می باشد در سال 2001 ماه سپتامبر وقف شد.گردشگران و مسافران در سفرهایشان با تور ارمنستان می توانند از جاذبه های گردشگری ایروان دیدن کنند.

ادامه مطلب
کاسکاد ایروان؛ چشم‌اندازی از آرامش ارمنستان
کاسکاد ایروان

کاسکاد چیست؟واژه‌ی کاسکاد به معنای مجموعه‌ای از آبشارهای کوچک است. پیشنهاد می کنیم هنگام سفر با تور ارمنستان حتما از این مکان هم دیدن کنید. بنای کاسکاد درواقع تشکیل‌شده از 500 پله به عرض 50 سانتیمتر است که دسترسی به بخش‌های مرتفع را تسهیل می‌کند. این پله‌ها با گل و درخت‌کاری و همچنین با فواره‌ها و حوض‌های مختلف و تزیینات معماری که برگرفته از نقوش باستانی امپراتوری ارمنستان است، تزیین شده‌اند. همچنین در جای‌جای این بنا، مجسمه‌ها و هنرهایمحیطیاز هنرمندان سراسر دنیا کار شده است. زیر این پله‌ها نیز ساختمانی برای برگزاری گالری و نمایشگاه‌های هنری احداث شده است. این پله‌ها در پایان به چند جاذبه گردشگری ایروان از جمله پارک پیروزی ارمنستان، مجسمه‌ی مادر ارمنستان و موزه‌ی دفاع ارمنستان ختم می‌شوندچرا برویم؟قدم زدن و گشتن در پارکزیبایکاسکاد، مشاهده و آشنایی با هنر ارمنستان، دیدن ایروان از چشم‌انداز بالای کاسکاد، بازدید از گالری‌های هنریبا کی برویم؟می‌توانید، به‌تنهایی، یا به همراه دوستان و یا به همراه خانواده به کاسکاد برویدکی برویم؟ چقدر طول می‌کشد؟در هر فصل و هر ساعتی از روز با توجه به علاقه‌ی خودتان می‌توانید به کاسکاد بروید؛ اما گالری‌ها فقط بین ساعات 9 صبح تا 7 غروب باز هستندکجاست؟ارمنستان، ایرواننشانی: ایروان، خیابان مسکوویان، خیابان تامانیانچطور برویم؟:با حمل‌ونقل عمومیاتوبوس‌های تهران ایروان، به‌صورت مرتب از ترمینال غرب حرکت می‌کنند. در داخل شهر ایروان هم با توجه به دایره‌ای شکل بودن خیابان مسکوویان، تقریباً از هرجایی می‌توانید با کرایه کردن یک تاکسی به کاسکاد بروید؛ اما من به شما پیشنهاد می‌کنم، با قدم زدن به سمت شمال ساختمان اپرای ایروان، به کاسکاد برسید.:با خودروی شخصیبا توجه به تابلوها خیابان مسکوویان را پیدا کنید. ازآنجایی‌که این خیابان مانند قطاع بزرگی از دایره، بخش میانی ایروان را در بر گرفته، باید با توجه به موقعیت خودتان در خیابان به سمت شرق یا غرب حرکت کنید؛ اما کافی است از روی تابلوها یا با گرفتن راهنمایی از محلی‌ها، خیابان تامانیان را پیدا کنید و خودتان را به کاسکاد برسانیدهزینه‌هاکاسکاد هزینه‌ی ورودی ندارد، اما برای دیدن بعضی از گالری‌هایی که داخل مجموعه هستند، باید بلیت تهیه کنید که هزینه‌ی این بلیت‌ها متغیر استهمان حوالیرستوران و کافهطول خیابان تامانیان که منتهی به کاسکاد است، پر شده از غذاخوری‌های مختلف شما می‌توانید، داخل رستوران یا کافه بنشینید، یا یکی از کافه‌هایی که میزهایش را روی سنگ‌فرش پیاده‌رو چیده انتخاب کنیدهتلخیابان‌های منتهی به کاسکاد و بخش مرکزی ایروان، پر از هتل و هاستل با کیفیت‌ها و قیمت‌های متفاوت است؛ و ازلحاظ فاصله تا کاسکاد و سایر جاهای دیدنی، هیچ تفاوتی باهم ندارند. همچنین قیمت اجاره‌ی آپارتمان هم در ایروان بسیار مناسب و مقرون‌به‌صرفه استبعد کجا برویم؟ساختمان اپرا، میدان جمهوریتاریخچهساخت مجموعه‌ی کاسکاد در سال 1971 و در زمان حکومت شوروی آغاز شده بود؛ و طرح اولیه در سال 1980 به پایان رسید؛ اما بازسازی و تکمیل پروژه از سال 2002 شروع شد و تا سال 2009 ادامه داشت. خیابان منتهی به کاسکاد تامانیان نام دارد که برگرفته از نام یکی از توسعه‌دهندگان اصلی ایروان است. الکساندر تامانیان معمار شهرسازی است که منطقه‌ی مرکزی ایروان را طراحی و بر اجرای آن نظارت کرد. از همین رو مجسمه بزرگ تامانیان در بخش جنوبی این پارک قرار داده شده است.در سال‌های اخیر، مجسمه‌ی گربه از آثار مجسمه‌ساز آمریکای لاتینی فرناندو بوترو و همچنین چند مجسمه دیگر، ازجمله مجسمه‌ی زن غمگین که همه ساخته‌ی هنرمندان معروف دنیا هستند در نقاط مختلف پارک نصب‌شده‌اند. نصب این مجسمه‌ها بخشی از برنامه نوسازی مجموعه‌ی کاسکاد است که به یکی از کلکسیونرهای ثروتمند ارمنی-آمریکایی به نام کافسجیان سپرده شده است. قرار است موزه هنرهای معاصر نیز در همین مجموعه دایر شوددیگر چه؟زیرِ پله‌های بزرگ و زیبای کاسکاد، مجموعه‌ی بزرگ و چندطبقه‌ای وجود دارد که چندین گالری را در خود جای داده است. همچنین در کنار این گالری‌ها پله‌های برقی نیز نصب شده‌اند تا کسانی که توانایی بالا رفتن از پله‌ها سنگی را ندارند، بتوانند به بالای مجموعه برسند. این پله‌برقی‌ها تا ساعت 11 شب مشغول به کار هستند.کاسکاد ساختار طبقاتی دارد، یعنی شما بعد از طی کردن تعداد خاصی پله به منطقه‌ی بازی می‌رسید که با مجسمه‌ها، حوض‌ها، فواره‌ها و هنرهای محیطی تزیین شده‌اند، جام‌هایی که از آن‌ها آب می‌ریزند، سنگ‌تراش‌هایی شبیه به انار و طرح‌واره‌های سنگی خورشید، همه درواقع برگرفته از نقوش باستانی ارمنی و نمادهای کشور ارمنستان هستند

ادامه مطلب
صومعه ی تاتو ارمنستان؛ دریچه‌ای رو به کوهستان
صومعه ی تاتو ارمنستان

صومعه تاتو کجاست؟یکی دیگر ازجاذبه های گردشگری ایروان، صومعه تاتو است. وقتی در مسیر نوردوز به ایروان سفر می‌کنید در بین راه، جاده‌ای فرعی وجود دارد که به روستای تاتِو و صومعه‌ی تاریخی آن می‌رسد. این صومعه که یکی از مهم‌ترین مراکز جذب گردشگر و یکی از نمادهای کشور ارمنستان است، با معماری سنگی و زیبای خود، هم خیره‌کننده و تحسین‌برانگیز است، هم شما را در یک سفر ذهنی به قرن‌ها پیش می‌برد. همچنین ازآنجایی‌که معماری آن به سبک خاص صومعه‌های قدیمی اروپایی است برای گردشگران هم‌وطن ما تازگی و زیبایی خاصی دارد. این صومعه که بر لبه‌ی پرتگاه زیبایی بنا شده است، از پنجره‌های خود، مناظری از کوه‌های سبز را پیش چشم بازدیدکنندگان می‌آورد. چشمه‌ها و حیاط وسیع و آرام این صومعه، زیبایی آن را دوچندان کرده‌اند.چرا برویم؟بازدید از صومعه‌ی تاتو، تفرج و لذت بردن از طبیعت منطقه، آشنایی با فضای دانشگاه‌های قرون‌وسطی، آشنایی با محل عبادت ارمنی‌ها.با کی برویم؟می‌توانید، به‌تنهایی، یا به همراه دوستان و یا به همراه خانواده به این صومعه‌ی زیبا بروید.کی برویم؟ چقدر طول می‌کشد؟در هر فصلی از سال می‌توان به تاتو رفت؛ اما طبیعت منطقه در بهار به بالاترین حد جلا و جذابیت خود می‌رسد. در تابستان و پاییز هم تاتو دیدنی است. در فصل تابستان سرمای هوا و بارش برف، می‌تواند مانع بزرگی برای این سفر باشد.کجاست؟ارمنستان، استان سیونیک، تاتونشانی:استان سیونیک، گوریس، تاتوچطور برویم؟با حمل‌ونقل عمومی:اتوبوس‌های تهران ایروان، مستقیماً تا ایروان می‌روند، پس اگر قصد بازدید از تاتو را دارید، این اتوبوس‌ها انتخاب خوبی نیستند؛ اما اگر در شهر گوریس از اتوبوس پیاده شوید، در ترمینال این شهر، هرروز ون‌هایی در دو نوبت به سمت تاتو حرکت می‌کنند؛ که کرایه‌ی آن‌ها 1000 درام است (94). همچنین ون‌ها و تاکسی‌هایی هم شما را تا تله‌کابین تاتو می‌برند که ازآنجا برای رسیدن به تاتو باید سوار تله‌کابین شوید. کرایه این ماشین‌ها حدود 500 درام است (94).با خودروی شخصی:دو جاده‌ی مختلف شما را به تاتو می‌رسانند. شما می‌توانید در مسیر نوردوز به ایروان، بعد از شهر کاپان به جاده‌ی فرعی که در سمت چپ جاده به‌طرف تاتو می‌رود بپیچید، این جاده تا تله‌کابین تاتو آسفالته و مناسب است. همچنین می‌توانید، چند کیلومتر بعد از گوریس هم وارد جاده‌ی فرعی در سمت چپ جاده‌ی اصلی شوید. این جاده هم آسفالته است و شما را به تله‌کابین می‌رساند. بعد از رسیدن به تله‌کابین، شما دو راه دارید، یا خودروی خود را در پارکینگ تله‌کابین پارک کنید و باقی راه را بعد از خرید بلیت، با تله‌کابین تا تاتو بروید – در این صورت حتماً بلیت رفت‌وبرگشت تهیه کنید. – یا اینکه از جاده‌ی پیچ‌واپیچ و خاکی کنار تله‌کابین تا تاتو برانید. جاده خاکی، اما برای عبور هر ماشینی مناسب است.هزینه‌ها؟صومعه ورودی ندارد و هزینه‌های شما فقط شامل هزینه‌های شخصی می‌شود؛ اما اگر بخواهید سوار تله‌کابین شوید، باید هزینه بپردازید. بلیت دوسره - رفت‌وبرگشت - یک‌نفره، 4000 درام (94) و بلیت یکسره، 2500 درام (94) است.همان حوالیرستوران و کافهدر کنار صومعه، چند غذاخوری کوچک هست که نیازهای شما را برطرف خواهد کرد. همچنین چندین مغازه وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها مواد خوراکی بخرید. محلی‌ها نیز در مسیر ورودی صومعه، محصولات غذایی بومی‌شان را به فروش می‌رسانند.هتلامکان اجاره کردن سوییت‌ در حوالی تاتو فراهم است. در فصول مناسب، محل‌هایی برای برپایی کمپ نیز وجود دارند. برای گرفتن هتل، باید به شهر گوریس بروید که فاصله‌ی زیادی ندارد.بعد کجا برویم؟پل شیطان و چشمه‌های آب‌معدنی تاتو.تاریخچهاین صومعه که بازمانده از قرن نهم میلادی است، در قرون‌وسطی و طی سده‌های چهارده و پانزده، میزبان یکی از مهم‌ترین دانشگاه‌های ارمنستان بوده است. به همین دلیل هنوز آثاری به‌جامانده از آن دوران، مثل اتاق نهارخوری دانشجویان و یا اتاق استراحت آن‌ها به همان شکل باقی مانده و قابل‌مشاهده است. این صومعه درواقع مجموعه‌ای از کلیساهای ارمنستان و ساختمان‌های اداری بوده و بخش عمده حیات سیاسی، معنوی و فرهنگی ارمنستان در اینجا متمرکز بوده و این صومعه درواقع مقر فرمانروایی بر چندین دهکده بوده است.در طی سال‌های گذشته بارونق گرفتن گردشگری در کشور ارمنستان، امکانات زیادی به این مجموعه اضافه شده است.دیگر چه؟تله‌کابینی که هالیزور و تاتو را به هم وصل می‌کند، معروف به بال‌های تاتو، طولانی‌ترین تله‌کابین جهان است و این رکورد در کتاب گینس نیز ثبت شده است. این تله‌کابین که در سال 2010 و با حضور رئیس‌جمهور این کشور افتتاح شد، دو کابین 25 نفره دارد؛ 320 متر از سطح زمین بالاتر است و مسیر 7.5 کیلومتری را در عرض 11 دقیقه طی می‌کند.

ادامه مطلب
اپرا هال ایروان؛ نمایش، موسیقی، هنر
اپراهال ایروان

اپراهال چیست؟اپراهال ایروان یکی از جاذبه های گردشگری ایروان است. یکی از مزایای تور ارمنستان این است که می توانید با موسیقی این کشور آشنا شوید. یکی از بخش‌های‌ بسیار مهم‌ فرهنگ‌ ارمنستان‌ موسیقی‌ است. فرهنگستان ملی اپرا، تئاتر و باله‌ی ارمنی که در سال 1932 در ایروان تأسیس شد و در سال 1933 باز شد شامل دو سالن کنسرت و یک سالن دیسکو کلاب است که یکی از مهم‌ترین مراکز هنری شهر ارمنستان به شمار می‌رود. در سالن اپرا کنسرت‌ها، رقص‌های باله، رقص‌های سنتی و مدرن، تئاتر و نمایش‌های مختلفی برگزار می‌شود. همچنین تابه‌حال چند تن از خوانندگان ایرانی هم در این ساختمان مجلل روی صحنه رفته‌اند.در اطراف این ساختمان، میدان و پارک اپرا قرار دارند که محل برگزاری گردهمایی‌ها، کنسر‌ت‌ها و جشن‌های مختلفی است. نام اصلی این میدان، میدان فرنس (فرانسه) است. به‌تازگی نیز مجسمه‌ی Jules Bastien Lepage از طرف کشور فرانسه به این میدان اهدا شد. چهار طرف میدان اپرا پارک‌هایی با تعداد بسیار زیادی کافه و رستوران در فضای باز و بسته قرار دارد. معمولاً در بهار و تابستان جای خالی در اینکافه‌ها و رستوران‌ها پیدا نمی‌شود.کجاست؟ارمنستان، ایروان:نشانیایروان، خیابان ماشتوتس، میدان فرانسهچطور برویم؟با حمل‌ونقل عمومیاتوبوس‌های تهران ایروان، به‌صورت مرتب از ترمینال غرب حرکت می‌کنند. در داخل شهر ایروان هم با توجه به دایره‌ای شکل بودن خیابان مسکوویان، تقریباً از هرجایی می‌توانید با کرایه کردن یک تاکسی به میدان فرانسه که در کنار ساختمان اپرا واقع شده بروید؛ اما اگر در بخش مرکزی ایروان اقامت دارید، من به شما پیشنهاد می‌کنم، با قدم زدن به سمت میدان فرانسه و با کمک یک نقشه خودتان به اپرا برویدبا خودروی شخصیبا توجه به تابلوها و یا از روی نقشه خیابان ماشتوتس را پیدا کنید. سپس با راندن در جهت شمال، به میدان فرانسه خواهید رسید. بهتر است ماشینتان را در فاصله‌ای مناسب نسبت به میدان فرانسه پارک کنید، چراکه آن حوالی بسیار شلوغ استهزینه‌هامیدان و پارک هزینه‌ی ورودی ندارند، برنامه‌هایی هم که در محوطه‌ی میدان اپرا برگزار می‌شوند، رایگان‌اند؛ اما برای رفتن به تئاتر یا کنسرت‌ها باید بلیت تهیه کنید که قیمت هرکدام متفاوت است.همان حوالیرستوران و کافهمحوطه‌ی پارک و میدان مملو از رستوران‌ها و کافه‌هاست. همچنین خیابان تامانیان، در ضلع شمالی و خیابان تومانیان در ضلع جنوبی پر از رستوران‌ها و غذاخوری‌های مختلف هستند.هتلخیابان‌های منتهی به میدان فرانس و بخش مرکزی ایروان، پر از هتل و هاستل با کیفیت‌ها و قیمت‌های متفاوت است؛ و ازلحاظ فاصله تا کاسکاد و سایر جاهای دیدنی، هیچ تفاوتی باهم ندارند. همچنین قیمت اجاره‌ی آپارتمان هم در ایروان بسیار مناسب و مقرون‌به‌صرفه استتاریخچهاین بنا با طراحی و نظارت مستقیم معمار معروف الکساندر تامانیان در سال ۱۹۳۱ ساخته شده و در سال ۱۹۳۶ در نمایشگاه بین‌المللی پاریس مدال طلای معماری را دریافت کرده و اولین برنامه‌ای که در آن اجرا شده در سال ۱۹۳۲ بوده است. بلافاصله بعد از تأسیس سالن تئاتر گروه باله‌ی دریاچه‌ی قو اثریازچایکوفسکی را در سال 1935 اجرا کرد. افتتاح این سالن تئاتر ساخت اپراها و باله‌های ملی را ترویج کرد و برای اولین بار باله‌ی شادی (Happiness) راAram Khachaturian در این سالن اجرا کرد. این نوع باله به نام Gayane یک نوع باله‌ی سنتی ارمنی است که همراه با آهنگ در سرتاسر جهان اجرا می‌شود و محبوبیت ویژه‌ای دارد.در سال‌های اخیر یکی از مراکز جذب توریست محسوب می‌شود. مراکز تفریحی بسیاری در اطراف ساختمان اپرا دایر گردیده و تمام مسافران از این امکانات مخصوصاً در فصل تابستان استفاده می‌کنند

ادامه مطلب